REKLAMA

Najpiękniejszą z tras

26 maja wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny w kierunku Polanicy Zdrój.

Przejazd poprowadzi lokomotywa parowa TKt48-18 z zestawem zabytkowych wagonów. Przejazd odbędzie się po jednej z najbardziej malowniczych tras kolejowych nie tylko w Polsce, ale w Europie – linii 286 Wałbrzych – Kłodzko.
Linia Wałbrzych – Kłodzko powstała w latach 1879-80 jako przedłużenie Śląskiej Kolei Górskiej. Linia przebiegała przez tereny obfitujące w doliny i wzgórza, co wymuszało na budowie wielu wiaduktów, mostów i tuneli. Tak więc po drodze czeka nas przejazd 3 tunelami – w tym jednym z najdłuższych tuneli kolejowych w Polsce – pod Małym Wołowcem.
Trasa Przejazdu
Jaworzyna Śląska – Wałbrzych Miasto – Wałbrzych Główny – Głuszyca – Nowa Ruda Przedmieście – Nowa Ruda – Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto – Polanica Zdrój – Kłodzko Miasto – Kłodzko Główne – Nowa Ruda – Nowa Ruda Przedmieście – Głuszyca – Wałbrzych Główny – Wałbrzych Miasto – Jaworzyna Śląska
Zachęcamy do odwiedzenia atrakcji turystycznych dostępnych na trasie przejazdu pociągu.
WAŁBRZYCH:
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zostało założone w 1908 r., zaś od 1926 r. jego siedzibą jest położony w centrum miasta, kilka minut spacerem od Rynku zabytkowy klasycystyczny pałac należący wcześniej do rodziny Albertich, wałbrzyskich kupców i przemysłowców. W 2015 roku po remoncie swojej siedziby i nowej aranżacji sal wystawienniczych muzeum pełniące dotychczas rolę muzeum regionalnego zostało przekształcone w Muzeum Porcelany, skupiając się na eksponowaniu liczącej ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego. W muzeum prezentowana jest także kolekcja polskiego malarstwa współczesnego (z dziełami takich artystów, jak J. Duda-Gracz, F. Starowieyski, Z. Beksiński, J. Nowosielski) oraz kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku. Organizowane są również wystawy czasowe.
Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zakończona w 2014 roku rewitalizacja największej, wałbrzyskiej kopalni zatrudniającej w szczycie swej działalności kilka tysięcy pracowników umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. Dzięki pracującym w Starej Kopalni przewodnikom-górnikom, którzy przed laty pracowali w KWK „Julia”, każdy ze zwiedzających może nie tylko obejrzeć ogromną skalę kopalnianej infrastruktury, ale także ma możliwość poznania specyfiki niebezpiecznej i wymagającej pracy górnika.
NOWA RUDA:
Turystyczna Trasa Podziemna – Nowa Ruda
Największa atrakcja ziemi noworudzkiej, czyli Muzeum Górnictwa i Podziemnej Trasy Turystycznej zaprasza do zapoznania się z autentycznymi eksponatami górniczymi. Ponadto istnieje możliwość zwiedzenia prawdziwej kopalnianej sztolni, gdzie można między innymi zobaczyć maszyny. Na sam koniec zwiedzania czeka aktywna kolejka górnicza.
KŁODZKO:
Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku
Park Miniatur Minieuroland – miejsce, w którym każdy może poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów i jednocześnie jak Alicja w zaczarowanym ogrodzie. To jedyny w Polsce kompleks rekreacyjno-edukacyjny, łączący park miniatur z arboretum. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się ponad 40 makiet, misternie odwzorowujących budowle z Polski, Europy i świata. Wszystkie miniatury powstają w pracowni modelarskiej, w której goście Minieurolandu mogą na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca modelarzy oraz poznać narzędzia i materiały z jakich wykonywane są miniaturowe budowle. Minieurolandu z całą pewnością nie może zabraknąć na turystycznej mapie rodzinnych atrakcji. Zwiedzanie jest urozmaicone różnorodnymi formami aktywności, rozwijającymi spryt i kreatywność. Dorośli mogą wspólnie za swoimi pociechami rozwiązywać zagadki, układać gigantyczne puzzle i walczyć o tytuł „Zdobywcy Minieurolandu”. Na powierzchni 1200 m², znajduje się nowoczesny plac zabaw z mnóstwem kolorowych i bezpiecznych w użytkowaniu urządzeń, takich jak zjeżdżalnia linowa tyrolka, huśtawki bocianie gniazda, ścianka wspinaczkowa oraz wiele innych atrakcji, spełniających oczekiwania wszystkich maluchów. Każdy zakątek Parku Miniatur Minieuroland inspiruje, zachwyca i zaskakuje.
Twierdza Kłodzko w Kłodzku
Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony twierdzy czyli donjon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza będą mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z naszych armat. Najodważniejszych (i tych mniej odważnych również) zapraszamy do naszych podziemi zwanych popularnie labiryntami. Tam czeka na Państwa do przejścia ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Twierdza to miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Przewodnicy oprowadzający po Twierdzy odkryją przed Państwem jej sekrety i w ciekawy sposób opowiedzą o burzliwej historii tej fortyfikacji.
POLANICA:
Park Zdrojowy
Polanica-Zdrój to nietypowa urbanistycznie miejscowość. Nie ma tu klasycznego rynku, a miejscowość rozbudowała się wokół Parku Zdrojowego – który jest centralnym punktem miasta. Park Zdrojowy ma powierzchnię około 13 hektarów i jest wpisany do rejestru zabytków. Z ciekawszych okazów flory rosną tu rozłożyste, pachnące w trakcie kwitnienia (od maja), rododendrony – czyli różaneczniki, ale także magnolie, a trawniki pokryte są dywanami kwiatów. Ciekawym okazem jest również pochodzący z kanady cyprysik Lawsona, którego obwód wynosi 12 centymetrów. W parku odnajdziemy również wiele drzew – pomników przyrody. W parku znajdują się również Pijalnia Wód Mineralnych, Muszla Koncertowa, Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej, Zakład Przyrodoleczniczy i Kolorowa Fontanna.
Szczegóły na stronie:
http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-26-05-2018-do-polanic...

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (19): Najpiękniejszą z tras

Obrazek użytkownika Mieczyslaw
 • Mieczyslaw
 • 22-05-2018

Przypominam Sierpień prezentacja kandydata i kandydatow na radnych z komitetu Andrzeja Bortona urodzonego w Klodzku biznesmena z Amsterdamu .
Obrazek użytkownika Mieczyslaw
 • Mieczyslaw
 • 22-05-2018

Przypominam Sierpień prezentacja kandydata i kandydatow na radnych z komitetu Andrzeja Bortona urodzonego w Klodzku biznesmena z Amsterdamu .
Obrazek użytkownika Ciekawe
 • Ciekawe
 • 22-05-2018

he , he , he , a może jakiegoś miliardera , co by chciał wszystkie długi Kłodzka z nawiązką spłacić , nie masz Mieczysławie takiego jegomościa za pazuchą , nie masz , ps czy ten pan , tak pytam z ciekawości , ma peruwiańską może narzeczona ?
Obrazek użytkownika Mieczyslaw
 • Mieczyslaw
 • 23-05-2018

Dobrze ze ciekawi ciebie ,cierpliwosci dowiesz sie wszystkiego Sierpien szybko czas biegnie czasami za szybko dodam Polka tutejsza
Obrazek użytkownika Ciekawe
 • Ciekawe
 • 23-05-2018

A program już ma , a będzie go sumiennie realizował ? Nie będzie związany z lokalną sitwą , rodzinnymi więzami lub układem od lat urzędniczo - prawniczo - politycznym ? I czy nie kłamie ? Bo uszy nam już więdną , od tych głupot wygadywanych przez ulubieńców propagandy w stylu Josepha G. Kłamstwo musi mieć w Polsce wreszcie krótkie nogi , bo kłamali , kłamią i będą kłamać , a myszy grasowały dowolnie i ile wlezie wszak na lewych , pustych fakturach wyssano z skarbu państwa 250 miliardów , a my już nie chcemy takich niezaradnych polityków co widzą jedynie czubek własnego nosa .
Obrazek użytkownika Mieczyslaw
 • Mieczyslaw
 • 23-05-2018

Cierpliwosci dowiesz sie ..
Obrazek użytkownika TomCruose
 • TomCruose
 • 24-05-2018

Tomasz Karolczak tylko Tomasz Karolczak ....Damianie jesteś po Tomku Jacku najlepszym radnym dołącz do najlepszych nie idź droga przegranych slabeuszy ...Kłodzko to Karolczak .
Obrazek użytkownika TomCruose
 • TomCruose
 • 24-05-2018

Kandydaci na Burmistrza 2018. Tomasz Karolczak ....KWW Dariusz Mikosa ......Partia Gowina PiS Henryk Urbanowski .....Nasze Kłodzko ....Boguslaw Szpytma ..PiS ..Michał Piszko .....Lubię Kłodzko .....Jerzy Kowalczyk ......KKO..Kukiz .....Leszek Rogalewski ......KWW .Andrzej Borton......KWW.
Obrazek użytkownika TomCruose
 • TomCruose
 • 24-05-2018

Oni wszyscy byli i co zrobili postaw na konkret doświadczenie sukces Tomasz Karolczak .....i jego kandydatów na radnych fachowców .
Obrazek użytkownika Magda
 • Magda
 • 24-05-2018

Dariusz Mikosa kandydatem na Burmistrza Kłodzka. Jest więc poważny kandydat po prawej stronie. To jest prawdziwy mieszkaniec Kłodzka, który jest merytoryczny i doświadczony w sprawach zarządzania miastem i społecznych. Piszko czy Szpytma nie mają z nim szans w poważnej debacie o znajomości funkcjonowania samorządu i zagadnień ustrojowych. To on zbudował urząd Starostwa i utrzymał jedność Powiatu, gdy wszystkie partie chciały powiat podzielić na trzy. Człowiek o stałych chadeckich poglądach. Mikosa ma mój głos i całej mojej rodziny.
Obrazek użytkownika Aldona
 • Aldona
 • 25-05-2018

Wszyscy kandydaci powinni nam wyborcom dostarczyć swój rzetelny program na rozwój miasta , i jak widzą pracę na rzecz mieszkańców bez wyjątku , wszystkich służb dbających o nasze bezpieczeństwo i zdrowie . I już bez pomawiania , wypisywania głupot . Powinni też wyrazić swoje stanowisko w stosunku do naszej polskiej tradycji , religii , patriotyzmu i stosunków z sąsiadami , i wpływu korporacji , dziwnych miliarderów , oligarchów na naszą praworządność . Wyborco bądz wymagający , ten stołek musi dostać tym razem najlepszy !Zadawaj kandydatom trudne pytania .
Obrazek użytkownika Karol
 • Karol
 • 25-05-2018

Moim kandydatem jest Dariusz Mikosa to człowiek przygotowany merytorycznie a nie do brudnej walki pomówień czarnego PR jak to czyni w swoich gazetach były niech były startuje w Wrocławiu a jak ma takie znajomości to dlaczego nie pracuje w ministerstwie albo Wojewoda niech zostanie tylko tylko ? czy ten czlowiek do czegoś się nadaje inwestycje były ale jak technicznie wykonane widać gołym okiem.Dariusz Mikosa doświadczenie prawdziwy Klodzczanin
Obrazek użytkownika Sasiad
 • Sasiad
 • 25-05-2018

PiS powinien bezwzględnie poprzeć Dariusza Mikosa on wstydu nie przyniesie .To człowiek spokojny uczciwy nie bawi się w niszczenie godności człowieka jest przygotowany do merytorycznej dyskusji o sposobie rzadzenia nasza mała ojczyzna .
Obrazek użytkownika Sasiad
 • Sasiad
 • 25-05-2018

PiS powinien bezwzględnie poprzeć Dariusza Mikosa on wstydu nie przyniesie .To człowiek spokojny uczciwy nie bawi się w niszczenie godności człowieka jest przygotowany do merytorycznej dyskusji o sposobie rzadzenia nasza mała ojczyzna .
Obrazek użytkownika Sasiad
 • Sasiad
 • 25-05-2018

PiS powinien bezwzględnie poprzeć Dariusza Mikosa on wstydu nie przyniesie .To człowiek spokojny uczciwy nie bawi się w niszczenie godności człowieka jest przygotowany do merytorycznej dyskusji o sposobie rzadzenia nasza mała ojczyzna .
Obrazek użytkownika TomCruose
 • TomCruose
 • 25-05-2018

Czas na kogoś kto ma czyste karty nie rządził biznesmena z sukcesem w branży który wie jak rządzić z sukcesem miastem TO TO TO TO TOOOMMMASZ KAROLCZAK !!!!!
Obrazek użytkownika TomCruose
 • TomCruose
 • 25-05-2018

Czas na kogoś kto ma czyste karty nie rządził biznesmena z sukcesem w branży który wie jak rządzić z sukcesem miastem TO TO TO TO TOOOMMMASZ KAROLCZAK !!!!!
Obrazek użytkownika noworudzianin
 • noworudzianin
 • 25-05-2018

Dlaczego w Kłodzku nie wybierzecie kogoś takiego jak burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński???
Obrazek użytkownika Wiadaomość
 • Wiadaomość
 • 25-05-2018

Kogo poprzemy to poprzemy , proszę PROGRAM , a nie manipulacja że powinniśmy tego , czy owego , sorry ale na krzywego i za milczenie , za same lico nie popieramy , dosyć już mamy , takich co chcą być dla samego stołka , z milczeniem i uśmiechem na fotkach . Dobrze że jest tylu kandydatów , może jakieś konfrontacje , między kandydatami i programem , bez programu nie wybieramy dobry program i realizacja .

Fot. MOK Nowa Ruda

Każdy może przyjść i zrobić świąteczną sesję zdjęciową, odwiedzić kolorowy ogródek, zasiąść w fotelu czy poszukać kota, który przyszedł odwiedzić domek.

Fot. polska-org.pl

Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie również zatrudnienienie więźniów odbywających karę pozbawienia wolności w Kłodzku.

Fot. Canva

Koronawirus Kłodzko i powiat kłodzki: Sprawdź ile osób zachorowało i ilu mieszkańców zmarło w poniedziałek, 6 grudnia.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×