REKLAMA

Kosztowała blisko 250 milionów

foto: GDDKiA

Od 28 maja kierowcy mogą już w pełni korzystać z Obwodnicy Kłodzka.

W ramach inwestycji wybudowany został odcinek o długości 6,6 km w ciągu drogi krajowej DK33, łącznik drogi krajowej DK46 o długości 2,5 km oraz wyremontowana została droga krajowa DK33 o długości prawie 2,4km.

Umowę dla zadania pn. „Zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Kłodzka w ciągu DK33 wraz z łącznikiem DK46” podpisano 23.01.2015r., a Wykonawcą było Konsorcjum firm: Lider - Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o., Partner - Trakt S.A. Całkowita wartość projektu to prawie 250 milionów złotych brutto. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w wysokości 186,5 mln zł. (85% kosztów kwalifikowanych).

Obwodnica przebiega po zachodniej stronie Kłodzka, natomiast łącznik DK46 po wschodniej stronie miasta. W ramach zadania przeprowadzono także remont istniejącego odcinka DK33. Jako pierwszy do ruchu, w dniu 21.12.2017 r. został oddany łącznik DK46.

W ramach inwestycji powstał węzeł drogowy z dziewięcioma łącznicami na skrzyżowaniu z istniejącą DK8, rozwiązania komunikacyjne w postaci rond średnich oraz ronda turbinowego. Zrealizowano dwie najdłuższe estakady: pierwsza o długości ok. 500 m nad rzeką Bystrzycą Dusznicką i linią kolejową oraz druga o długości ok. 1 000 m nad rzeką Nysa Kłodzką. Wykonano urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne, wygrodzenia przed zwierzyną leśną, a także przejście dla zwierząt. Obwodnica Kłodzka jest inwestycją o znaczeniu dla całego regionu. Spodziewane korzyści wynikające z funkcjonowania obwodnicy to przede wszystkim wyeliminowanie ruchu tranzytowego na terenie miasta Kłodzko, a tym samym poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, skrócenie czasu przejazdu dla podróżujących, zmniejszenie ryzyka wypadków, zapewnienie komfortu jazdy, przyśpieszenie rozwoju przyległych terenów i skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi.

Celem inwestycji jest poprawa przepustowości układu komunikacyjnego na terenie Kotliny Kłodzkiej, co stanowić będzie nowy węzeł komunikacyjny łączący drogi krajowe na odcinkach:
• DK8 (E67) – Kudowa (granica państwa z Republika Czeską) - Kłodzko
• DK33 – Boboszów (granica państwa z Republika Czeską) - Kłodzko
• DK46 – Złoty Stok (granica państwa z Republika Czeską) - Kłodzko
• DK8 (E67) – Kłodzko – Wrocław.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (5): Kosztowała blisko 250 milionów

Obrazek użytkownika Dziękujemy
  • Dziękujemy
  • 04-06-2018

Brawo radny wojewódzki Julian Golak dzięki któremu powstała również ta obwodnica.
Obrazek użytkownika Maniek
  • Maniek
  • 04-06-2018

Dziękujemy....św.p.Tadeuszowi Kmiecikowi ..Monice Wielichowskiej..Stanisławowi Jurcewicz owi...Mackowi Awizen ..Michal Piszko..Ryszard Niebieszczanski ...Stanislaw Lagawa ..Radnym wojewódzkim wszystkim ponad podziałami ..radnym powiatowym....wszystkim Wójtom Burmistrzem z całego powiatu którzy wspierali ta inicjatywę ...DZIĘKUJEMY ..Przykro ze tego dziękuję zabrakło na otwarciu antybohaterowie stali się bohaterami niemożna i niewolno zakłamać historii ,ludzie którzy chcą zawlaszczac czyjś wielki trud nie są godni piaskowania funkcji publicznych .Czekamy na słowo przepraszam .
Obrazek użytkownika cbn
  • cbn
  • 06-06-2018

BRAWO- PIS -, gdyby dalej rzadzila Platforma Obywatelska to nie bylo by pieniedzy . A radny wojewodzki Julian Golak ma malo do powiedzenia
Obrazek użytkownika Obiektywnie
  • Obiektywnie
  • 07-06-2018

Jest przerażające brak szacunku dla osób piastyjacych władze nadana z woli demokratycznych wolnych wyborów ,niewazne z jakiej opcji wiele PO można zarzucić brak obiektywnego spojrzenia na biedę wspieranie bogatych to prawda ale i prawda jest ze dzisiaj daje się i zabiera więcej ale na to drugie nikt nie patrzy malo juz nie doji się a kroi o swoich ta władza dba potrójnie niszcząc nie jednokrotnie dobrze prosferujace firmy n/p Janów stadnina upada wydatki na pensje wzrosły aż 40 krotnie gdy firma traci płynność i wiele innych takich przupadków radnych którzy stają się milionerem w ciągu paru lat zatrudnianych w radach nadzorczych bez żadnych uprawnień śmiało można powiedzieć że PO PSL a wcześniej SLD to pikusie w dojenia spółek i agend To co wydarzyło się na otwarciu to jest jawny przyglad nepotyzmu narcyzmu i braku szacunku do społeczeństwa wręcz kpina i manipulacja w gorszym stylu jak robiła to dawna lewica socjalistyczna .Niewolno takiego stylu pochwalić to prowadzi do dyktatu jednej opcji ktora chce przekłamać historie jak to widać to jawny brak szacunku dla ludzi którzy dla dobra ojczyzny oddawali życie ludzi wszystkich opcji bo tacy byli Polska jest jedną Polacy jedni niema prawa nikt dzielić poniżac godność ludzka .Boli fakt złego języka politycznego wręcz brutalnego stawiania wyroków bez wyroków braku szacunku dla prawa jakie by ono nie było ale prawo jeśli źle zmienić zgodnie z prawem niema większości budować ta większość jak uczymy dzieci młodzież ? anarchi prawnej .Tchórze polityczni stają się bohaterami mało ludzie wyroki wydający na działaczy podziemia zmieniają prawo nazywając się ze byli ofiarami systemu , tak wiele spraw poszło nie tak jak powinno wiele przez właśnie takie manipulacje t/z pranie muzgow osłupienie społeczeństwa dla własnych politycznych gier jak to uczyniono z referendum uwlaszczeniowym gdy Solidarność była Solidarnościa jakże była by Polska inna śmiano się z Wałęsy ze chce dać po 100 milionów a to był dobry kierunek wykorzystany przez Czechy jak dzisiaj żyją Czesi .Kto nie popierał i dlaczego ?historia kiedyś powie a Pan Bóg rozliczy bo kto pod jego szyldem zło czyni a nie zlo dobrem zwycięża drodzy kapłani łączcie w imię Pana nie dzielcie dla polityki .
Obrazek użytkownika Obiektywnie
  • Obiektywnie
  • 07-06-2018

Wystarczyło by uniwersalne słowo wypowiadane przez prawdziwego katolika Dziękuję i wymienić prawdziwych ludzi trudu walki o obwodnicę Dziękuję czy to tak ciężko powiedzieć lepiej manipulować gdzie wiara która podkreślacie jak można iść po sakramenty ? Obludnicy i hipokryci władza tylko władza i kariery wam w głowie pod przykrywką dobra zło czynicie .Od 3 lat macie władze a ciągle to oni oni a czasami nie my ? Czy niemożna się różnić merytorycznie bez pogardy ? Wendeta rodzi wendete a kto sieje wiatr zbierze burze .

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×