REKLAMA

Kto wystąpi o wsparcie?

Były zapowiedzi. Rozpoczynają się działania. Czy rzeczywiście zaangażowanie sołtysa Bożkowa pozwoli uratować miejscowy pałac?

Kontakt z ministrem kultury został nawiązany. Pierwsza wymiana pism już za sołtysem Jerzym Langenfeldem. O szczegółach dla dobra sprawy sołtys mówić jeszcze nie chce, ale wiadomo, że minister przypomniał termin, w którym właściciel zabytku może składać wniosek o przyznanie dofinansowania. Sołtys chce pomóc. Próbuje też reaktywować stowarzyszenie, które kiedyś w Bożkowie działało. - Działalność stowarzyszenia została zawieszona. My wystąpiliśmy do sądu z wnioskiem o wznowienie jego działalności. Wybraliśmy nowy zarząd. Są wśród nas ludzie, którzy mogą na różnych płaszczyznach pomóc w ratowaniu pałacu - przekonuje sołtys. - Chcemy w niedalekiej przyszłości, jak tylko dostaniemy pozytywną odpowiedź z sądu, organizować różne zbiórki, imprezy, a zebrane podczas nich pieniądze przeznaczać na ratowanie zabytku - zapowiada sołtys. O tym, czy właściciel pałacu skorzysta z sugestii ministerialnych urzędników i będzie starał się o dofinansowanie jeszcze rozmów nie było. Jednak już wcześniej sołtys podkreślał, że ten dał zielone światło na działania. XVI-wieczny pałac jest w rękach prywatnych. Jednak jak podkreśla sołtys - właściciel do grobu go nie zabierze. Pałac na zawsze pozostanie w Bożkowie.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Kto wystąpi o wsparcie?

Obrazek użytkownika Monitoring Zabytków
  • Monitoring Zabytków
  • 07-01-2019

Właściciel ma obowiązek dbać o obiekt wpisany do rejestru zabytków. Jak nie daje rady to niech go sprzeda, odda itp. Jak nic nie robi to karać, później wykonać remont zastępczy, a na końcu wywłaszczyć. Pytanie podstawowe: Gdzie jest urzędnik-nierób z Wałbrzyskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu ???

foto: UMiG Radków

Burmistrz Bednarczyk złożył wniosek do władz powiatu o przekazanie gminie drogi Wambierzyce-Raszków, aby sam mógł zdobyć kasę na jej wyremontowanie.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Trwają lub zmierzają ku końcowi remonty w 30 budynkach, którymi zarządza Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×