REKLAMA

Na co idzie kasa z kolęd?

foto: parafiaslupiec.pl

W wielu parafiach tegoroczna kolęda już się zakończyła. Jak wyglądała, czy chętnie wpuszczaliśmy księży do domów, czy dawaliśmy ofiarę i na co ona jest przeznaczana pytamy m.in. proboszcza słupieckiej parafii ks. Krzysztofa Iwaniszyna.

Po co ksiądz chodzi po kolędzie? Kolęda to wizyta duszpasterska. Okazja do spotkania i rozmowy. To chwila modlitwy dla danego domu i rodziny - tak twierdzi słupiecki proboszcz. Choć w ostatnich latach kościół dobrej prasy nie ma, to mieszkańcy Słupca wciąż chętnie przyjmują księży. - Nigdy nie spotkałem się z przykrościami. Zawsze jest bardzo przyjemnie. Panuje miła atmosfera. Wierni cieszą się jak przychodzimy, aby wspólnie modlić się dla domu i rodziny - mówi nam proboszcz słupieckiej parafii, ks. Krzysztof Iwaniszyn. - Często spotykamy ludzi chorych, którzy potrzebują tego wsparcia duchowego. Przyjmuje nas bardzo dużo osób. Mógłbym powiedzieć nawet, że coraz więcej - dodaje. Dla proboszcza słupieckiej parafii kolęda to przede wszystkim okazja do spotkania się z wiernymi. - Nigdy nie odczułem, że wpuszczając mnie do domu, ktoś traktuje wizytę duszpasterską jako obowiązek, czy zaliczenie. To spotkanie z wiernymi, podczas którego pytam np. czy mogę rodzinie jakoś pomóc, duchowo, czy materialnie, a może np. chory potrzebuje pomocy w dotarciu do lekarza? Sytuacje są różne, a ja na ile jestem w stanie, chcę pomagać - podkreśla proboszcz.
Ofiara podczas kolędy
To budzi największe kontrowersje. Wraz z panującym stereotypem panuje pogląd, że księża tylko patrzą, ile dostaną w kopercie podczas kolędy. Na co zatem idzie nasza ofiara, którą przekazujemy podczas kolędy? - Przed kolędą publicznie ogłosiłem, że jest możliwość złożenia dobrowolnej ofiary na potrzeby parafii. Wierni wiedzą co robię, ile już zostało zrobione i ile to kosztowało - mówi proboszcz Iwaniszyn. - Również publicznie ogłosiłem, że poprzez dobrowolną ofiarę można podziękować duszpasterzowi. Powtarzam jednak, że to dobrowolna ofiara i indywidualna decyzja każdego z nas - przekonuje duchowny. - Przyjęty przez Synod Wrocławski podział mówi, że część ofiary przeznacza się na potrzeby kurii biskupiej, część na potrzeby danej parafii, część na Dom Księży Emerytów, część na seminarium duchowe - wylicza ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej. - To co zostaje przekazywane jest jako wynagrodzenie dla księdza. Jest to ¼ zebranej kwoty. Jednak podczas kolędy możemy zaznaczyć, że chcemy, aby ofiara przeznaczona została na konkretny cel. Wówczas kapłan musi ją wpisać w odpowiednią księgę finansową i ona nie jest brana do ogólnego podziału - przypomina duchowny.
Gdy nie przyjmiemy księdza
Bardzo często podczas rozmów można usłyszeć, że jak nie przyjmę księdza będą np. problemy z pogrzebem. Czy kolęda jest zatem obowiązkowa? - Nie w tej parafii - odpowiada proboszcz Iwaniszyn. - Nie patrzę na to, czy ktoś złożył ofiarę, czy przyjmuje księdza i ile razy to zrobił. Dla mnie nie ma to znaczenia. Nie patrzę na to przy organizacji pogrzebu, czy udzielaniu ślubu - zaznacza.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Na co idzie kasa z kolęd?

Obrazek użytkownika Monia
  • Monia
  • 06-02-2019

Cieszę się ,że mamy takiego dobrego Proboszcza.
Obrazek użytkownika Bobas
  • Bobas
  • 07-02-2019

Nie jestem jakoś mega wierzący... Księdza przyjmujemy... Jedli chodzi o obecnego ks proboszcza rewelacja... Serio pyta czy rodzina nie potrzebuje pomocy... Czy może w jakis sposób pomóc i niechętnie bierze koperte nie nakazuje chodzić do kościoła jest naprawdę mega mega dobry
Obrazek użytkownika Raf
  • Raf
  • 07-02-2019

Dokładnie tak Proboszcz super
Obrazek użytkownika Ateusz
  • Ateusz
  • 08-02-2019

Chwalcie, chwalcie... Kasy nie bierze, a jeszcze chce rozdawać? Długo nie będzie waszym proboszczem...

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×