REKLAMA

Gdzie trafią epitafia ?

foto: użyczone

Pracownicy i dyrekcja Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie chcą ratować XVI -wieczne epitafia znajdujące się na terenie zabytkowego parku.

- Zainicjowaliśmy spotkanie z konserwatorem w związku z epitafiami znajdującymi się na terenie parku. Chcieliśmy porównać ich stan prawny z dokumentacją jaka jest u dolnośląskiego konserwatora zabytków, ponieważ znajdują się one pod chmurką i trzeba pomyśleć przyszłościowo nad ich zabezpieczeniem i miejscem, gdzie będą się znajdować - mówi nam Piotr Molenda z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie. Na razie epitafia znajdują się na terenie parku zabytkowego. Na razie, bo ich przyszłość nie jest jeszcze znana. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, czy zabytkowe epitafia zostaną pod chmurką, ale będą odpowiednio zabezpieczone, czy też będą przeniesione np. do jakiegoś kościoła, czy muzeum. - Zostały przeprowadzone oględziny tych obiektów, które miały na celu zweryfikowanie, co tam jest. Tych epitafiów mamy mnóstwo. Właściciel musi je w jakikolwiek sposób zabezpieczyć. Natomiast na razie nie podjęto żadnej decyzji, czy będą one zabezpieczone na terenie parku, czy szkoła będzie chciała je gdzieś przekazać - mówi Anna Nowakowska-Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Epitafiów jest 14. Łącznie z tymi wmurowanymi w budynek znajdujący się w parku. Większość z nich pochodzi z XVI wieku. - Nie wszystkie epitafia są zidentyfikowane. Nie ze wszystkich wynika komu były poświęcone. Są na przykład płyty nagrobne mężczyzny, czy kobiety NN. Ale na niektórych pojawiają się nazwiska, które nie są nazwiskami polskimi - zaznacza konserwator zabytków.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Gdzie trafią epitafia ?

Obrazek użytkownika Konserwator
  • Konserwator
  • 21-06-2019

"Ale na niektórych pojawiają się nazwiska, które nie są nazwiskami polskimi - zaznacza konserwator zabytków." A na których niby są nazwiska polskie? Przecież przed wojną tam polaków nie było...
Obrazek użytkownika jan
  • jan
  • 23-06-2019

Mistrzostwo świata.Konserwator zabytków znajomość zabytków Ziemi Kłodzkiej pozyskał pewnie na spotkaniu partyjnym.
Obrazek użytkownika alfabecior
  • alfabecior
  • 28-06-2019

Bardziej plastelinowego konserwatora nie można było wybrać... gratulacje dla zabytków!!!

Fot. Lasy Państwowe

Jak się zachować, jeśli spotkamy dzikie zwierzę, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co możemy wykorzystać w terenie, aby ustalić swoją lokalizację, jeśli się zgubimy, gdy zastanie nas burza w środku lasu? Te informacje będzie mógł uzyskać każdy nas dzięki akcji "Świadomie do LASU"

Fot. Gmina Nowa Ruda

Dziś (piątek, 3 lipca) w Bystrzycy Kłodzkiej, Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska odebrała z rąk wicemarszałka województwa dolnośląskiego Grzegorza Macko, posła na Sejm RP Marcina Gwóździa i dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Izabeli Woronowicz promesę w wysokości 30 tys. zł na budowę placu zabaw w Ludwikowicach Kłodzkich. Dotacja została przyznana w ramach konkursu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”. Przeznaczona jest na powstały wiosną plac zabaw w Ludwikowicach Kłodzkich, na terenie przynależnym do Publicznego Przedszkola.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×