REKLAMA

Nowa Ruda. Mamy najwyższą ściankę wspinaczkową w Polsce

Nowa Ruda. Burmistrz Tomasz Kiliński na ściance wspinaczkowej

Fot. Redakcja

Nowa Ruda. Mamy najwyższą ściankę wspinaczkową w Polsce. Co przyda nam się podczas wspinaczki i czy możemy liczyć na pomoc instruktora?

Nowa Ruda. Nie w Warszawie, nie w Krakowie, czy Wrocławiu, ale u nas w Nowej Rudzie, w dzielnicy Słupiec miłośnicy wspinaczek mają prawdziwy raj. To właśnie tutaj znajduje się najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce. Ma ponad 58 metrów wysokości. Na jej budowę wydano 2,5 miliona złotych. Jest symbolem miasta i całego regionu. Dawniej obsługiwała szyb Kopalni KWK Nowa Ruda. Teraz odremontowana i zagospodarowana jest atrakcją turystyczno - sportową, która przyciąga zarówno amatorów, jak i pasjonatów wspinaczki na sztucznych ściankach.

 <<Najlepsze pizzerie w Kłodzku. Zobacz, gdzie się wybrać>>

Całość jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Ścianka wspinaczkowa podzielona jest na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna wykonana jest na bazie paneli wspinaczkowych z laminatu poliestrowego, usytuowana wewnątrz wieży żelbetowej. Podstawowe wymiary ściany to: 11 dróg wspinaczkowych: długość od 6 do 21m, wysięg przewieszenia: do 8,4m (4 drogi wspinaczkowe). Zewnętrzna jest wykonana bezpośrednio na elewacji betonowej budynku - zewnętrzna elewacja wieży szybowej. Podstawowe wymiary ściany: 4 drogi wspinaczkowe na zewnątrz: długość od 22 do 58,8 m.

Sport ekstremalny

Wspinaczka ściankowa zalicza się do sportów ekstremalnych. Z oferty korzystają tak naprawdę dwie grupy. Jest to młodzież szkolna, którą instruktorzy szkolą i u której próbują rozbudzić pasję i miłość do uprawiania tego typu sportów oraz tzw. wyczynowcy. Z tej drugiej grupy do Nowej Rudy przyjeżdżają powspinać się wyczynowcy z całej Polski. Osoby będące po raz pierwszy na ściance wspinaczkowej mogą liczyć na pomoc operatora ścianki. Wszyscy korzystający ze ścianki zobowiązani są do wypełnienia oświadczenia. Oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego.

<<Szukasz pomysłu na spędzenie weekendu z dziećmi. Zobacz, gdzie możesz się wybrać>>

Trochę historii

Wieża była połączona krytymi pomostami z budynkiem lampowni i łaźni górniczej, które umożliwiały dojście załogi oraz pomostami z budynkiem Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla dla transportu urobku węglowego. Wewnątrz wieży znajdowały się dwie elektryczne maszyny wyciągowe, które obsługiwały przedział klatkowy i przedział skipowy wraz z urządzeniami mechanicznymi i elektrycznymi niezbędnymi do ich funkcjonowania. Wieża oddana została do użytkowania w 1967 roku. Służyła do końca istnienia pola Słupiec kopalni Nowa Ruda, czyli do 2000 roku. 

 

Co zabrać, kiedy wybieramy się na ściankę:

Obuwie zmienne (np. adidasy, trampki). Powinno być dobrze dopasowane do stopy

Wygodne ubranie niekrępujące ruchów

 

Kiedy ścianka jest czynna?

Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00

 

CZYTAJ TAKŻE:

<<Łowisz ryby? Koniecznie obejrzyj naszą rozmowę z wędkarzem>>

<<Do Nowej Rudy zjechały się gwiazdy. Zobacz, co u nas robią>>

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Nowa Ruda. Mamy najwyższą ściankę wspinaczkową w Polsce

Obrazek użytkownika Wstyd!
  • Wstyd!
  • 31-07-2021

A w mieście wszędzie budo i znajomi którzy przyjechali do nas byli w szoku , że takie wszystko zaniedbane!
Obrazek użytkownika Sbbbbbn
  • Sbbbbbn
  • 31-07-2021

W mieście czysto i jest pięknie bo Burmistrz wspiera PiS i Niech Będzie wieczna Chwała i wieczna władza PiS aby było lepiej wybieracie ludzi PIS .Kłodzko ma Bartczaka z PiS najwyższe IQ w powiecie bo to człowiek PiS .Nowa Ruda Piękniej bo PiS działa
Obrazek użytkownika Mila
  • Mila
  • 01-08-2021

Mieszkańcy Nowej Rudy trenują nowy rodzaj sport ekstremalnego- mieszkanie w sypiących się budynkach. Mamy miasto spadających tynków -największe w Polsce :D
Obrazek użytkownika wolnyczlowiek
  • wolnyczlowiek
  • 02-08-2021

Kto się sprzedaje dla kasy jest zwykła prostytutką. Dwoją się i troją aby ,,zachęcić" do zastrzyku śmierci i przeprowadzaniu eksperymentów medycznych. WSTYD !!!! Obywatelu ->WEJDŹ na strone urzedu miasta poprzez facebooka i przejdź w dół zobaczysz jak burmistrz który namawia do eksperymentów przygotowuje się do 4 fali. Pomieszczenia zamknięte a on bez maski wraz ze swoją bandą. Wolny Człowiek odwołuje sztucznie napędzanego wirusa . Żujemy normalnie goniąc całą tą bandę nierobów utrzymywanych za nasze pieniądze. Pozdrowienia dla inteligentnych ludzi a nie baranów po szczypawce.

Fot. Pixabay

Dwie nowe kamery będą monitorować miasto, a kilka starych zostanie wymienionych na nowe.

Fot. Czytelnik

Potężne wichury, jakie przeszły przez powiat kłodzki wyrządziły dużo szkód. Wiatr nie ustąpi także dzisiaj.

Fot. Dolnośląska Policja

Za posiadanie nielegalnych urządzeń w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości nawet do 100 tys. zł od jednej maszyny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×