REKLAMA

W Nowej Rudzie i okolicznych wsiach lekarze zatajają informacje o zachorowaniach na grypę

fot. OSP KSRG Jugów

W Ludwikowicach Kłodzkich dwóch zamaskowanych osobników wylało substancją pochodną kwasu masłowego

Sprawdź punkty z darmową pomocą prawną w powiecie kłodzkim w 2017 r.

Wyjazd grupowy na targi Poznańskie „Rybomania" wpisał się na stałe do kalendarza kolegów z koła „Sum" z Nowej Rudy

Organizatorami tego wydarzenia, które jest podsumowaniem działalności zespołów za poprzedni rok są: Gmina Radków, Biblioteka Publiczna im. K. Estreichera oraz GCKSiT w Radkowie

Czeka nas stopniowy wzrost temperatury powietrza, szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy

Najnowsze ogłoszenia:

Intergol 22 luty, 15:20
sprzedaż spółek 21 luty, 17:03
sprzedaż spółek 21 luty, 13:07
RUCH S.A. 21 luty, 10:06
Alicja Demska 21 luty, 9:30

Na hali sportowo-widowiskowej noworudzkiego Centrum Turystyczno-Sportowego zapanuje wielkanocny klimat

W Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej odbędzie się szkolenie dla rolników

Halowy Turniej Piłki Nożnej, poświęcony pamięci wspaniałego piłkarza Radosława Druciaka

Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach zamknięte z powodu silnego oblodzenia

Co wiecie o pieniądzach?

Co wiecie o pieniądzach?

Cztery pokolenia o finansach - AKCJA EDUKACYJNA Banku Zachodniego WBK

Podobno pieniądze szczęścia nie dają. Nie da się jednak bez nich żyć. Z badań przeprowadzonych dla Banku Zachodniego WBK wynika, że cztery pokolenia Polaków swoją wiedzę o finansach oceniają jako średnią. Gorzej oceniana jest ta o inwestowaniu. Za najważniejsze i pożądane informacje respondenci uznają te, ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Najsłabiej na finansach znają się najmłodsi respondenci (16-20 lat). Najlepiej oceniają się pod tym względem osoby w wieku 21-35 lat. Jak twierdzą wystarcza im tej wiedzy do podejmowania decyzji, niezależnie od posiadanego doświadczenia.

Informacji o finansach Polacy najchętniej szukają na stronach internetowych banków, towarzystw inwestycyjnych. Czerpią je także z codziennych rozmów, wymiany opinii. Istotną rolę w podejmowaniu decyzji finansowych odgrywają porady udzielane w rodzinie i kręgach przyjaciół. Ten ostatni trend dominuje wśród najmłodszych. Osoby starsze częściej szukają profesjonalnego doradztwa.

 

Blisko połowa Polaków dzieli się opiniami na temat banków w bezpośrednich rozmowach. Nie zawsze są one pozytywne. Lepsze dominują wśród młodszych pokoleń. częściej dzielących się również ze znajomymi informacjami o osobistej sytuacji finansowej. Najbardziej powściągliwe w tym względzie są osoby w wieku 51-70 lat. Nie lubią mówić, ile mają w portfelu. Gospodarowanie finansami uważają za sprawę, którą niechętnie chcieliby się dzielić z innymi.

 

Z badań wynika, że najbardziej pożądana wśród Polaków jest wiedza ułatwiająca codzienne funkcjonowanie w świecie finansów, podnosząca świadomość w zakresie „trików” stosowanych przez banki i „kruczków prawnych” w umowach zapisanych zwykle drobnym druczkiem. W teorii wiemy więc na co zwracać uwagę. W praktyce nie zawsze tę wiedzę stosujemy.

Pożądane są również informacje dotyczące oszczędzania: jak robić to najlepiej i najbezpieczniej.

Od kogo oczekujemy wiedzy o pieniądzach? Respondenci uznali, że obowiązek edukacji finansowej spoczywa głównie na szkołach średnich i wyższych. Szczególnie mocno podkreślają to najmłodsze pokolenia, oczekujące wsparcia w sposobach zarządzania własnym budżetem. Spore oczekiwania są też wobec Ministerstwa Finansów. Starsze pokolenia liczą w tym względzie głównie na telewizję.

 

 

 

Źródło:

 

Pokolenia o finansach. W poszukiwaniu różnic i podobieństw, czyli przynależność pokoleniowa Polaków determinuje postawy wobec finansów”. Badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Zachodniego WBK na 1017 osobowej grupie respondentów w wieku 16 – 70 lat, obejmującej cztery pokolenia (16 – 20 lat, 21 – 35 lat, 36 – 50 lat i 51 – 70 lat)

 

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×