REKLAMA

Jeden ze slajdów zdigitalizowanych kronik.

Kroniki tworzone od lat przez pracowników Muzeum Ziemi Kłodzkiej dostępne online.

Miejscowi kupcy się boją. Nie wiedzą, czy i kiedy zostaną obrabowani

Ważne informacje dla dzierżawców gminnych gruntów rolnych od Gminy Nowa Ruda.nJeśli wkrótce kończy się Tobie okres ich dzierżawy, to możesz mieć problemy z ich dalszym użytkowaniem

OSP Ścinawka Dolna

Podpalacze trawy w Ścinawce Dolnej?

Zapraszamy serdecznie do wspólnego przeżycia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed nami wieczór z monodramami inspirowanymi twórczością Julio Cortázara „Posłuchaj”

Najnowsze ogłoszenia:

Janina 05 luty, 15:10
Janina 05 luty, 15:10
Katarzyna Kaszuba 05 luty, 15:08
Agnieszka Kabaiwanowa 05 luty, 12:41
bets 04 luty, 21:40

W sobotę, 23 stycznia odbyła się I Edycja Pucharu Toru OFF Road w Dzikowcu. Jeszcze w tym roku zostaną zorganizowane kolejne cztery starty, o których będziemy informować na łamach Gazety Noworudzkiej. W tym tygodniu prezentujemy relacje z imprezy.

Do marca zakończy się budowa sieci gazowej prowadzącej do dzielnicy Drogosław

Dnia 25 stycznia o godzinie 16:58 OSP Ścinawka Średnia dostała wezwanie do pożaru komina w budynku przy ul. Sikorskiego Ścinawce Średniej należącym do sióstr zakonnych. Pożar opanowano

Kilka tysięcy złotych może dostawać wójt Adrianna Mierzejewska jeśli gminni radni zgodzą się z propozycją przedstawioną przez jej najbliższych współpracowników

Co wiecie o pieniądzach?

Co wiecie o pieniądzach?

Cztery pokolenia o finansach - AKCJA EDUKACYJNA Banku Zachodniego WBK

Podobno pieniądze szczęścia nie dają. Nie da się jednak bez nich żyć. Z badań przeprowadzonych dla Banku Zachodniego WBK wynika, że cztery pokolenia Polaków swoją wiedzę o finansach oceniają jako średnią. Gorzej oceniana jest ta o inwestowaniu. Za najważniejsze i pożądane informacje respondenci uznają te, ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Najsłabiej na finansach znają się najmłodsi respondenci (16-20 lat). Najlepiej oceniają się pod tym względem osoby w wieku 21-35 lat. Jak twierdzą wystarcza im tej wiedzy do podejmowania decyzji, niezależnie od posiadanego doświadczenia.

Informacji o finansach Polacy najchętniej szukają na stronach internetowych banków, towarzystw inwestycyjnych. Czerpią je także z codziennych rozmów, wymiany opinii. Istotną rolę w podejmowaniu decyzji finansowych odgrywają porady udzielane w rodzinie i kręgach przyjaciół. Ten ostatni trend dominuje wśród najmłodszych. Osoby starsze częściej szukają profesjonalnego doradztwa.

 

Blisko połowa Polaków dzieli się opiniami na temat banków w bezpośrednich rozmowach. Nie zawsze są one pozytywne. Lepsze dominują wśród młodszych pokoleń. częściej dzielących się również ze znajomymi informacjami o osobistej sytuacji finansowej. Najbardziej powściągliwe w tym względzie są osoby w wieku 51-70 lat. Nie lubią mówić, ile mają w portfelu. Gospodarowanie finansami uważają za sprawę, którą niechętnie chcieliby się dzielić z innymi.

 

Z badań wynika, że najbardziej pożądana wśród Polaków jest wiedza ułatwiająca codzienne funkcjonowanie w świecie finansów, podnosząca świadomość w zakresie „trików” stosowanych przez banki i „kruczków prawnych” w umowach zapisanych zwykle drobnym druczkiem. W teorii wiemy więc na co zwracać uwagę. W praktyce nie zawsze tę wiedzę stosujemy.

Pożądane są również informacje dotyczące oszczędzania: jak robić to najlepiej i najbezpieczniej.

Od kogo oczekujemy wiedzy o pieniądzach? Respondenci uznali, że obowiązek edukacji finansowej spoczywa głównie na szkołach średnich i wyższych. Szczególnie mocno podkreślają to najmłodsze pokolenia, oczekujące wsparcia w sposobach zarządzania własnym budżetem. Spore oczekiwania są też wobec Ministerstwa Finansów. Starsze pokolenia liczą w tym względzie głównie na telewizję.

 

 

 

Źródło:

 

Pokolenia o finansach. W poszukiwaniu różnic i podobieństw, czyli przynależność pokoleniowa Polaków determinuje postawy wobec finansów”. Badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Zachodniego WBK na 1017 osobowej grupie respondentów w wieku 16 – 70 lat, obejmującej cztery pokolenia (16 – 20 lat, 21 – 35 lat, 36 – 50 lat i 51 – 70 lat)