REKLAMA

Opóźnia się wypłata kasy dla chcących wymienić ogrzewanie w swoich domach, czy mieszkaniach

Roksana Winnicka z Ołdrzychowic Kł. Wyślij SMS na nr 72068* o treści TC.GK.MissWinnicka

Zgłoś się do konkursu lub zagłosuj!

Publikujemy 2 wnioski Klubu SLD Radnych Powiatowych złożone podczas Sesji Rady Powiatu w dniu 27.04.2016

„Czuj się i wyglądaj młodo”

Tekst o małżeństwie napisany przez… małżeństwo

fot. fb. ścinawka i to Średnia

Rozpoczął się Sezon Motocyklowy 2016

Najnowsze ogłoszenia:

Ryszard Suwała 29 Kwiecień, 21:35
Alex Alexy 29 Kwiecień, 21:17
jan 29 Kwiecień, 19:22
Krzysztof Pielczyk 29 Kwiecień, 14:09
Janusz Stal 29 Kwiecień, 13:02
25-latek szuka 28 Kwiecień, 12:54

Józek z bagien przyjedzie w sobotę 7. maja do Meziměstí

CTS zaprasza do bezpłatnego skorzystanai z obiektów

Julian Golak, prezentuje Szlak św. Wojciecha, którego jest pomysłodawcą. Szlak przebiega przez miejscowości czeskie i polskie.

W Pradze z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski odbyły się uroczystości Inauguracji Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego

Co wiecie o pieniądzach?

Co wiecie o pieniądzach?

Cztery pokolenia o finansach - AKCJA EDUKACYJNA Banku Zachodniego WBK

Podobno pieniądze szczęścia nie dają. Nie da się jednak bez nich żyć. Z badań przeprowadzonych dla Banku Zachodniego WBK wynika, że cztery pokolenia Polaków swoją wiedzę o finansach oceniają jako średnią. Gorzej oceniana jest ta o inwestowaniu. Za najważniejsze i pożądane informacje respondenci uznają te, ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Najsłabiej na finansach znają się najmłodsi respondenci (16-20 lat). Najlepiej oceniają się pod tym względem osoby w wieku 21-35 lat. Jak twierdzą wystarcza im tej wiedzy do podejmowania decyzji, niezależnie od posiadanego doświadczenia.

Informacji o finansach Polacy najchętniej szukają na stronach internetowych banków, towarzystw inwestycyjnych. Czerpią je także z codziennych rozmów, wymiany opinii. Istotną rolę w podejmowaniu decyzji finansowych odgrywają porady udzielane w rodzinie i kręgach przyjaciół. Ten ostatni trend dominuje wśród najmłodszych. Osoby starsze częściej szukają profesjonalnego doradztwa.

 

Blisko połowa Polaków dzieli się opiniami na temat banków w bezpośrednich rozmowach. Nie zawsze są one pozytywne. Lepsze dominują wśród młodszych pokoleń. częściej dzielących się również ze znajomymi informacjami o osobistej sytuacji finansowej. Najbardziej powściągliwe w tym względzie są osoby w wieku 51-70 lat. Nie lubią mówić, ile mają w portfelu. Gospodarowanie finansami uważają za sprawę, którą niechętnie chcieliby się dzielić z innymi.

 

Z badań wynika, że najbardziej pożądana wśród Polaków jest wiedza ułatwiająca codzienne funkcjonowanie w świecie finansów, podnosząca świadomość w zakresie „trików” stosowanych przez banki i „kruczków prawnych” w umowach zapisanych zwykle drobnym druczkiem. W teorii wiemy więc na co zwracać uwagę. W praktyce nie zawsze tę wiedzę stosujemy.

Pożądane są również informacje dotyczące oszczędzania: jak robić to najlepiej i najbezpieczniej.

Od kogo oczekujemy wiedzy o pieniądzach? Respondenci uznali, że obowiązek edukacji finansowej spoczywa głównie na szkołach średnich i wyższych. Szczególnie mocno podkreślają to najmłodsze pokolenia, oczekujące wsparcia w sposobach zarządzania własnym budżetem. Spore oczekiwania są też wobec Ministerstwa Finansów. Starsze pokolenia liczą w tym względzie głównie na telewizję.

 

 

 

Źródło:

 

Pokolenia o finansach. W poszukiwaniu różnic i podobieństw, czyli przynależność pokoleniowa Polaków determinuje postawy wobec finansów”. Badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Zachodniego WBK na 1017 osobowej grupie respondentów w wieku 16 – 70 lat, obejmującej cztery pokolenia (16 – 20 lat, 21 – 35 lat, 36 – 50 lat i 51 – 70 lat)