REKLAMA

Kłodzko: Henryk Gulbinowicz dalej ma tytuł honorowego obywatela

Kłodzko: Tytuł Honorowego Obywatela został nadany w 1996 roku

Fot. Jacek Turczyk PAP

Kłodzko: Kolejna dolnośląska gmina odebrała nieżyjącemu kardynałowi tytuł honorowego obywatela.

Kłodzko. Zmarły kardynał Henryk Gulbinowicz, w Kłodzku i Polanicy-Zdroju wciąż jest na piedestale. Czy honorowe tytuły zostaną mu odebrane? 

 

Ząbkowice są na nie

Kilka dni temu Rada Miejska Ząbkowic Śl. podjęła uchwałę w sprawie odebrania nieżyjącemu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela tego miasta. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 21 radnych. Wcześniej podobne uchwały podjęto w Bardzie, Ziębicach i Wrocławiu. W powiecie kłodzkim radni tych gmin, w których Gulbinowicz jest honorowym obywatelem (Kłodzko, gmina wiejska Kłodzko i Polnica-Zdrój), pochowali głowy w piasek. W Polanicy-Zdroju co prawda zmieniono regulamin nadawania tytułu honorowego obywatela, wprowadzając do niego zasady, na których rada miasta może odebrać ten tytuł, ale na tym się skończyło. Gulbinowicz wciąż jest honorowym obywatelem uzdrowiska, podobnie jak Kłodzka i gminy wiejskiej Kłodzko. - Nasi samorządowcy nie odbiorą Gulbinowiczowi tytułu. Będą się bali, bo to przeciwko Kościołowi – stwierdził nasz Czytelnik w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wyszło na jaw, że Gulbinowicz tuszował pedofilię i współpracował z komunistyczną służbą bezpieczeństwa. Jak na razie jego słowa sprawdzają się w stu procentach.

 

Dochodzenie Watykanu 

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku. Miał 97 lat. Duchowny trafił do szpitala zaraz po tym, jak odwiedzili go wysłannicy Watykanu, informując o nałożonych na niego karach. Kardynał otrzymał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich. Pozbawiono go też prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku we wrocławskiej katedrze. Dochodzenie Watykanu zaczęło się po tym, jak hierarcha został oskarżony o molestowanie przez poetę Karola Chuma, który jako piętnastolatek był uczniem niższego seminarium. Kardynał zmarł, ale problem pozostał: odebrać mu, czy nie tytuł honorowego obywatela. Można też – tak jak robią to nasi samorządowcy – problemu nie dostrzegać.

Romuald Piela

 

Kłodzko - Koszykarze Zetkamy zakończyli sezon w I lidze. Kliknij tutaj, aby przeczytać podsumowanie 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Kłodzko: Henryk Gulbinowicz dalej ma tytuł honorowego obywatela

Obrazek użytkownika wq....ny
  • wq....ny
  • 06-04-2021

jeśli Kościól broni zboczeńców, to oznacza, że nikt z hierarchów nie wierzy w Boga. w zasadzie to żadna nowość, ale miło uzyskać kolejne potwierdzenie.

Fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

Duszniki-Zdrój: Trwa szkolenie żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z pracy na dużych wysokościach. Zobacz zdjęcia

Fot. UM Kudowa-Zdrój

Sprawdź kiedy możesz wykonać szybki test, po którym wynik uzyskasz po pół godzinie

Fot. FB/Jacek Hecht

Radni postulują o budowę nowego szpitala w Kłodzku. Czy jest na to szansa?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×