REKLAMA

Powiat Kłodzki nie dostanie ani grosza z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

Powiat Kłodzki: Nie będzie pieniędzy dla wszystkich gmin z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Powiat Kłodzki nie otrzyma dofinansowania dla wszystkich gmin. Pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych pójdą do 6 gmin. Co z pozostałymi?

Powiat Kłodzki otrzyma od Funduszu Inwestycji Lokalnych ponad 19 mln zł. Sześć gmin z naszego powiatu dostało dofinansowania. Pozostałe 9 z wspomnianego funduszu nie otrzyma ani grosza. 

Kliknij, aby zobaczyć, na co pójdą pieniądze

 

Samorządowcy protestują

Podczas sesji rady powiatu, Zbigniew Łopusiewicz wygłosił oświadczenie. Wyraził swój sprzeciw wobec zasad przyznawania pieniędzy z funduszu dla gmin i miast. Samorządowiec przypomniał słowa premiera, Mateusza Morawieckiego, który zapowiadał pomoc w walce z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. - W praktyce okazało się, że nie wszystkie samorządy otrzymały rządową pomoc. W większości pieniądze popłynęły na konta miast, powiatów i gmin, które są rządzone przez samorządowców związanych bezpośrednio lub pośrednio z partią rządzącą. Samorządy kierowane przez włodarzy niezależnych lub działaczy partii opozycyjnych nie dostały ani grosza - grzmi radny. 

 

Kto mógł wnioskować?

Fundusz Inwestycji Lokalnych to program wsparcia dla samorządów, których sytuacja finansowa pogorszyła się przez pandemię koronawirusa. Pomoc finansowa jest bezzwrotna. Samorządy mogły starać się o nią poprzez złożenie wniosku na dofinansowanie konkretnych projektów. Łącznie w dwóch etapach rozdysponowane zostało ponad 12 mld zł. Środki pochodzą z funduszu Covid-19 i samorządy mogą przeznaczyć je na inwestycje szczególnie ważne dla mieszkańców powiatu. Dofinansowanie w skali całego województwa dolnośląskiego wyniosło 319 mln zł. Wsparcie z funduszu dostały: Gmina Duszniki-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Gmina Kłodzko, Gmina Międzylesie, Gmina Nowa Ruda oraz Gmina Radków. 

 

Niejasne kryteria?

Zbigniew Łopusiewicz twierdzi, że aby otrzymać pomoc z funduszu, trzeba było podpisać specjalne porozumienie. - Podpisy pod porozumieniem w powiecie kłodzkim złożyli Aleksander Szwed i Michał Dworczyk z PiS. Bezpartyjny radny Łopusiewicz pyta także o kryteria przyznawania pieniędzy. - Ocena projektów była prowadzona w sposób nieprzejrzysty, na podstawie niejasnych kryteriów i bez podania uzasadnienia dla ich odrzucenia. Dodatkowo w trakcie naboru dwukrotnie zmieniana była podstawa przyznawania środków - dodaje Łopusiewicz. Samorządowiec wytyka brak jasnych kryteriów przy rozdzielaniu funduszy i zmianę reguł już w trakcie naboru. Według niego świadczy to o tym, że pieniądze zostały przyznane uznaniowo, a nie przy uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb samorządów. 

Natalia Kołodziej

 

Powiat Kłodzki - Gdzie się zaszczepisz? Kliknij, aby zobaczyć punkty 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Powiat Kłodzki nie dostanie ani grosza z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Kłodzko. Radni zdecydowali o udzieleniu pożyczki dla kłodzkiego PKS-u. Czy dzięki temu uda się go uratować?

Szczepienia w Powiecie Kłodzkim zaczęły się pod koniec grudnia. Ilu mieszkańców zaszczepiono do tej pory?

Fot. Zieleniec Ski Arena

Ośrodki narciarskie w Powiecie Kłodzkim informują o swoich decyzjach wobec dalszych obostrzeń.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×