REKLAMA

Pożar sadzy w kominie. Jak możesz temu zapobiec?

Pożar sadzy w kominie to problem powracający każdej zimy

Pożar sadzy w kominie to w sezonie grzewczym zmora niejednego mieszkańca powiatu kłodzkiego. Co możesz zrobić, aby temu zapobiec?

Pożar sadzy w kominie był ostatnio przyczyną wielu interwencji straży pożarnej w powiecie kłodzkim. Możesz zapobiec takiemu zdarzeniu, uchronić siebie i swoich domowników. 

 

Dlaczego dochodzi do pożaru? 

Przy wysokiej temperaturze spalania i dodatkowo deficycie tlenu, powstaje sadza. To właśnie sadza stopniowo oblepia ściany komina, zmniejszając coraz bardziej jego średnicę i przepustowość. Sadza sama w sobie zawiera duże ilości reaktywnego węgla, który łatwo ulega zapaleniu. Czasami wystarczy mała iskra, aby ogień rozproszył się do samego komina. Często pożar przenosi się również na inne części domu, co może szybko doprowadzić do tragedii. Dodatkowo, przy pożarze sadzy w kominie bardzo łatwo można zatruć się czadem. 

 

Jak zapobiegać? 

Pożar sadzy w kominie to przede wszystkim skutek zaniedbań domowników i oszczędności na materiałach grzewczych. Aby uniknąć zapalenia sadzy w kominie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czym palimy. Najlpiej używać wysokiej jakości węgla lub suchego drewna. Absolutnie nie można spalać w piecu śmieci, w szczególności plastikowych. Dodatkowo trzeba zadbać o dobrą konserwację komina. Przynajmniej raz do roku dobrze jest skorzystać z usług kominiarza, który sprawdzi drożność komina i w razie potrzeby wyczyści go od środka. 

 

Jak rozponać pożar? 

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk wychodzący z komina. Między innymi dudnienie, iskry i języki z ognia widocznie u wylotu komina nad dachem. Przewód kominowy robi się gorący, szczególnie w jednym miejscu, w którym już pali się sadza. Później na ścianach komina pojawiają się rysy, a ten może zacząć pękać. 

 

Co zrobić gdy dojdzie do pożaru? 

Gdy dojdzie do pożaru, pierwszym krokiem powinien być telefon na straż pożarną. Można spróbować samemu ugasić palenisko, ale nigdy nie używać do tego wody. Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca - od dołu i góry, po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości, czy nie zaczyna pękać. Należy też pamiętać o otwarciu okien we wszystkich pomieszczeniach, aby nie zatruć się czadem. 

Natalia Kołodziej

 

Kliknij tutaj, aby przeczytać o pożarze w Złotym Stoku

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Pożar sadzy w kominie. Jak możesz temu zapobiec?

Fot. KPRM

Obowiązkowa maseczka zamiast przyłbicy. Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

Czesi odnotowują wysoki wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Czy dotrze ona do powiatu kłodzkiego?

Fot. Janusz Polska.org

Kłodzko: Sprawa śmierci 3-letniej dziewczynki okazuje się mieć drugie dno. Czy warto wstrzymać się z osądami wobec matki?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×