Reklama

Co słychać w kulturze. Rozmowa z Agatą Pilarską, dyrektorem MOK w Nowej Rudzie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Co słychać w kulturze. Rozmowa z Agatą Pilarską, dyrektorem MOK w Nowej Rudzie - Zdjęcie główne

foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 1 września 2022 r. pełna empatii Agata Pilarska przejęła stery Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie. Poprosiliśmy nową szefową ośrodka o podsumowanie ubiegłego roku i zapytaliśmy o plany na ten rok.

Pani Dyrektor, co prawda swoje stanowisko objęła Pani przed kilku miesiącami, ale pracowała Pani tu wiele lat więc proszę się pokusić o krótkie podsumowanie działalności Ośrodka w ubiegłym roku.

Ubiegły rok to nabieranie rozpędu po pandemii. Czas ten pokazał jak ważna jest nasza działalność i to jak mieszkańcy chętnie do nas wrócili. Był to też bardzo ciężki okres wywołany wojną w Ukrainie. Stworzyliśmy magazyn do zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców, którzy trafili do naszego miasta. Staramy się, aby nasza działalność wspierała również inicjatywy społeczne. 

Wasza działalność to nie tylko kabarety, koncerty itd. W Miejskim Ośrodku Kultury funkcjonuje wiele różno tematycznych sekcji.

Sekcje to nasze najwspanialsze dzieło i największa duma. Wykwalifikowana kadra instruktorska, ludzie z pasją, wyposażone sale oraz rodzinna atmosfera - to klucz do wielkiej popularności sekcji. Szeroki wybór tematycznych kół zainteresowań daje wiele możliwości różnego rodzaju rozwoju. Taniec, śpiew, nauka gry na instrumentach, sekcje artystyczne, Orkiestra Górnicza czy Uniwersytet Trzeciego wieku to wszystko z czego jesteśmy dumni.

Jako Ośrodek podejmujecie też inne działania.

W obecnych czasach rolą ośrodków takich jak nasz, nie są jedynie wydarzenia kulturalne. Od kilku lat zabiegamy i z sukcesami realizujemy, liczne inicjatywy społeczno-edukacyjne. Warsztaty ekologiczne podczas corocznego Dnia Dziecka: sadzimy z dziećmi rośliny edukując i bawiąc jednocześnie, powiesiliśmy karmniki, budki dla ptaków, domki dla jeży, karmniki dla wiewiórek w parku przy MOK, a jesienią ubiegłego roku w parku „Strzeleckim”.

Mamy Serce na nakrętki, postawiliśmy lodówkę społeczną, trwa akcja zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla schroniska. Jesteśmy w trakcie przygotowywania wspólnej akcji społecznej z firmą ZPAS. Od lata wykorzystujemy odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki, które w całości odpowiadają na energetyczne zapotrzebowanie Ośrodka. 

Wcześniej wspomniałem o koncertach. Cleo to nie jedyny koncert - wydarzenie w ubiegłym roku, które przyciągnęło sporo publiczności?

Były to również Dni kultury Japońskiej, kabaret Igora Kwiatkowskiego, wykłady i konkursy ekologiczne zorganizowane przy współpracy z Nadleśnictwem Jugów, otwarcie wioski Mikołaja z wielkim balem, koncert „Światełko dla Hani”, premiera filmu „Avatar”.

Zadbała Pani o jeszcze większy marketing Ośrodka szczególnie jeżeli chodzi o media elektroniczne – media społecznościowe.

W obecnych czasach to podstawowy środek masowej komunikacji. Oprócz strony www.mok.nowaruda.pl posiadamy swój profil na Facebooku oraz Instagramie. Serdecznie zachęcam do śledzenia naszej aktywności.

Internet to jednak nie wszystko. Starsze osoby mają za złe brak plakatów informujących o wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie.

Przede wszystkim zacznę od tego, że wiele starszych osób bardzo dobrze radzi sobie w sferze cyfrowej, doskonalą umiejętności, szukają informacji, chcą być na „czasie”. Wielkie brawa im za to! Doskonałym przykładem jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, czy też wszystkie koła senioralne. Co do plakatów drukowane są i wieszane raz w tygodniu w naszych gablotach, w trzech dzielnicach naszego miasta, kto jest zainteresowany naszą działalnością na pewno znajdzie informację. Doskonale pokazuje to frekwencja niemalże stuprocentowa na koncercie Mariusza Kalagi, gdzie dominowała publiczność „Drugiej młodości”.

Nie wszystko jednak jest tak pięknie. Proszę powiedzieć, co Wam się w ubiegłym roku nie udało?

Powiem nieskromnie, ale bardzo szczerze, że wszelkie istotne projekty i wizje zostały zrealizowane. 

Początek roku Miejski Ośrodek Kultury, którym Pani kieruje rozpoczął „z przytupem”. Spektakl „Żona do adopcji”, koncert Mariusza Kalagi z okazji Dnia Babci i Dziadka. Proszę zdradzić czym nas jeszcze w tym roku zaskoczycie?

To co najważniejsze jest dla nas i dla naszej pracy to możliwość zaspokojenia potrzeb kulturalnych jak największej grupy odbiorców. Ważne jest, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, nie ograniczamy się w doborze wydarzeń. Chcemy też pokazać, że nasz ośrodek jest przyjazny i dostępny dla każdego. Cenimy różnorodność, nasz cel to aby jak najwięcej ludzi obdarzyło nas zaufaniem i czuło się jak u „siebie”. 

Planujemy kolejne spektakle, koncerty zarówno na naszej scenie, jak i w plenerze, realizujemy projekty, organizujemy nowe konkursy i zostajemy przy tym co dobrze znane i lubiane przez nasze miasto: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Turniej Tańca Towarzyskiego i Nowoczesnego „Comania”, Dni Kultury Japońskiej, New Hip Hop Road Festival czy Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

Już teraz zapraszam na kolejny spektakl komediowy: „Cudowna Terapia”, który odbędzie się 17 marca w Sali widowiskowej MOK. Życzę Państwu wspaniałego i bardzo kulturalnego roku. Do zobaczenia u NAS.

Dziękuję za rozmowę. 

Zobacz również: Obejrzeliśmy serial z Aleksandrą Skrabą w roli głównej

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy