Reklama

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie - ciekawy pomysł na weekend

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 20 czerwca 1995 roku z Kopalni KWK Nowa Ruda wyjechali na powierzchnię ostatni górnicy. Po likwidacji kopalni narodził się pomysł stworzenia Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie. Dlaczego warto zwiedzić Dawną Kopalnię?

Dawna Kopalnia to nietypowe muzeum - zwiedzanie podzielone jest na dwie części: muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza z nich dotyczy węgla, druga historii górnictwa.

W trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie. Natomiast w czwartej sali, nazywanej dyspozytornią, na odwiedzających czeka oryginalny sprzęt, który pozwala poczuć się tak, jakbyśmy sami czuwali nad bezpieczeństwem górników pod ziemią.

Warto wiedzieć, że podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Węgla" powstała już w 1996 roku, wtedy jako Muzeum Górnictwa.

Jeszcze gdy w Nowej Rudzie działała kopalnia, w kilku głowach narodziła się idea zachowania jej części w formie muzeum
- możemy przeczytać na stronie muzeum.

Pod ziemią czeka wiele atrakcji

W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają.

W akcji można zobaczyć na przykład: przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy są ekspozycje pokazujące pracę górników, koni czy dzieci.

Dawna Kopalnia - informacje o muzeum

Dawna Kopalnia oferuje zwiedzanie dla grup oraz klientów indywidualnych. Ceny biletów: normalny - 40 zł, ulgowy - 32 zł, grupowy - 25 zł.

Do 31 marca Dawna Kopalnia czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-16:00. Wejścia do podziemi odbywają się regularnie co 60 minut. Ostatnie wejście jest o godzinie 15:00

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy