Są to warsztaty, prezentacje, happeningi, wycieczki, wykłady, dyskusje, również kameralne spotkania, w których może uczestniczyć każdy, kto ciekawy jest otaczającego nas świata. Zadaniem Festiwalu jest prezentowanie osiągnięć nauki w zrozumiały i atrakcyjny sposób. To jedna z nielicznych okazji do odwiedzenia miejsc na co dzień dostępnych tylko dla naukowców i studentów. W ubiegłym roku w imprezach festiwalowych uczestniczyło ponad 85 tys. osób. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Piękno Różnorodności” – hasło to stanowi nawiązanie do idei Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej.
Organizatorami Festiwalu są wszystkie wrocławskie uczelnie oraz szkoły wyższe funkcjonujące w innych miastach naszego regionu. Współtworzą go także instytucje kulturalne i naukowe, coraz częściej włączają się również przedstawiciele przemysłu.
W tym roku Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się w ośmiu dolnośląskich miastach. Obok Wrocławia są to Bystrzyca Kłodzka, Głogów, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie oraz Zgorzelec. Tych miast będzie w przyszłości więcej.
Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny. Na niektóre, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne jest wcześniejsze zapisanie się. Szczegółowe informacje na temat imprez festiwalowych dostępne są na stronie www.festiwal.wroc.pl. Program festiwalowy w formie drukowanej dotarł już także do każdej wrocławskiej szkoły.
Terminy spotkań XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki:
Wrocław 17-22 września 2010 r.
Legnica 23-24 września 2010 r.
Zgorzelec 23-24 września 2010 r.
Jelenia Góra 7-8 października 2010 r.
Bystrzyca Kłodzka 7-8 października 2010 r.
Głogów 12 października 2010 r.
Wałbrzych 21-22 października 2010 r.
Ząbkowice Śląskie 21-22 października 2010 r.
KILKA PROPOZYCJI FESTIWALOWYCH:
1. Uniwersytet Wrocławski – Wydział Nauk Biologicznych
W Katedrze Antropologii warto odwiedzić Muzeum Człowieka. Zobaczymy tam m.in. eksponaty dotyczące mumifikacji zamierzonej, egipską mumię młodej kobiety, ewolucję gatunku Homo sapiens oraz kości ludzkie pochodzące z polskich stanowisk wykopaliskowych.
Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Człowieka, ul. Kuźnicza 35; 17.09.2010 r. godz. 10.00 – 14.00; 21.09.2010 r. godz. 10.00 – 14.00; 22.09.2010 r. godz. 10.00 – 14.00.
W Restauracji Teatralnej (przy Teatrze Lalek) odbędą się zajęcia „Mieszkańcy lasu – kawiarenka dla dzieci”, w której nasi młodzi goście wysłuchają „odgłosów lasu”, będą poznawać jego mieszkańców, rozwiązywać zagadki i uczestniczyć w konkursach. Dzieci nauczą się też rozpoznawać gatunki grzybów, roślin i zwierząt.
Mieszkańcy lasu – kawiarenka dla dzieci, Teatr Lalek, pl. Teatralny 4, Restauracja Teatralna, 19.09.2010 r., godz. 14.30 – 15.00; 15.30 – 16.00.
2. Uniwersytet Wrocławski – Instytut Historyczny
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Rycerze, którzy wezmą udział w bitwie, uczestniczyli w tegorocznych walkach na polu grunwaldzkim. Reprezentowali – jak na Ślązaków przystało – stronę wielkiego mistrza Urlyka von Jungingena. Bitwę rozpocznie dr Robert Heś, specjalista od wojskowości i uzbrojenia. Na zakończenie zaplanowano pokaz ładowania ówczesnej armaty, bombardy, oraz pokaz mody rycerskiej.
Grunwaldzkie zmagania na wrocławskim bruku, czyli pokaz walk polsko-krzyżackich w murach Arsenału, Arsenał Muzeum Miejskie Wrocławia, ul. Cieszyńskiego 9; 22.09.2010 godz. 15.00 – 17.00.
3. Politechnika Wrocławska
Na uwagę zasługuje panel dyskusyjny z udziałem naukowców z Europy pt. „Stulecie, które zmieniło nasz świat”. Wybitni intelektualiści w sposób przystępny i fascynujący opowiedzą nam, jak nauka wpływa na postęp cywilizacyjny i życie codzienne człowieka. Ta flagowa impreza XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej związana jest z obchodami Stulecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu.
Stulecie, które zmieniło świat, Politechnika Wrocławska, bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Nowa Sala Senatu, sala 241, 21.09.2010 r. godz. 12.00.
Bardzo ciekawie zapowiadają się również warsztaty. Ich uczestnicy będą mogli złożyć własnoręcznie silnik motocyklowy, powąchać kosmetyki „elektronicznym” nosem, skonstruować własnego robota, poszaleć na warsztatach z chemii lub fizyki lub zmierzyć się z olimpijczykiem na wiosłach. Uczestnicy Festiwalu na Politechnice Wrocławskiej będą mogli wziąć udział w konkursach – m.in. budowlanym (jego idea to zbudowanie drewnianej konstrukcji wytrzymującej jak największe obciążenie) i fotograficznym. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody niespodzianki. Koła naukowe Politechniki pochwalą się owocami swojej wieloletniej pracy: bolidem samochodu sportowego Formuła Student, mechatronicznym jachtem, robotem Samuelem, z którym będzie można porozmawiać, zegarem binarnym, obiektami latającymi, itp. Wraz ze studentami swoje niekonwencjonalne projekty zaprezentuje Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków, Konstrukcji i Pomysłów. Ponieważ nie samą nauką żyją studenci, zaprezentują nam również swoje osiągnięcia w tańcu towarzyskim oraz w sporcie. Chętni uczestnicy Festiwalu będą mogli pod fachowym okiem poćwiczyć np. salsę lub wspinaczkę i zjazd na linie.
Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, bud. C-13 (hol na parterze oraz dziedziniec), 20.09.2010 r. i 21.09.2010, godz. 9.00-15.00.
4. Akademia Medyczna
Wycieczka „Szlakiem wielkich medyków wrocławskich” jest okazją do zwiedzenia wraz z przewodnikiem zabytkowych budynków Akademii Medycznej. Nie lada gratką będzie możliwość zobaczenia pokojów profesorskich – na co dzień niedostępnych, utrzymanych w klimacie sprzed lat.
Szlakiem wielkich medyków wrocławskich, Akademia Medyczna, Klinika Chirurgii, ul. Skłodowskiej-Curie 66, spotkanie przed budynkiem, 18.09.2010 r. godz. 11.00 – 14.00; 20.09.2010 r. godz. 11.00 – 14.00.
W Zakładzie Medycyny Sądowej zorganizowano zajęcia nawiązujące do tematyki popularnego serialu telewizyjnego "Kości".
Posłuchaj mowy kości - możliwości współczesnej antropologii sądowej, Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej, ul. Radeckiego 4, sala 21; 20.09.2010 r. godz. 11.00 – 11.45. Medyk sądowy - lekarz czy detektyw, sala 21, 20.09.2010 r. godz. 12.00 – 12.45.
5. Akademia Medyczna
Jazz, komputery i disco polo. Czy muzyka Chopina stanowi inspirację dla twórców działających w tych dziedzinach? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć dr Andrzej Wolański, muzykolog mediewista. Będzie także tłumaczył, jak muzyką można poprawić lub zepsuć nastrój. W trakcie spotkania dowiemy się, w jaki sposób zastosowane przez kompozytora środki mogą wywołać u słuchacza wrażenie muzycznego piękna lub brzydoty.
Chopin a jazz, disco polo i komputery, Akademia Muzyczna, pl. Jana Pawła II 2, III piętro, Sala Teatralna, 20.09.2010 r. godz. 11.00.
„Muzyka Chopina w choreoterapii psychologicznej" – to warsztaty o zastosowaniu muzyki Fryderyka Chopina w terapii ruchem i tańcem. Anna Jędryczka-Hamera, psycholog i arteterapeuta pracująca na co dzień z osobami niepełnosprawnymi, poprowadzi zajęcia z elementami tańca, teatru i filmu.
17.09.10 godz.12.00 Akademia Muzyczna, pl. Jana Pawła II, sala teatralna.
6. Park Wiedzy
Impreza adresowana głównie do dzieci i rodzin. W dwudziestu namiotach będą czekali miłośnicy różnych dziedzin nauki. Na „Jarmarku fizycznym” za pośrednictwem ciekawych eksperymentów będzie można poznać prawa rządzące światem. Równie ciekawie zapowiadają się stoiska przygotowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych – na gości czeka pokaz różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych nowoczesnych wozów bojowych będących na uzbrojeniu SZ RP. Okazją do odpoczynku będzie „Kawiarenka internetowa”, której organizatorzy opowiedzą, jak bezpiecznie korzystać z sieci i jak uchronić się przed czyhającymi na dzieci internetowymi zagrożeniami. W namiocie poświęconym nowoczesnej robotyce –„TwojRobot” – odbędzie się pokaz robotów edukacyjnych dla dzieci.
18 i 19 września w godzinach od 11.00 do 15.00. Park Staromiejski im. Mikołaja Kopernika.
7. Pielgrzymka do Dzielnicy Czterech Świątyń
Jest we Wrocławiu miejsce, w którym „po sąsiedzku” znajdują się: Kościół Rzymsko-Katolicki, Synagoga, Kościół Ewangelicko- Augsburski i Prawosławna Katedra. W trakcie Festiwalu będzie można odwiedzić każdą z nich, wiele usłyszeć o ich historii i teraźniejszym życiu danych wspólnot. Przewodnikiem pielgrzymki będzie profesor Adam Jezierski – chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego, Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą.
22 września o godz. 16.00. Zbiórka przy Rzymsko-Katolickim kościele p.w. św. Antoniego, ul. św. Antoniego 30.
8. MPWiK we Wrocławiu
Odżelaziacz, filtry węglowe, filtry piaskowe, ozonowanie – te tajemniczo brzmiące słowa mogą stworzyć bardzo logiczną i zrozumiałą całość, jeśli tylko odwiedzi się jeden z obiektów MPWiK we Wrocławiu. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji proponują uczestnikom Festiwalu wycieczkę, która wyjaśni tajniki uzdatniania wody.
MPWiK we Wrocławiu - Zakład Uzdatniania Wody, 2010-09-17, godz. 10:00.
9. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
Na to pytanie odpowiedzą podczas XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki specjaliści z branży telekomunikacyjnej. Grupa TP wraz z Fundacją Orange już po raz kolejny zorganizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których młodzi ludzie dowiedzą się, jak surfować po sieci, by unikać niebezpieczeństw. Zajęcia odbędą się na wybranych uczelniach wyższych oraz w szkołach podstawowych na terenie Wrocławia i okolic.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.