reklama
reklama

Jubileuszowe Dni Twierdzy Kłodzkiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jubileuszowe Dni Twierdzy Kłodzkiej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTegoroczne jubileuszowe Dni Twierdzy rozpoczną się już w czwartek, 12 sierpnia o godz. 16 na kłodzkim rynku, od barwnej i tanecznej prezentacji sztuki ludowej z całego świata .
reklama

W następnym dniu (13 sierpnia) , już od samego rana, na zabytkowym Rynku rozłożą swoje stragany i kramy kupcy i rzemieślnicy – rozpocznie się IV Jarmark Forteczny, podczas którego na rynku znów zrobi się gwarno i tłoczno. Kupić i zasmakować będzie można lokalnych przysmaków, regionalnych nalewek, tradycyjnych potraw.  Nie zabraknie także wyrobów sztuki rękodzielniczej.W Muzeum Ziemi Kłodzkiej o godz. 17.00 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Kłodzka, podczas której nastąpi nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka” JE Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi. W uroczysty sposób zaakcentowany zostanie również jubileusz 15-lecia współpracy miast Kłodzka i Nachodu. Natomiast w końcowej części sesji Burmistrz Miasta Pułtuska wręczy burmistrzowi Kłodzka akt członkowstwa Gminy Miejskiej Kłodzko do Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich. ( więcej szczegółów w zał.) Następnie o godz. 18.00 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodzku rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem JE Ks. Bp. Ignacego Deca. Koncert Slovak Quartet w Muzeum Ziemi Kłodzkiej o godz. 19.30 (wstęp wolny) zakończy oficjalną część miejskich uroczystości. Późnym wieczorem będzie można przespacerować się ulicami Kłodzka w poszukiwaniu tajemnic dawnego miasta w  towarzystwie przewodnika. Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem to propozycja MZK. Zbiórki dla chętnych na dziedzińcu muzeum o godz. 19.30 i 21.30.  Po godz. 21.00 na dziedzińcu muzeum odbędą się pokazy dawnych walk rycerskich w wykonaniu bractw z Kłodzka i Nachodu.
Sobota, 14 sierpnia, godz. 9.00-15.00 impreza plenerowa na ulicach wokół kłodzkiego muzeum  - Targi staroci. Na godz. 11.00 zaplanowano koncert Orkiestry Dętej Stowarzyszenia Muzyków Ziemi Kłodzkiej,  a następnie o godz. 12.00 Inscenizacja historyczna Życie  mieszczan w XVIII w.  Przeniesiemy się w czasy królowej Luizy i cara Aleksandra. W przedstawieniu wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, a w rolę ówczesnego burmistrza wcieli się obecny gospodarz Kłodzka – Bogusław Szpytma. Całości towarzyszyć będzie koncert Częstochowa Pipes & Drums, jedynego w Polsce zespołu wykonującego muzykę na szkockich dudach. Po inscenizacji żołnierze powrócą w barwnej paradzie do obozu wojskowego na Twierdzy Kłodzkiej. Armatnie wystrzały zakomunikują, że w sąsiedztwie warowni - na Stokach Bojowych stanęły naprzeciw siebie zwaśnione armie: pruska i francuska (godz. 16.00). Na oczach publiczności ponad 400 rekonstruktorów odtworzy dramatyczne wydarzenia sprzed 200 lat - bitwę o Twierdzę Kłodzką. Od wystrzałów armatnich zadrży powietrze, a zapach czarnego prochu czuć będzie jeszcze długo po zakończonym boju. Wizyta oddziału kawalerii konnej z Czech uświetni tegoroczną rekonstrukcję. Po bitwie, od godz. 17.00, nadejdzie czas na zabawę! W ramach festynu rodzinnego na twierdzy zagrają wrocławski zespół Lady Perfect, Andrzej „Piasek” Piaseczny i Ewa Farna.
Na pożegnanie V Dni Twierdzy (15 sierpnia) Kłodzko zaprasza na Targi staroci, natomiast o godz. 14.00 w MZK zapraszamy na wykład Piotra Rykaczewskiego nt. zegarów ludowych w Polsce zorganizowany w ramach obchodów I Dnia Zegara. Wstęp darmowy na wszystkie wydarzenia V Dni Twierdzy. 14 sierpnia wstęp wolny na Twierdzę Kłodzką.

reklama

Karolina Żurek

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama