Znowu wyruszacie na zagraniczne występy, dokąd tym razem?
Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Sin Fronteras” jest organizowany w Ekwadorze, głównie w mieście Guayaquil. To już jego 16 edycja. Samo określenie „Sin Fronteras” oznacza w języku hiszpańskim „Bez granic” i taka jest idea festiwalu - ma on pomóc w integracji między członkami zespołów z różnych krajów i promować kulturę ludową oraz narodową uczestniczących w nim zespołów.Organizatorem Festi walu jest ekwadorska sekcja AIFL - Asociación Internacional de Folclor Latinoamericano, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Folkloru Ameryki Łacińskiej. To organizacja skupiająca przedstawicieli wielu krajów Ameryki Południowej i Środkowej.
Jak liczną grupą ruszacie podbijać Amerykę Południową?
Do Ekwadoru wyjedzie grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” składająca się z 9 par tancerzy. Wynika to z wymogów regulaminowych organizatora. Taki wyjazd to zawsze duże wydarzenie dla członków Zespołu i choć chciałabym zabrać jak najwięcej osób, to niestety nie zawsze jest to możliwe.Pobyt na miejscu i wszystkie koszty z nim związane pokrywa strona ekwadorska. Jeśli chodzi o przelot to główne koszty ponoszą rodzice i sami członkowie wyjeżdżający na Festiwal. Przy takich projektach zawsze możemy liczyć na wsparcie lokalnych władz, głównie burmistrza Miasta Nowa Ruda, a także sponsorów.
Ciężką pracę w pozyskiwaniu środków wykonują członkowie współpracującego ze ZPiT „Nowa Ruda” Stowarzyszenia Miłośników Folkloru i Kultury Ludowej „Wspólne Korzenie”. Podróż lotnicza na drugi koniec świata to duży koszt, więc staramy się robić wszystko, by te wydatki ograniczać.
Czym dla was są takie wyjazdy?
Zawsze podkreślam, że taki egzotyczny wyjazd to ukoronowanie wieloletniej pracy członków Zespołu, którzy co tydzień uczestniczą w próbach i szlifują swój warsztat. Mogą zawrzeć nowe znajomości, poznać ciekawe kultury i zwiedzić kolejną część świata przy stosunkowo małych kosztach. Dla Zespołu to szansa nawiązania nowych kontaktów, które później mogą zaowocować kolejnymi dalekimi wyjazdami.Nie można zapominać, że jedną z idei istnienia Zespołu jest promocja polskiej kultury w najodleglejszych częściach świata. Tak będzie również w Ekwadorze, który nie jest aż tak bardzo popularnym kierunkiem turystycznym.
Jakie znaczenie dla Nowej Rudy ma międzynarodowa renoma zespołu?
Przez ponad 50 lat funkcjonowania Zespół wyrobił sobie ogólnopolską i międzynarodową renomę. Dzięki wyjazdom m.in. do Tajlandii, Chin czy właśnie teraz do Ekwadoru herb Nowej Rudy jest prezentowany szerokiej publiczności.Samo umieszczenie w nazwie Zespołu miasta, z którego pochodzimy sprawia, że wieść o naszym miasteczku dociera do najodleglejszych miejsc. Dodatkowo, zgodnie z przyjętą formułą, zawsze przekazujemy organizatorom Festiwalu, jak i zagranicznym zespołom upominki, prezentujące walory turystyczne naszej małej ojczyzny.
Nie można zapominać, że sukcesy Zespołu na arenie międzynarodowej przyciągają do niego młodzież, która poświęca wiele czasu by dojść do perfekcji. Współcześnie oderwać młodych od smartfonów i przekazywać ważne dla naszej kultury wartości to nie lada sztuka - a mi się udaje. To ogromnie cieszy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.