Na początku warto przypomnieć, że muzeum mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym pochodzącym z 1605 roku. Jego wnętrza kryją unikatową papiernię, która w 2011 roku uzyskała status pomnika historii. Historia dusznickiego papieru sięga czasów średniowiecza. Wykorzystywali go średniowieczni uczeni. Na nim drukowano książki, czy spisywano dokumenty. Dziś w papierni funkcjonuje muzeum. Tu goście mogą nie tylko zobaczyć, jak wytwarza się arkusze. Chętni sami mogą spróbować wyczerpać papier sygnowany znakiem wodnym lub odciskiem własnej dłoni. Kiedyś był chlubą dusznickich papierników. Dziś uznawany jest za architektoniczną perłę Dolnego Śląska. Dzięki działalności muzeum, my odwiedzając młyn możemy wręcz czerpać wiedzę o dziejach i znaczeniu papieru. Oglądać niezwykłą kolekcję arkuszy pochodzących z całego świata czy zobaczyć, jak wyglądały oryginalne urządzenia i modele maszyn wykorzystywanych w fabrykach papieru.
50 lat muzeum
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: dolny-slask.org.pl
foto foto: dolny-slask.org.pl
reklama
Przeczytaj również:
KulturaDusznickie Muzeum Papiernictwa świętuje w tym roku swoje 50 urodziny. To wyjątkowe miejsce na naszej mapie turystycznej, z bogatą historią i tradycją.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.