Reklama

Nowa Ruda. Przy Miejskim Ośrodku Kultury był piasek, leżaki i luz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowa Ruda. Przy Miejskim Ośrodku Kultury był piasek, leżaki i luz - Zdjęcie główne

Lipiec już na zawsze 
będzie w Nowej Rudzie czasem kina plenerowego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Z Wojciechem Kołodziejem – dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie o Plenerowym Kinie Letnim, rajskiej plaży, dobrych filmach i ogromnych emocjach, rozmawiała Agnieszka Góralczyk

W TYM ROKU DLA FANÓW KINEMATOGRAFII PRZYGOTOWALIŚCIE COŚ MEGA - PLENEROWE KINO LETNIE. PLAŻUJEMY I OGLĄDAMY FILMY PRZED MOK-IEM.
A ZACZĘŁO SIĘ OD...?

Pandemii... Nowa rzeczywistość wymusiła niestandardowe myślenie o kulturze. Zamknięte przestrzenie stały się mało atrakcyjne i covidowe, Nowa Ruda jest miastem jednego
 z najwybitniejszych aktorów - Roberta Więckiewicza. To właśnie w Nowej Rudzie podczas tego lata kręcone będą seriale i romantyczna komedia twórców Listów do 
M. Jesteśmy skazani na film... dlatego letnie kino plenerowe!

100 TON PIASKU, 100 LEŻAKÓW TO NIE WSZYSTKO - SZYBKO I PROSTO MOŻNA ZORGANIZOWAĆ KINO PLENEROWE?

Kluczem do sukcesu była dotacja 
w ramach projektu „Filmowe 
lato Pogranicza” - projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Eurerogionu Glacensis. Dzięki tym środkom mogliśmy zakupić nowoczesny projektor i ekran, opłacić licencje filmowe, nabyć 100 leżaków i 100 ton piasku.

BĘDZIE TO JEDNORAZOWA IMPREZA CZY CYKLICZNA?

Miesiąc lipiec już na zawsze 
będzie w Nowej Rudzie czasem kina plenerowego. Zakładamy, że to mieszkańcy naszego miasta będą wybierać tytuły filmów,
które będą wyświetlane na plaży przy MOK-u w Nowej Rudzie. Sierpień zarezerwowany jest dla folkloru. Nadzieję, że powrócimy do normalności i będziemy mogli najbardziej znamienną dla naszego regionu imprezę kontynuować.

W LATACH WCZEŚNIEJSZYCH PLENEROWE KINA LETNIE BYŁY JUŻ U NAS ORGANIZOWANE?

Bardzo marginalnie, przy okazji pokazów kaskaderskich na noworudzkim rynku. Był to czas kiedy Nowa Rudę odwiedził najwybitniejszy Polski kaskader Władysław Barański i oprócz pokazów kaskaderskich odbyły
 się pokazy kina plenerowego na Noworudzkim Rynku. Teraz mamy całkiem inną perspektywę filmową. Kino na granicy przy Miejskim Ośrodku Kultury, leżaki, piasek i luz.

TEGOROCZNE PLENEROWE KINO LETNIE TO POLSKO – CZESKIE FILMY. DLACZEGO WŁAŚNIE PRODUKCJE TYCH DWÓCH PAŃSTW?

Od dawna już projekty polsko-czeskie wpisane są w naszą współpracę. Dzięki nim mamy finansowanie projektów. Jednocześnie nawiązaliśmy z miastem Broumov relacje przyjacielskie! Projekt dotyczący kina na granicy jest bodajże szóstym wnioskiem z szerokiego wachlarza wniosków, które realizujemy z naszym południowym sąsiadem. Mamy wspólne doświadczenia wynikające z Folkloru, ceramiki, malarstwa, orkiestr, a teraz filmu.

KINO CZESKIE – ZA CO JE LUBIMY?

Wydaje mi się, że mamy podobnych tytanów kina. My mamy Andrzeja Wajdę, Czesi Milosa Formana. W obu przypadkach kino było opozycyjne do socrealizmu i stworzyło tzw. nową falę. Takie filmy jak „Amadeusz” „Lot nad kukułczym gniazdem,” Ziemia Obiecana” „Człowiek z żelaza”. To kwintesencja kinematografii polsko-czeskiej. Oczywiście pominąłem wielu znamienitych reżyserów polskich i czeskich
, ale może przez kolejne lata kina plenerowego będziemy mogli ich naszej publiczności przybliżyć.

A KTÓRY TYTUŁ BĘDZIE NIEWĄTPLIWYM HITEM?

Widzowie przychodzą na seanse spontanicznie niezależnie od tytułów. Nieraz jest 70 osób, niekiedy 30. Jednak zawsze jest ten dobry filmowy klimat! Gorąco namawiam i zapraszam. Mamy jeszcze do emisji ponad 20 pozycji filmowych.

PIERWSZE KINA PLENEROWE POWSTAŁY OK. 1916 ROKU
W BERLINIE. DUŻO SIĘ ZMIENIŁO OD TEJ PORY PATRZĄC
NA ICH ORGANIZACJĘ?

Nie mam pojęcia. Ludzie powinni oglądać dobre kino, nie w pieleszach domowych, a w dużej grupie. Wyjście z domu jest w obecnych czasach terapią, a wspólne emocje na dużym ekranie czymś wyjątkowym.

A NASZYM MIESZKAŃCOM TEN SPOSÓB OGLĄDANIA FILMÓW SIĘ PODOBA? JAKIE USŁYSZAŁ PAN OPINIE?

Opinie są bardzo dobre, bowiem nasza rajska plaża oprócz funkcji filmowych jest też miejscem uciech dla najmłodszych. Cały dzień jest to miejsce robienia bab piaskowych gry w siatkę, w lotki w piłkę plażową.

 

*Całe wydanie Kobiecym Okiem przeczytasz klikając TUTAJ

 

Wywiad pochodzi z letniego wydania Kobiecym Okiem. Najnowsze - jesienne wydanie już w październiku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy