Reklama

Nowa Ruda. Zespół Póki Co wydał drugą płytę. Założycielką grupy jest noworudzianka Ela Rojek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sylwia Jeziorkowska

Nowa Ruda. Zespół Póki Co wydał drugą płytę. Założycielką grupy jest noworudzianka Ela Rojek - Zdjęcie główne

foto Sylwia Jeziorkowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zespół Póki Co wydał już drugą płytę, a jeden z utworów znalazł się na trzecim miejscu plebiscytu na piosenkę roku 2022. Założycielką grupy jest noworudzianka Ela Rojek.

Srebrna Góra, Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda - z którą z tych miejscowości jest Pani najbardziej związana?

Przyznam, że z każdą czuję się równie mocno związana. W Srebrnej Górze się wychowałam, spędziłam całe dzieciństwo, złapałam muzycznego bakcyla i nawiązałam przyjaźnie, które trwają do dziś. Z Ząbkowicami, choć pojawiły się w moim życiu nieco później, to związek trwa z drobnymi przerwami już 25 lat - aktualnie pracuję tam jako anglistka w szkole podstawowej nr 3. Z  Nową Rudą połączyła mnie muzyka - ponad 13 lat temu otrzymałam zaproszenie na próbę zespołu Bieguni - nasza wieloletnia przygoda tak rozkochała mnie w tej miejscowości i ludziach, że kilka lat temu zdecydowałam się tu zamieszkać.

 

Jak powstał zespół Póki Co?

Założycielami zespołu jesteśmy my - Ela Rojek i Jarek Bieliński. Poznaliśmy się w zespole Bieguni. Jako duet występujemy na scenie od około 9 lat. Nazwa zespołu powstała, kiedy wypełnialiśmy zgłoszenie na nasz pierwszy "duetowy" festiwal i "póki co" się z nią zaprzyjaźniliśmy (śmiech - przyp. red.). Na przestrzeni lat mieliśmy (i wciąż mamy) szczęście współpracować z niezwykle utalentowanymi muzykami, którzy wiele wnoszą do naszego muzycznego świata, którzy wywarli znaczny wpływ na obecne brzmienie zespołu. Gramy w różnych konfiguracjach: od duetu po 10 osób na scenie. W 2019 roku, w studiu Wacława Juszczyszyna, nagraliśmy swoją pierwszą pókicową płytę, pod tytułem "Piosenki snuja", a w listopadzie 2022 roku ukazał się drugi album, pod tytułem "Szafran i pistacje".

 

Proszę opowiedzieć o członkach zespołu.

Zespół Póki Co tworzymy niezmiennie my: Ela Rojek (śpiew, ukulele, przeszkadzajki) i Jarek Bieliński (gitary) oraz znakomici muzycy, a przede wszystkim świetni ludzie, z którymi nasze ścieżki połączyły się  4 lata temu: Marcin Świdziński, mieszkający w Osinie Wielkiej, pianista z dużym doświadczeniem estradowym; Mateusz Dwornik (kontrabas, gitara basowa) i Bartosz Naumowicz (perkusja, perkusjonalia), pochodzący z Brzegu świetni muzycy jazzowi ale nie tylko. Przyjaźń oraz wspólna praca nad brzmieniem i aranżacjami ma ogromny wpływ na muzyczny rozwój Póki Co.

 

Gracie łagodną muzykę - to się dziś sprzedaje?

Ośmielę się stwierdzić, że w tym co robimy i w naszej muzyce nie chodzi o "sprzedawanie" - istotny jest przekaz, emocje, spotkanie z ludźmi, współodczuwanie, przepływ energii, myśli. Nasz zespół powstał jako hobby, dające ogromną radość, pozwalające spełniać marzenia. Robiąc podsumowanie koncertowe w ostatnich latach, ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że zagraliśmy około 30 koncertów rocznie - odwiedzamy nowe miejsca, poznajemy ludzi podobnie wrażliwych jak my.

 

Wydaliście niedawno płytę...

19 listopada 2022 roku światło dzienne ujrzała nasza druga płyta "Szafran i pistacje". Nagrana w Monochrom Studio w Gniewoszowie praktycznie na "setkę" - poetyckie teksty Aleksandry Bacińskiej, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Różewicza, Marka Hałasa, Jarka Augiewicza i Włodzimierza Brzezińskiego ubrane zostały przez nas w smooth-jazzowo-folkowo- funkowo nawet popowe aranżacje. Całość cechuje różnorodność stylistyczna, bardzo dobre brzmienie, energia i charakterystyczny, ciepły, jasny wokal Eli. Płyta powstała przy wsparciu miasta Nowa Ruda, gminy Ząbkowice Śląskie, kawiarni Biała Lokomotywa w Nowej Rudzie, Fundacji PaskudoFonia z Gliwic, Telewizji Sudeckiej (z którą jeszcze coś dla Was "zmontujemy") oraz wielu osób, które wsparły nasze działania poprzez portal Zrzutka.pl.

 

Wasz utwór trafił na finałową listę plebiscytu na piosenkę roku 2022 - to pierwszy taki sukces?

Nasze piosenki wielokrotnie pojawiały się i sięgały wysokich miejsc na "Łagodnej Liście Przebojów", prowadzonej przez Magdę Turowską (Cytrynę). Nasza płyta "Szafran i pistacje" uplasowała się na szóstym miejscu rankingu najlepszych płyt roku 2022 wg Teresy Drozdy. Muszę jednak przyznać, że tego typu plebiscyt to dla nas nowość, a zdobyte trzecie miejsce napawa nas dumą. Jako laureaci krakowskiego Festiwalu Piosenkarnia (II miejsce) zagraliśmy w Studio im. Agnieszki Osieckiej Programu 3 Polskiego Radia. Wzięliśmy udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 20-lecia Krainy Łagodności w Warszawie oraz wrocławskim koncercie z okazji 50-lecia Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie. Graliśmy u boku takich artystów, jak Wolna Grupa Bukowina, Elżbieta Adamiak, Jerzy Filar, Kwiat Jabłoni, Chwila Nieuwagi, Magda Turowska, Jarosław Wasik, Piotr Woźniak, Szymon Zychowicz, Krzysztof Napiórkowski i wielu innych. Póki Co jesteśmy laureatami festiwali, jak m.in.:

- Kwiaty na Kamieniach w Bytomiu (I miejsce),

- Poetyckie Rubieże w Gubinie (I miejsce),

- Stachuriada w Grochowicach (I miejsce),

- Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie (I miejsce),

- Piosenkarnia w Krakowie (II miejsce),

- Yapa w Łodzi (III miejsce),

- Południca Festiwal im. K. Grześkowiaka w Chorzowie (III miejsce)

- Wrzosowisko w Kędzierzynie-Koźlu (II miejsce)

 

Gdzie w najbliższym czasie będzie można Was zobaczyć i kiedy koncert w Nowej Rudzie?

W najbliższym czasie zapraszamy do:

- Krakowa (14 lutego) zagramy w Klubie Studio w ramach Koncertu Walentynkowego  na jednej scenie z Andrzejem Poniedzielskim, Anną Jurksztowicz, Jerzym Filarem, Robertem Kasprzyckim i wieloma innymi znakomitymi gośćmi

- Łomnicy 11 marca (Miejsce Wielu Sztuk) oraz Głuszycy 12 marca (Centrum Kultury) - na dwa koncerty z okazji Dnia Kobiet

Mamy plany na koncerty w Nowej Rudzie, Ząbkowicach oraz Srebrnej Górze - ale... Póki co pozostaną naszą słodką tajemnicą (śmiech - przyp. red.). Zapraszamy w nasze przestrzenie internetowe i streamingowe (@zespol.pokico) - Facebook, Instagram, TikTok ,YouTube, Spotify, Tidal... - tam pojawiają się aktualizacje koncertowe i wszelkie nowości muzyczne i pozamuzyczne, a kilka niespodzianek szykujemy w tym roku dla naszych fanów.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy