– „To miało być zwykłe otwarcie wystawy czeskich książek regionalnych przygotowanych przez naszego partnera w Broumovie, a okazało się, że przybyli goście także z Pragi, Wałbrzycha, czy Polanicy. Nie wiem, co będzie dalej, bo na następne wydarzenie w październiku chcą przyjechać jazzmani z Hradca Kralove” – mówi Krzysztof Karwowski. Mowa tu o otwarciu wystawy czeskich książek regionalnych w radkowskiej bibliotece, które miało miejsce 17. września br.
W ramach programu, oprócz wernisażu wystawy czeskich książek z udziałem dra Jana Meiera (Biblioteka Miejska w Broumovie) miało miejsce także szereg innych wydarzeń towarzyszących: wernisaż wystawy malarskiej (w nurcie Action Painting) Petra Samka (Praga), spotkanie autorskie Karola Maliszewskiego – poety, krytyka literackiego, pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego (spotkanie prowadzone przez E. Gargałę z Tygodnika Wałbrzyskiego), promocja książki poetyckiej Danuty Góralskiej-Nowak (prowadzenie K. Maliszewski), prezentacja poetów pogranicza polsko-czeskiego, artystyczny Hyde Park, a także konkurs jednego wiersza. Oprawę muzyczną wieczoru zapewniło trio jazzowe FreeOnJazz (Krzysztof Karwowski – saksofon tenorowy, Stanisław Paluszek – pianino, Zbigniew Jarosz – instr. perkusyjne), a całość wydarzenia rozpoczęła się występem dziecięcego zespołu muzycznego działającego przy bibliotece. Wieczór poprowadził wałbrzyski poeta Krzysztof Kobielec.
Tego typu wydarzenia artystyczne realizowane przez radkowską bibliotekę od grudnia 2008 roku zyskały nazwę Twórczej Stacji Radków i zaczęły być znane i rozpoznawalne nie tylko w regionie radkowskim, ale także we Wrocławiu, Krakowie (w zeszłym roku pojawił się tu także wybitny poeta krakowski Adam Ziemianin), sąsiednich Czechach, a szczególnie w Wałbrzychu. 25 września wałbrzyskie środowisko artystyczne wspominało o tych działaniach podczas spotkania z prezydentem Wałbrzycha, Piotrem Kruczkowskim, jako o wydarzeniach twórczych mających wpływ na twórców Wałbrzyskich. Fakt ten może cieszyć tym bardziej pod kątem promocyjnym, bowiem dzięki tym działaniom o Radkowie usłyszały kolejne grupy i środowiska w Polsce. Dodatkowo, w przyszłym roku planowane są warsztaty literackie, których pokłosiem będzie publikacja i już dziś wiadomo, że będzie mieć niebywałe znaczenie nie tylko dla regionu, ale także dla popularyzacji literatury w skali ogólnopolskiej, a nawet polsko-czeskiej współpracy transgranicznej.
Wieczór zakończył się ogłoszeniem wyników konkursu jednego wiersza, przy czym pracom jury przewodniczył poeta, pisarz, dramatopisarz i krytyk literacki - Antoni Matuszkiewicz. W kategorii poetów dojrzałych nagrodę przyznano Elżbiecie Gargale za wiersz „karuzela...”, natomiast wyróżnienia otrzymali: David Magen (za wiersz „Ruska trumna”) i Roman Gileta (za wiersz „Na mapie ziemi. Tej ziemi...”). W kategorii dziecięcej laureatami zostali: Angelika Górska – I nagroda, Anastazja Chilińska – II nagroda, Joanna Linkiewicz – III nagroda. Laureaci oprócz dyplomów otrzymali także drobne upominki, m.in. prace graficzne Petra Samka. (bpmigr)
Odbiło się szerokim echem
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: admin
reklama
Przeczytaj również:
KulturaWłaściwe wydarzenia, związane z realizacją mikroprojektu „Współpraca bibliotek Broumov – Radków” jeszcze się nie rozpoczęły, a już o tym działaniu zrobiło się głośno po stronie czeskiej i w regionie.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.