reklama

Polska poezja w Broumovie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polska poezja w Broumovie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPoeci z Radkowa w towarzystwie czeskiego szansonu, grupy 6 NaChodniku (z Nachodu), wystąpili 5 października br. w Broumovie i stworzyli bardzo ciekawe widowisko słowno-muzyczne, które z powodzeniem mogłoby mieć formę spektaklu teatralnego.
reklama

Wystąpienia zespołu były przeplatane prezentacjami poetyckimi Tomasz Groszka i Krzysztofa Karwowskiego. Już same utwory zespołu 6 NaChodniku, z solistką Lucią Peterką, bardziej mają formę spektaklu, niż piosenek autorskich (a takowe są, ponieważ autorami są członkowie zespołu) i były czymś na pograniczu piosenki aktorskiej i poetyckiej.
Każda kompozycja poprzedzona była zapowiedzią solistki wykonywaną przy delikatnym akompaniamencie pianisty i basisty, po czym następowało płynne przejście do wykonania danego utworu. Poeci zaprezentowali dwa odmienne sposoby prezentacji poezji: Tomasz Groszek, głównie siedząc przy fortepianie (ale bez muzyki) czytał swoje wiersze w sposób skupiający nie tylko na tekście, ale także ujawniając zawarte w nich emocje, stany i refleksje, skupiające się głównie na sferze egzystencjalnej. Niewątpliwie to czytanie nabierało magicznego, transcendentalnego doświadczenia poezji, czemu zapewne sprzyjała również nastrojowa atmosfera starej klasztornej kreślarni, oświetlonej tylko reflektorami scenicznymi, tworząc magię dużej sceny.
Krzysztof Karwowski zaprezentował inny styl i swoje wiersze wykonywał przy akompaniamencie fortepianu w formie aktorskiego spektaklu słowa, z silnym nastawieniem na ekspresję przekazu, recytując (a czasem wykrzykując)swoje wiersze po czesku, dzięki czemu poetyka mogła uzyskać nową, sceniczną postać. Po części oficjalnej i opuszczeniu sali przez publiczność nastąpił jeszcze ponadprogramowy jam session muzyków z Krzysztofem Karwowskim na saksofonie tenorowym. Szkoda jednak, że nie mogli tego zobaczyć widzowie tego niezwykłego spotkania ze słowem poetyckim mówionym i śpiewanym.
Wydarzenie odbyło się w ramach mikroprojektu „Współpraca bibliotek Broumov – Radków” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”.

(bpmigr)

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama