reklama

Rozpoczął się Festiwal Góry Literatury

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaGrzegorz Zygadło – prezes Fundacji Olgi Tokarczuk otworzył wczoraj w Zamku Sarny w samo południe 9. Edycję Festiwalu Góry Literatury.
reklama

Wczoraj o godzinie 12:00 w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oficjalnie rozpoczęto dziewiątą edycję Festiwalu Góry Literatury
Festiwal otworzył Grzegorz Zygadło, prezes zarządu Fundacja Olgi Tokarczuk, który odczytał fragment twórczości Wiktorii Ameliny.

Ukraińska pisarka zmarła kilka dni temu wskutek ran odniesionych w rosyjskim ataku rakietowym w Kramatorsku. W ubiegłym roku była gościnią naszego Festiwalu. Umawialiśmy się, że znów do nas przyjedzie. Nie przyjedzie nigdy – powiedział Grzegorz. Ogłosił także zbiórkę na zakup trzech samochodów terenowych dla ukraińskiej armii, które będą służyć m.in. do ratowania ludności cywilnej.

Kwestujemy przez cały Festiwal. Zaczęliśmy od rozmów o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiaj piszemy historię Polski. Tam dalej dzieje się walka o ludzkie życie – przypomniała Hanna Machińska. 

Tego tematu dotyka też „Jezus umarł w Polsce”, (Wydawnictwo AGORA), najnowsza książka Mikołaja Grynberga, którego po spotkaniu nagrodzono owacją na stojąco. Słuchaliśmy rozmów z literatami Jacek Dehnel („Bruma”) i Karolem Maliszewskim („Diabeł z Wilkowca”).

Rozmawialiśmy o uznaniu Odry za osobę prawną. Prof. Jerzy Bieluk przypomniał, po co toczy się walka o podmiotowość rzeki. Powinna mieć możliwość prawnie bronić się sama, mieć możliwość pozywania osób, które ją niszczą i żądania odszkodowania, ponieważ konstytucja nie zapewnia nam żadnych mechanizmów by powiedzieć „nie”. Przez cały dzień gościliśmy Tour de Konstytucja, wieczorem rozmawialiśmy o #wolnesądy.  A gdy słońce już schowało się za murami Zamku, na scenę weszła kobieta-petarda, czyli Maria Peszek z zespołem! Co tu dużo pisać, my stukamy w klawiaturę i wrzucamy ten post, w tle Maria właśnie Naku*wia zen – czytamy na profilu społecznościowym Festiwalu Góry Literatury.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama