Dzień Zakochanych ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jedni twierdzą, że do okazywania miłości drugiej osobie nie potrzebna jest specjalna data, a inni właśnie 14 lutego postanawiają szczególnie celebrować łączące ich uczucie.
Walentynki to dzisiaj z pewnością komercyjne święto. 14 lutego wykorzystywany przez świat biznesu i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą, jednak nie zawsze tak było.
Przeczytaj: MOK Nowa Ruda proponuje, co kupić na walentynki
Skąd się wzięły walentynki?
W południowej i zachodniej Europie Walentynki obchodzone są od średniowiecza. Mieszkańcy Europy północnej i wschodniej Święto Zakochany zaczęli świętować znacznie później. Nazwa święta pochodzi od od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest właśnie 14 lutego.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony - rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa oraz Pana - boga przyrody.
Jakie są walentynkowe tradycje?
Święty Walenty uznawany jest za patrona zakochanych, dlatego w czasach nowożytnych 14 lutego postanowiono świętować Dzień Zakochanych. Kiedyś walentynkową tradycją było wysyłanie ukochanej osobie listów, często pisanych wierszem.Dzisiaj w sklepach możemy pełno jest walentynkowych gadżetów i słodyczy, restauracje przygotowują specjalne menu, a w internecie pełno jest artykułów dotyczących tego, co sprezentować drugiej połówce.
Przeczytaj również: Patrycja Rogóż z Etnicznej Pracowni Drewna opowiada o swojej pasji
źrodło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.