Reklama

Spotkanie z papieżem

Opublikowano:
Autor:

Spotkanie z papieżem - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Wakacje edukacyjne, międzynarodowa szkoła letnia, spotkania integracyjne młodzieży z Białorusi, Dolnego Śląska i Szczecina

Za nami kolejna międzynarodowa szkoła letnia. Tym razem odbywała się od 19 do 31 lipca na Dolnym Śląsku, w Czechach oraz w Małopolsce. We Wrocławiu z okazji Europejskiej Stolicy Kultury, odbyły się szczególne zajęcia z kulturą; m. innymi, spotkania z twórcami niepełnosprawnymi ruchowo, spotkanie z prof.Adamem Jezierskim (wraz z opowiadaniem o działalności najstarszej uczelni wrocławskiej ). Dodatkowo młodzież wysłuchała koncertu organowego i fortepianowego prof. A. Jezierskiego, nowego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, w Oratorium Marianum. Ciekawe było zwiedzanie Wrocławia, muzeum Pana Tadeusza, Panoramy Racławickiej, czeskiego Broumova oraz Jawora i Oleśnicy. Odbyła się lekcja demokracji lokalnej, która została zorganizowana w Sali Sejmiku (podobnie jak cały program wakacji edukacyjnych), przez Juliana Golaka - radnego województwa. W tym spotkaniu uczestniczyli wszyscy najważniejsi przedstawiciele władz Dolnego Śląska: wojewoda Paweł Hreniak, marszałek Cezary Przybylski oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Uczestników szkoły letniej podejmowali m. in. prezydent Wrocławia Rafał Dukiewicz oraz burmistrzowie Oleśnicy, Żarowa i Jawora. Młodzież uczestniczyła w wielkim koncercie z udziałem 25. tys. widzów na stadionie miejskim („Singing Europe”) w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Nie zabrakło też serii wykładów wakacyjnej szkoły letniej, w której prelekcje wygłosiło 15 wykładowców, m. in.prof. Lesław Koćwin, prof. J. Suchodolski, prof. J. Jakubaszko i inni. Odbyły się warsztaty artystyczne oraz wspólna nauka śpiewania pod kierunkiem Danuty Gołdon-Legler. Zajęcia rekreacyjne na zalewie mietkowskim (żeglowanie oraz pływanie na motorówkach i rowerach wodnych) z udziałem WOPR oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Bardzo ciekawe były spotkania i wspólne wędrówki w Górach Sowich, ponieważ na Białorusi nie ma żadnych gór. Zwiedzanie Broumova i spotkanie z bohemistką Joanną Cincio oraz starostą czeskiego miasta J. Bytnarem było nowym doświadczeniem także z powodu braku jakiejkolwiek kontroli na granicy polsko-czeskiej. Szczególnie cenne były spotkania integracyjne z młodzieżą z Nowej Rudy, Szczecina i Czaplinka. W spotkaniach uczestniczyły także osoby niepełnosprawne poruszające się wyłącznie na wózkach inwalidzkich. Ostatnią częścią pobytu w Polsce był wspólny wyjazd na Światowe Dni Młodzieży (29- 31 lipca). Młodzież czterokrotnie uczestniczyła w spotkaniach z papieżem Franciszkiem. Ponadto młodzież odwiedziła słynne sanktuarium maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Centrum Jana Pawła II. 31. lipca 2016 roku odbyło się serdeczne pożegnanie uczestników oraz powrót na Białoruś. Także polskie grupy rozjechały się do Szczecina i Nowej Rudy. Młodzież, która wzięła udział w tegorocznej edycji szkoły letniej była bardzo zadowolona ze wszystkich punktów programu i podkreślała niezwykły charakter spotkań integracyjnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy