reklama
reklama

Znamy temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB - Fundacja Olgi Tokarczuk

Znamy temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury - Zdjęcie główne

foto FB - Fundacja Olgi Tokarczuk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTegoroczny Festiwal Góry Literatury odbędzie się w dniach 4–13 lipca. Motywem przewodnim wydarzenia będzie problematyka manipulacji, dezinformacji i hejtu. Co skłoniło organizatorów to wyboru takiego tematu?
reklama

Poniżej publikujemy oświadczenie Fundacji Olgi Tokarczuk dotyczące tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury:

Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie „Manipulacja, dezinformacja, hejt”. Bezpośrednim impulsem do próby scharakteryzowania tych pojęć stały się zeszłoroczne wydarzenia, kiedy padliśmy ofiarami obrzydliwego hejtu z powodu zarówno podejmowanych tematów, jak i decyzji o zaproszeniu konkretnych gości 10 edycji, jak choćby znakomitej reżyserki Agnieszki Holland, wybitnych aktorów – Andrzeja Seweryna i Macieja Stuhra, i wielu innych. Nie do zniesienia była też fala kłamstw i nienawiści słownej  skierowanych przeciwko naszej Fundatorce, Oldze Tokarczuk.

reklama

Ich skala przerosła wszystko, z czym zwykliśmy się mierzyć. Pod niemal każdym postem w naszych mediach społecznościowych pojawiały się brutalne i agresywne komentarze, a wskutek zorganizowanego działania hejterów nasze profile na Instagramie zostały czasowo zablokowane i do dzisiaj nie działają poprawnie. 

Żyjemy w czasach, kiedy każdy z nas może stać się ofiarą hejtu czy manipulacji, a dzięki rozwojowi technologii fałszowanie rzeczywistości stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Przyzwolenie na nienawiść, manipulację faktami i mistyfikację rzeczywistości stało się powszechne i zaczęło nosić znamiona masowego uzależnienia.

Co gorsza, ten model nagminnego nadawania ocenom i opiniom kostiumu „faktów”, mieszania z premedytacją subiektywnego z obiektywnym, niechęć do sprawdzania informacji i wiele innych jeszcze niepokojących i groźnych zjawisk stały się udziałem przedstawicieli właściwie wszystkich grup społecznych. I co jeszcze gorsze – zjawiska te nie są ograniczone terytorialnie. Stanowią dzisiaj normę w komunikacji globalnej. I coraz częściej sami zaczynamy o tym myśleć, jak o czymś naturalnym. A przecież nie ma w tym nic normalnego.

reklama

W czasie festiwalu chcemy się więc zastanowić między innymi nad tym, jak rozpoznawać fałszywe informacje, jak reagować na hejt i dezinformację, jak się przed nimi bronić. Te pytania doprowadzą nas niechybnie do fundamentalnego: czym jest prawda? I chociaż nie spodziewamy się raczej ostatecznego rozstrzygnięcia wątpliwości, to jednak liczymy na to, że wraz z nami i z zaproszonymi gośćmi Państwo również włączycie się w jej poszukiwanie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Aktualne informacje z Nowej Rudy, Radkowa i okolic. Kilka razy dziennie aktualizowany portal Gazety Noworudzkiej. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama