Reklama

Arkadiusz Michalski: Przestępczość narkotykowa nie lubi próżni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Arkadiusz Michalski: Przestępczość narkotykowa nie lubi próżni - Zdjęcie główne

- Przestępczość narkotykowa, to jest takie zjawisko, które nie lubi próżni - mówi komendant Arkadiusz Michalski.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Tych zdarzeń było mniej, czyli można powiedzieć, że jest bezpieczniej - przekonuje Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie

Jaki był ubiegły rok dla Was?

W 2021 roku wszystkich zdarzeń ogólnie było więcej, mówiąc o przestępczości ogólnej. Ale w tych kategoriach podstawowych: włamania, kradzieże, rozboje, bójki i pobicia, czyli w przypadku przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie odnotowaliśmy kolejny w ubiegłym roku po raz kolejny tendencję spadkową. Tych zdarzeń było mniej, czyli można powiedzieć, że jest bezpieczniej.

 

Czy Pana zdaniem to, że był to kolejny rok pandemiczny miało wpływ na spadek ilości tych przestępstw uciążliwych społecznie?

Czy to był rok pandemiczny, tak i nie. Były jakieś większe obostrzenia, ograniczenia wobec społeczeństwa, ale nie zapominajmy, że był to i nadal jest okres z poważnym wyzwaniem dla policji. Spadły bowiem na nas nowe obowiązki. Skupialiśmy się nie tylko na zapobieganiu przestępczości, wykrywaniu i naszych typowo policyjnych zadaniach. Teraz jesteśmy bardzo często angażowani do sprawdzań osób przebywających na kwarantannie, w izolacji i trzeba zwrócić uwagę, że to nie są jednostkowe sprawy. Był bowiem okres, gdy tych osób do sprawdzenia było tysiące, a w niektórych przypadkach musieliśmy sprawdzać takie osoby dwa razy w ciągu doby. Szersza też była współpraca z sanepidem, kontrole różnych obiektów i sprawdzanie, czy ludzie noszą maseczki. 

 

Jakie działania podejmuje noworudzka policja w celu poprawy bezpieczeństwa na naszym terenie?

Przede wszystkim staramy się zapobiegać przestępczości. Mam tu na myśli m.in. współpracę z naszymi seniorami w nawiązaniu do przestępczości ogólnej. Gro przestępczości budowana jest poprzez oszustwa dokonywane na osobach starszych i samotnych, gdzie sprawcy posługują się telefonami, czy też e-mailami i wyłudzają od pokrzywdzonych mniejsze lub większe pieniądze.

 

Dużo takich przypadków było w poprzednim roku?

Trudno mi to w tej chwili powiedzieć, ale naprawdę jest to coraz bardziej powszechna metoda działań przestępców. Nie dochodzi do zbyt wielu rozbojów i bójek. Teraz przestępcy przenieśli się za ekrany komputerów. Dlatego w tym roku będziemy starali się docierać z informacjami na temat zapobiegania cyberprzestępczości do dzieci, młodzieży i seniorów. Będziemy mówić jak nie stać się poszkodowanym w tego rodzaju przestępstwach i oszustwach, bo tu w grę wchodzą też zakupy na OLX i Allegro. 

 

Zmieniając temat czy przestępczość narkotykowa stanowi dla Was duży problem?

Przestępczość narkotykowa, to jest takie zjawisko, które nie lubi próżni. Z chwilą wyeliminowania z rynku dilera, który dysponuje mniejszą lub większą ilością narkotyków w jego miejsce wchodzi nowy diler. Z roku na rok odnotowujemy wzrost wykrywalności tego rodzaju przestępczości. W ubiegłym roku, ale i wcześniej mamy coraz więcej postępowań w tych sprawach, co by wskazywało, że te środki są obecne na naszym rynku. 

 

Czy ma Pan jakąś receptę na zachowanie bezpieczeństwa na terenie gminy Nowa Ruda, Radkowa i samej Nowej Rudy?

Wiadomo, że my jako formacja odpowiadamy za bezpieczeństwo. Sami bez współpracy ze społeczeństwem i innymi instytucjami nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa na bardzo wysokim poziomie. Policji nie należy bać się, trzeba z nami rozmawiać. Również my musimy z ludźmi rozmawiać, aby wypracować wspólne metody pracy, czego efektem byłaby jak najmniejsza liczba przestępstw. Żeby to jednak wypracować, musi występować zaufanie do policji. Proszę, by mieszkańcy informowali telefonicznie lub osobiście dzielnicowych o swoich niepokojach dotyczących na przykład kręcących się na ulicach osób, czy nieznajomych obserwujących posesje. Wówczas policjanci będą mogli sprawdzić te osoby, wylegitymować i odstraszyć.

 

Jak ocenia Pan poziom bezpieczeństwa na drogach na terenie naszych trzech gmin?

W poprzednim roku nie odnotowaliśmy jakiś drastycznych wypadków drogowych. Dochodziło za to do częstych kolizji. Najczęściej kolizje te były spowodowane załamaniem pogody, gdzie kierowcy nie są przygotowani na zmianę aury, czy pory roku.

Zdarzają się też kolizje, gdzie kierujący są pod wpływem alkoholu. Ich ilość już od jakiegoś czasu utrzymuje się na tym samym poziomie.

Na pewno część zadań przewidzianych dla policjantach z drogówki spoczywa na nas. Świadczy o tym fakt, że pod koniec biegłego roku mieliśmy duży wzrost wykrywalności pijanych kierowców.

Nie zawsze wystarcza nam czasu na sprawy porządkowe związane na przykład z niewłaściwym parkowaniem, co jak mi się wydaje w Nowej Rudzie jest nagminne. Ale myślę, że tym jest w stanie zająć się straż miejska. 

 

Jak obecnie wygląda sytuacja kadrowa w komisariacie?

Do tej pory mieliśmy obsadzone 100 procent etatów. Jednak, już od 16 lutego mamy wakaty, ponieważ na emeryturę przeszło 6 policjantów. W Komisariacie jest 9 pracowników cywilnych i 69 policjantów. 

 

Na dniach trafi do nas hybrydowa Toyota. Czy są jeszcze jakieś niezbędne potrzeby związane z pojazdami i sprzętem?

Nasze pojazdy są dość mocno eksploatowane, o ile w tym momencie po odebraniu wspomnianej Toyoty nie będzie większych problemów z radiowozami oznakowanymi o tyle mamy problem z autami nieoznakowanymi. Kia, którą zdobyliśmy dzięki samorządowcom w sponsoringu 50 na 50 jest już wyeksploatowana i tu trzeba się zastanawiać nad kupnem nowego pojazdu. 

 

Znowu będziecie się uśmiechać do samorządów, aby wsparli zakup potrzebnego Wam samochodu?

Będziemy starali się. Będziemy prosić samorządowców, żeby po raz kolejny wsparli zakup potrzebnego nam pojazdu. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy