Reklama

Fundusze Europejskie dla młodych i przedsiębiorczych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusze Europejskie dla młodych i przedsiębiorczych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Program Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR) to m. in. wsparcie dla studentów i doktorantów, ale też ludzi młodych i przedsiębiorczych. Jeśli jesteś jednym z nich sprawdź, jak w Twoim rozwoju mogą pomóc Fundusze Europejskie, o których przyznanie możesz się ubiegać

 Dla powracających z zagranicy 

O Fundusze Europejskie można ubiegać się m. in. z programu „HOMING/ POWROTY”. Jego celem jest przeprowadzenie projektów badawczych w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce. Ale nie tylko o to chodzi. Ważne jest również zachęcenie do powrotu do kraju wybitnych naukowców polskiego pochodzenia. Zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają swoje kariery naukowe lub osób mających przerwę w pracy badawczej (co najmniej 9 miesięcy). Program skierowany jest m.in. do posiadających stopień naukowy doktora nie dłużej niż przez 9 lat. Nie tylko osób będących Polakami, ale także innych narodowości. Wszyscy oni mają możliwość otrzymywania staży podoktorskich. Młodzi naukowcy mogą również ubiegać się o dofinansowanie na stworzenie i utrzymanie pierwszych zespołów badawczych. 

Jeśli spełniasz kryteria, to warto ubiegać się o wsparcie. Fundacja na rzecz nauki polskiej aż do końca 2023 r. czeka na Twój wniosek. Do podziału jest ponad 205 mln zł. Więcej informacji (m. in. warunkach jakie musisz spełnić i terminach naborów) uzyskasz na stronie internetowej: www.fnp.org.pl/oferta/. 

W ramach programu finansowane będą projekty trwające do 2 lat, a ich budżety nie powinny przekraczać 800 tys. zł. Najbliższe nabory w ramach poszczególnych działań rozpoczną się już 10 stycznia i potrwają do 10 marca 2017 r. 

 

Start in Poland 

O wiele więcej pieniędzy, bo prawie 3 mld zł z programu Start In Poland zostanie zainwestowane w rozwój startupów w Polsce. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w momencie powstawania, ale też przy swojej dalszej działalności, a nawet rozwoju międzynarodowym. 

Pierwszy nabór w jednej z części tego programu już się zakończył. W konkursie Scale UP wybrano do dofinansowania projekty mające na celu połączenie potencjału początkujących i kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych przedsiębiorstw (m. in. korporacji, spółek skarbu państwa). 

Na takie wspólne ich projekty przeznaczono 60 mln zł, dzięki którym w 2017 r. planowe jest powołanie 10 akceleratorów branżowych. To właśnie w ramach nich nowe spółki technologiczne (start-u- py) będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami. Start-u-py przejdą autorskie programy stworzone w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale też dostęp do wysokiej klasy mentorów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu. Młode firmy otrzymają też pomoc finansową (do 250 tys. zł).

„Start in Poland” składa się z kilku etapów. Nie tylko z konkursu Scale UP. INKUBACJA, to działania, których początkiem będzie identyfikacja pomysłów opartych na rozwiązaniach innowacyjnych, a także weryfikacja ich potencjału rynkowego oraz przygotowanie do inwestycji. Najlepiej rokujące start-upy, w celu komercjalizacji innowacyjnego rozwiązania, otrzymają wsparcie kapitałowe na poziomie inwestora mniejszościowego.

Ostatni etap programu „Start in Poland”, to działania zmierzające do rozwoju. Wsparcie rozwoju działalności start-upów służyć będzie zwiększeniu skali ich działalności, w tym m.in. rozwinięciu działalności badawczo-rozwojowej, uruchomieniu produkcji masowej oraz wdrażaniu swoich rozwiązań w odpowiedzi na potrzeby dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. 

Kolejne możliwości wsparcia dla młodych i przedsiębiorczych 

 

Nawet 800 tys. zł

Gdy np. dopiero próbujesz otworzyć własną firmę warto skorzystać z Platformy startowej dla nowych pomysłów. To program kompleksowego wsparcia tworzenia i rozwoju młodych firm w Polsce Wschodniej. Paradoksalnie mogą z niego skorzystać także mieszkańcy Dolnego Śląsku (do 35 roku życia), którzy mają innowacyjne pomysły na swój biznes. Nabór wniosków prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości do 21 lipca 2017 r. Autorzy najlepszych koncepcji mogą starać się nawet o 800 tys. zł na rozpoczęcie działalności biznesowej i pierwszą sprzedaż. Do rozdysponowania jest w sumie 65,6 mln zł. Warunkiem otrzymania wsparcia jest założenie startupu w jednej z miejscowości na terenie Polski Wschodniej.

 

Dołącz do Platform

Młodzi ludzie z całej Polski , którzy mają pomysł na innowacyjny biznes wciąż mogą zgłaszać się do jednej z trzech Platform startowych. Szczegółowa oferta animatorów oraz formularz do programu znajdują się na stronie internetowej www.PlatformyStartowe.gov.pl. Swoje koncepcje mogą proponować zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły z całej Polski. Ważne, aby pomysł nie był przedmiotem prowadzonej już działalności gospodarczej przez zgłaszających.

 

Na poziomie powiatów 

„Własny biznes nie jest dla wybranych”, to projekt realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 m.in. na terenie powiatu kłodzkiego. Celem projektu jest objęcie wsparciem osób powyżej 30 roku życia, chcących założyć i utrzymać na rynku własną firmę. Projekt przewiduje udzielenie wsparcia finansowego w formie bezzwrotnych dotacji oraz refundacje, w pierwszym okresie działania firmy, wydatków ponoszonych na funkcjonowanie firmy przez młodych przedsiębiorców. W ramach projektu, jego uczestnicy i uczestniczki mogą także korzystać ze wsparcia doradczego, świadczonego przez ekspertów z wielu branż. Wsparciem objętych jest w projekcie ponad 229 osób. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy