Reklama

Szansa na lepsze życie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Szansa na lepsze życie  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Bezrobotni zagrożeni wykluczeniem społecznym, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, wychowankowie domów dziecka, to tylko niektóre grupy, które mogą zyskać na projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich zarezerwowanych na aktywizację społeczną i zawodową

 

Ok. 57 mln zł już w przyszłym roku zostanie rozdysponowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (RPO WD) na działania z zakresu włączenia społecznego (z tzw. osi 9). Oddzielną pulę pieniędzy przeznaczono na dofinansowanie projektów ośrodków pomocy społecznej oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie, których pracownicy mają pomysły, jak aktywnie wspierać swoich podopiecznych, aby mogli się usamodzielnić.

Są też środki zarezerwowane na wsparcie dla wychowanków domów dziecka, czy rodzin zastępczych. Ale to nie jedyne instytucje, jakie mogą pozyskać wsparcie z myślą o rozwoju swoich podopiecznych.

 

Dają im szanse

W ramach działania Aktywna integracja można pozyskać dofinansowanie na powstanie centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, czy warsztatów terapii zajęciowej. To właśnie w takich miejscach osoby, które do tej pory wykazywały trudności w adaptacji, mogą nabyć nowych umiejętności, dzięki którym zaczną pełniej uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym.

Wsparcie przewidziane jest również dla młodych ludzi, którzy mieli już konflikt z prawem i przebywają obecnie w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, czy są skierowani do uczestnictwa w zajęciach w ośrodkach kuratorskich.

O uzyskanie dofinansowania do takich projektów mogą starać się m.in. lokalne samorządy, czy organizacje pozarządowe.

 

Więcej miejsc pomocy

Wsparcie z RPO WD będzie można uzyskać także w ramach działania Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych. Dzięki projektom dofinansowanym z tej puli pieniędzy poprawi się jakość i dostępność do usług świadczonych przez m.in. dzienne domy pomocy społecznej.

Mają na tym zyskać zwłaszcza osoby niesamodzielne, w podeszłym wieku oraz niepełnosprawni, którzy będą mogli skorzystać z usług opiekuńczych i asystenckich. Poszerzy się także oferta mieszkań wspomaganych.

Natomiast dzieci przebywające w domach dziecka i rodzinach zastępczych będą miały szanse na lepszy rozwój m.in. poprzez zapewnienie im mieszkań, w których będą mogli okresowo zamieszkać, gdy ukończą 18 lat w celu rozpoczęcia procesu usamodzielnienia.

 

 Będą badania

Placówki lecznicze wsparcie mogą uzyskać z działania Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, dzięki któremu mają się rozwijać alternatywne formy opieki nad osobami niesamodzielnymi.

Przybędzie też badań, które pozwolą na wczesne wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych. Oczywiście stanie się tak, jeśli o dofinansowanie takich projektów wystąpią i je otrzymają m.in. placówki lecznicze, parafie, organizacje samorządowe, a przede wszystkim lokalne samorządy.

 

Nowe miejsca pracy

W ramach działania Wspieranie gospodarki społecznej dofinansowywane będą przedsięwzięcia służące tworzeniu nowych miejsc pracy, gdzie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym znajdą zatrudnienie.

Pośrednikami udzielającymi wsparcia są Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES), działające subregionalnie. To do tych podmiotów zgłaszać się będą zarówno grupy inicjatywne chcące zawiązać organizację pozarządową, jak i podmiot ekonomii społecznej. Co ważne, o wsparcie będą mogły ubiegać się także istniejące przedsiębiorstwa społeczne (np. spółdzielnie socjalne). OWES-y będą udzielać dotacji na utworzenie nowych i wsparcie istniejących przedsiębiorstw społecznych, dlatego warto przyjrzeć się planom funkcjonujących już Ośrodków, które zostały wybrane do realizacji projektów w wyniku konkursu z 2015 r.

 

 

Ważne daty dla osób bądź instytucji uprawnionych

do ubiegania się o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 OŚ PRIORYTETOWA 9 WŁĄCZENIE SPOŁECZNE

z działania Aktywna integracja 

opublikowanie ogłoszenia o konkursie: 28 kwietnia 2017 r. nabór wniosków: 2 czerwca 2017 r.

z działania Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych opublikowanie ogłoszenia o konkursie: 6 marca 2017 r.

nabór wniosków: 10 kwietnia 2017 r.

z działania Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych opublikowanie ogłoszenia o konkursie: 8 września 2017 r. planowane rozpoczęcie naboru: 9 października 2017 r.

 

 

Dobre przykłady

Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Kamieńcu Ząbkowickim

Miejscowe władze w kwietniu 2013 r. utworzyły CIS, w którym pracuje nawet 80 osób. Wykonują one prace na rzecz gminy, których zrobienie sąsiednie gminy niejednokrotnie zlecają prywatnym firmom. Ale pracownicy CIS-u nie działają tylko dla samorządów, ale również prywatnych firm.

Wypłaty dla pracowników finansowane są m. in. z funduszy Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śląskich. Natomiast pieniądze pozyskiwane z lokalnych firm są przeznaczane na zakup m.in. sprzętu, na którym pracują pracownicy CIS-u.

Dzięki istnieniu tego CIS-u mieszkańcy gminy Kamieniec Ząbkowicki, mający trudność w znalezieniu pracy, otrzymują wynagrodzenie, dzięki któremu nie muszą się martwić za co mają się utrzymać.

Teraz kolejne takie instytucje m.in. w sąsiednich miejscowościach będą mogły powstać dzięki Funduszom Europejskim. A już istniejące CIS-y (podobnie jak kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej i warsztaty terapii zajęciowej) mają możliwość starać się o pozyskanie finansowania na swoją działalność i rozwój.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy