Reklama

W zgodzie z naturą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W zgodzie z naturą - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Wyremontują park znajdujący się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, a może ochronią zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt? Sprawdź, w jaki sposób Fundusze Europejskie pomagają chronić środowisko naturalne

Jest szansa, że miejscowość, w której mieszkasz zmieni się nie do poznania. Stanie się tak, jeśli władze Twojego miasta lub gminy złożą wnioski i zostanie im przyznane wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To ogólnopolski program zaakceptowany przez Komisję Europejską wspierający działania związane z transportem oraz zmierzające m. in. do ochrony środowiska.

Dofinansowania (maksymalnie 85 proc. wydatków kwalifikowanych projektu) są przyznawane na rozwój terenów zielonych oraz tworzenie nowych obszarów. Na przykład w miejscach, które do tej pory były zdegradowane. Bagatela 104,2 mln zł zarezerwowano na wsparcie takich projektów m.in. z działania Poprawa jakości środowiska miejskiego. Czasu na pozyskanie tych funduszy pozostało jednak niewiele. Wnioski można składać do 30 grudnia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Na ochronę natury

To nie jedyne projekty jakie będą przeprowadzane przy wsparciu Funduszy Europejskich. Nie zapomniano także o ochronie zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Dofinansowanie można otrzymać zwłaszcza na projekty zakładające czynną ochronę siedlisk przyrodniczych i gatunków zagrożonych w skali Europy i kraju, czyli m. in tych znajdujących się na terenach parków narodowych i obszarów chronionych Natura 2000.

Na takie wsparcia tym razem przewidziano 30 mln zł, które mogą trafić m.in. do nadleśnictwa, czy parku narodowego znajdujących się w Twoim otoczeniu.

Tylko od 30 listopada tego roku do 31 stycznia 2017 r. nabór wniosków będzie prowadziło Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (z działania Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna).

 

W lepszą podróż koleją

Jeśli uważasz, że z Funduszy Europejskich zarezerwowanych na ochronę środowiska finansowane są tylko projekty związane z zielenią, czy ochroną zagrożonych gatunków, to na pewno mile się zaskoczysz. Już wkrótce będziesz mógł to odczuć jadąc koleją.

W ramach działania Rozwój kolejowej sieci TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej) dofinansowywane będą zakupy lub remonty wagonów i lokomotyw kolejowych. Na ten cel zarezerwowano aż 850 mln zł. I to tylko z funduszy, których nabór rozpocznie się 30 listopada i potrwa do końca maja przyszłego roku.

Natomiast z działania Rozwój transportu kolejowego poza TEN-T, którego nabór będzie trwał w tym samym terminie do podziału jest ponad miliard złotych. Dzięki temu wsparciu Twoja podróż koleją już wkrótce może okazać się nie tylko bardziej komfortowa, ale też ekologiczna.

 

Dobre przykłady

WIELKIE REMONTY

Nowa Ruda, to jedna z miejscowości, która chce korzystać z Funduszy Europejskich w zgodzie z naturą. Władze miasta złożyły wniosek o przyznanie ponad 2 mln zł dofinansowania z programu Infrastruktura i Środowisko. Jeśli takie wsparcie zostanie im przyznane, to kilka obszarów na terenie miasta zmieni się nie do poznania. Do tej pory to tereny zniszczone, a nawet zdegradowane.

 

TEREN PONIŻEJ KOŚCIOŁA Z MUZYCZNYM PLACEM ZABAW

To miejsce zmieni się nie do poznania. Zostało zaaranżowane z myślą o ulubieńcach szachów, którzy do swojej dyspozycji będą mieli kilka stolików szachowych. Nie zabraknie także sporej ilości nowych ławek, koszy na śmieci, krzewów, roślin, a nawet olbrzymiego karmnika. Prawdziwą atrakcję w tym miejscu dla dzieci ma stanowić muzyczny plac zabaw. W jego skład wejdą: bębny, tuba do rozmów, ksylofon, a nawet dzwonki. Oczywiście miejsce to zostanie wyłożone specjalną nawierzchnią, dzięki której zabawy dzieci staną się bezpieczniejsze.

 

TEREN WOKÓŁ OSIEDLOWYCH BLOKÓW Z SIŁOWNIĄ PLENEROWĄ I TERENAMI DO RELAKSU

Dzisiaj rosną tam chwasty i jest to jedna z najgorzej wyglądających części osiedla. Istnieje jednak szansa na zmianę. Plac wokół bloków może przejść prawdziwą metamorfozę. Zaprojektowano tam zamontowanie nowych ławek, a nawet leżaków. Nie zabraknie też stolików szachowych oraz siłowni plenerowej wyposażonej w rowerek, orbitek, wyciąg górny/prasa nożna, twister/wahadło, zestaw street workout. Przewidziano też boisko do gry w bule oraz stół do tenisa stołowego. Całość mają oświetlać nowoczesne lampy Led.

 

PARK PRZY TERENACH POKOPALNIANYCH PEŁEN RÓŻ Z BOISKIEM DO GRY W SIATKÓWKĘ

Aż 18 rodzajów różnych roślin zostanie posadzonych w tym parku. Będzie to miejsce dla ludzi, którzy lubią odpoczywać w otoczeniu zieleni. Zaplanowano posadzenie m. in. pięciu rodzaju róż. Nie zabraknie również przestrzeni stworzonej z myślą o miłośnikach gry w siatkówkę.

 

TEREN Z TRANPOLINĄ, LINARIUM, A NAWET HAMAKAMI

To będzie miejsce stworzone z myślą o osobach lubiących aktywnie spędzać czas oraz ich dzieciach. Dla dorosłych przewidziano siłownię plenerową wyposażoną w: orbitrek, twister/wahadło, drabinkę/podciąg nóg koła tai chi, prostownik pleców oraz wyciąg górny/wysikanie siedząc. Natomiast z myślą o dzieciach będzie stworzony plac zabaw z trampoliną, linarium i hamakami.

 

ŚCIEŻKI SPACEROWE NA TYŁACH RYNKU

Tyły noworudzkiego rynku już nie będą odstraszać. W jego okolicach powstaną nowe ścieżki spacerowe wyłożone nawierzchnią z kostki betonowej. Przybędzie tam również sporo nowej zieleni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy