Reklama

500 osób zmarło w Radkowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zrujnowana kapliczka dżumowa przy drodze na Górę Św. Anny foto: polska-org.pl

500 osób zmarło w Radkowie - Zdjęcie główne

foto Zrujnowana kapliczka dżumowa przy drodze na Górę Św. Anny foto: polska-org.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś nasi bliscy umierają na koronawirusa, a wcześniej umierali na dżumę. Behan: Radków jednym z największych siedlisk choroby na ziemi kłodzkiej. Nowa Ruda się obroniła.

Kapliczki dziękczynne zobaczymy wędrując żółtym szlakiem na Górę Św. Anny. To podziękowanie dawnych mieszkańców za to, że zostali ocaleni przed epidemią szalejącej dżumy na ziemi kłodzkiej. - Epidemii było kilka. Ta z 1680 r. była najtragiczniejsza m.in. na ziemi kłodzkiej. W tym czasie w Kłodzku zmarło ponad 1400 osób. Drugim takim miastem był Radków, gdzie zmarło ok. 500 osób. Dżuma według Kroniki Wittiga została przywieziona do Kłodzka z Pragi - wspomina Andrzej Behan, miejscowy historyk. Nowa Ruda nie odczuła tej epidemii, ponieważ do miasta dżuma nie dotarła. Miejscowe władze bardzo szybko narzuciły restrykcje. Zabroniły kontaktów, zrezygnowały z tradycyjnej pielgrzymki do Barda, która zawsze wyruszała z pl. Matejki. Wysłano też jednego z radnych do Wrocławia na zwiększony zakup różnych medykamentów. Zgromadzono również zapasy żywności - mąki, zboża oraz najbardziej pospolitych produktów. - Te kapliczki, które teraz będziemy odbudowywać zostały zbudowane jako wotum dziękczynne za to, że epidemia do miasta nie dotarła – przypomina Behan. Pod boską opieką Nowa Ruda dwa razy była oddawana pod opiekę Matki Bożej - w czasach kiedy na ziemi kłodzkiej szalała dżuma i i teraz, gdy szaleje koronawirus. Częściowo wotum dziękczynnym za to, że dżuma do Nowej Rudy nie dotarła była też budowa kościółka Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Św. - Wewnątrz mamy tam elementy, które zostały powtórzone z pomnika w Kłodzku. Pomnik, który znajduje się na kłodzkim pl. Chrobrego mia być wotum błagalnym dla powstrzymania epidemii w samym mieście. Tam są rzeźby przedstawiające poszczególnych świętych, którzy są z epidemią związani i część tych świętych jest też w kościółku na Górze Wszystkich Św. - ujawnia Andrzej Behan.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy