Reklama

Kłodzko: dzisiaj strajk kobiet

Opublikowano: sob, 28 lis 2020 12:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strajk kobiet w Kłodzko. Tym razem pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry"

W Kłodzku zapowiada się gorąca sobota. Już dziś zostanie tu zorganizowany Strajk Kobiet. W całej Polsce zostało zaplanowane wielkie świętowanie 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Jak zapowiadają organizatorki protestu, ten dzień będzie nową datą świętowania polskiej niepodległości.

 

Kłodzko: spotkają się na placu Chrobrego

W Kłodzku pikieta rozpocznie się o godz. 18.00 na pl. Chrobrego. - Wzywamy Was jutro na 18.00 do świętowania 102. rocznicy praw wyborczych Polek. Mamy głos, by wybierać i wybieramy dobro. Mamy głos, by potępiać zło i przemoc. Mamy głos, by decydować za siebie – apelują organizatorki kłodzkiej manifestacji. - Mamy co najmniej 102 powody, aby przyjść i świętować uzyskanie praw wyborczych przez nasze prababki. Przynieście ze sobą flagi, trąbki, baloniki, bębenki - zróbmy radosny hałas. I pamiętajcie, prawa wyborcze nie spadły z nieba, ale może je pochłonąć – dodają. Protesty organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet trwają już ponad miesiąc. Czarę goryczy przelało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłęckiej, które znacznie ograniczyło w Polsce prawa aborcyjnego. Zdaniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego zapis tzw. kompromisu aborcyjnego, umożliwiający legalną aborcję w sytuacji, gdy u płodu stwierdzone zostaną poważne wady, jest niekonstytucyjny.

 

 

Poparcie burmistrza Piszko

Mieszkanki Kłodzka protestowały już kilkakrotnie, między innymi pod koniec października. Wtedy protestujące kobiety poprał burmistrz Michał Piszko, który tego samego dnia wydał oświadczenie - Tak, Kobiety, jestem z Wami! Bo uważam, że jest to wybór każdej z Was. Każdej pary, bo przecież takie decyzje często są podejmowane wspólnie, choć oczywiście ich ciężar musi dźwigać głównie kobieta. Z pewnością wybór nie jest łatwy i jakikolwiek by on nie był, trzeba później się z nim mierzyć. Władza nie ma prawa decydować w takiej kwestii za kogoś. Każdy to rozstrzygnie w swoim sumieniu. Każdy ma prawo decydować za siebie - podkreśla Piszko. - Jednocześnie proszę o uszanowanie kościołów i instytucji. Budynki nie są niczemu winne, a często stanowią swoistą wartość jako zabytki, przykłady architektury, itp. Protestujący, uważajcie na siebie! Bądźcie bezpieczni! Nie dajcie się sprowokować, bo są ludzie, który będą tylko na to czekać - dodał burmistrz.

 

Co liderki strajku kobiet w Kłodzku sądzą o działaniach burmistrza?

Nasze działaczki do poparcia polityków podchodzą inaczej. - Nie traktujemy tego jako autopromocji, wiemy, że Pan Burmistrz zawsze zajmuje stanowisko wobec spraw ważnych dla naszego kraju - mówią nam organizatorki strajku w Kłodzku. - Protesty mają skalę ogólnopolską, a nawet już światową. Jesteśmy różne, różnimy się wiekiem, wykształceniem, poglądami wobec różnych spraw, pasją, wiarą, stylem życia, mamy spore doświadczenie życiowe,  łączy nas walka o sprawy kobiet - prawa człowieka, a działamy na terenie Kłodzka od pierwszej fali czarnych marszy w 2016 r. - dodają. 

Również znana wśród protestujących, aktywistka Małgorzata Musiałek jest zadowolona z poparcia Piszki. - Nie znam intencji Pana Piszko, nie znam intencji Pana Hołowni, ufam i chcę wierzyć, że poparcie Strajku Kobiet wynika z ich głębokiego przekonania, że tak należy. Oceny tych postaw będziemy mogli stawiać z perspektywy czasu lub w sytuacji awaryjnej, gdy któraś/któryś z uczestników protestów zostanie poddany jakimkolwiek represjom - mówi działaczka. - Każde wsparcie jest w porządku, jest mile widziane i potrzebne. Tym bardziej wsparcie polityków lokalnych czy posłów z regionu, którzy mają immunitet - zaznacza. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy