Reklama

Nowa Ruda, Radków: więcej zapłacimy za śmieci

Opublikowano: czw, 26 lis 2020 21:38
Autor:

Nowa Ruda, Radków: więcej zapłacimy za śmieci - Zdjęcie główne

Nowa Ruda, Radków: więcej zapłacimy za śmieci

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda, gmina Nowa Ruda, miasto i gmina Radków: wiele wskazuje, że od stycznia będziemy więcej płacić za wywóz odpadów.

 O tym, że tak się stanie świadczy nie tylko olbrzymia kwota zażądana przez Noworudzkie Usługi Komunalne w przetargu na wywóz odpadów w przyszłym roku na terenie gminy Nowa Ruda. Podobnie jest też w sąsiednich miejscowościach. Przed tygodniem w Gminie Kłodzko wpłynęła oferta od firmy Komunalnik, która za wywóz odpadów w przyszłym roku z terenu tej gminy chce 4 mln 536 tys. zł. Tymczasem miejscowy wójt zarezerwował na ten cel 3 mln 913 tys. zł.

 

Najgorzej w gminie

Wiele wskazuje, że największa podwyżka może być jednak w gminie Nowa Ruda. Również dlatego, że wielu mieszkańców zwyczajnie nie płaci za odpady. Oficjalnie robi to nieco ponad 8 tys. osób, tymczasem powinno to robić około 9,5 tys. mieszkańców. Nie wiadomo jednak, kto będzie ustalał osoby, które nie złożyły deklaracji, a tym samym nie płacą za wywóz odpadów, bo wójt kilka lat temu zlikwidowała straż gminną. A to ona tym zajmuje się w sąsiednich miejscowościach. - Ktoś się tym musi zająć i może być tak, że straż gminna powróci, bo i takie rozmowy były - przyznaje Grzegorz Kuzak, prezes Noworudzkich Usług Komunalnych. Na razie jednak wójt Mierzejewska szuka tańszej firmy, która w przyszłym roku będzie odbierać od mieszkańców śmieci.

Nie będzie taniej?

Firmy swoje oferty mogą składać do 17 grudnia do godz. 12:00. Tymczasem Grzegorz Kuzak, który zarządza spółką odbierającą dziś od nas śmieci, raczej nie wierzy, że uda się znaleźć tańszą firmę od NUK-u. - Nie sądzę, żeby było gdzieś taniej. Kalkulowałem swoją cenę w oparciu o specyfikację jaka została stworzona na okoliczność tego przetargu. Oferta była droższa, bo tam były też np. zadania związane z myciem pojemników. Gmina założyła, że to będzie nasz obowiązek, a on nie wynika z ustawy, która mówi, że to zarządca, właściciel pojemnika jest odpowiedzialny za ich dezynfekcję. Z kolei w ofercie zaznaczono, że tym ma zająć się operator, więc to automatycznie podniosło cenę - podkreśla Grzegorz Kuzak, prezes Noworudzkich Usług Komunalnych. - Gminę Nowa Ruda będziemy obsługiwać na pewno do końca roku, tak mamy zawartą umowę. Dziś pracujemy jeszcze w oparciu o tę umowę. Warto pamiętać, że ten rynek jest dość ustabilizowany i za bardzo nikt nie chce wchodzić w drogę innej firmie, a większość firm zajmująca się obiorem odpadów to firmy gminne – przypomina Kuzak.

Bednarczyk: lepiej było mieć swoje

Szansa, aby śmieci tak drastycznie nie drożały jak teraz była kilka lat temu, ale wtedy nasi samorządowcy z niej nie skorzystali. - Mogliśmy dalej mieć związek celowy jako gminy powiatu kłodzkiego i stworzyć w ramach niego swoje składowisko odpadów. Teraz Ci, którzy je stworzyli przed laty np. w rejonie Jeleniej Góry mają śmieci tańsze o 20-30 proc. - przypomina Bednarczyk, który przed laty za 120 tys. zł kupił dokumentację budowy zakładu utylizacji odpadów w Ścinawce Dol., który miał być tworzony przez gminy powiatu kłodzkiego. Przez wiele lat zajmował się tym Michał Punda, który obecnie pracuje u Bednarczyka jako prezes RUKu. Wówczas samorządowcy się jednak nie dogadali i projekt budowy składowiska trafił do kosza. W miejsce niego powstało prywatne składowisko w Ścinawce Dol., gdzie teraz trafiają nasze odpady.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy