Reklama

Powiat kłodzki: coraz mniej wiernych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Powiat kłodzki: coraz mniej wiernych - Zdjęcie główne

Powiat kłodzki. W kościołach jest mniej wiernych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Powiat kłodzki. Liczba osób uczestniczących w życiu Kościoła Katolickiego maleje. Spadki nie są drastyczne, ale taka tendencja utrzymuje się od wielu lat. Zgodnie z wynikami ogólnopolskiego badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wskaźnik udziału w nabożeństwach (dominicantes) w diecezji świdnickiej wynosił 27,7 procent. To mniej o ponad 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego badania. Natomiast wskaźnik przystąpienia do komunii (communicantes) wyniósł 13,4 procent, czyli mniej o 0,3 punktu procentowego. Generalnie zmniejszyła się też ilość udzielanych w diecezji świdnickiej sakramentów. I tak liczba udzielonych chrztów w 2018 roku wynosiła – 4 tys. 796, a w 2019 roku – 4 tysiące 590 (spadek o 206). Liczba udzielonych sakramentów I komunii św. w 2018 roku – 6 tys. 70, a 2019 roku – 2 tys. 862 (spadek o 3 tys. 208). Liczba udzielonych sakramentów bierzmowania w 2018 roku – 3 tys. 352, a w 2019 roku – 4 tys. 468 (wzrost o 1 tys. 116). Liczba udzielonych sakramentów małżeństwa według diecezji w 2018 roku – 1 tys. 602, a w 2019 roku – 1 tys. 479 (spadek o 123). Instytut Statystki podał także ilość kapłanów w diecezji. Jest ich 380. Księży posługujących duszpastersko jest 323, alumnów - 30.

 

 

To wynika z danych ISKK:

-że mamy do czynienia ze słabnięciem szeroko rozumianych instytucji katolickich w Polsce; chociaż wzrasta liczba parafii, to ten wzrost jest mniejszy, niż kilka lat temu. Zmniejsza się natomiast liczba wiernych uczestniczących w mszach św.

-że od 2006 roku, a więc wraz ze śmiercią Jana Pawła II w 2005 roku, w Polsce notowany jest stopniowy, ale systematyczny spadek osób chodzących do kościoła > że po siostrach i braciach zakonnych spadnie też liczba księży - wynika to ze słabnącej dynamiki powołań

-że zachodzące na Zachodzie zmiany nie omijają Polski, tak jak w czasach PRL-u; nie jesteśmy, więc wolni od wzorców określanych mianem laicyzacji, sekularyzacji, konsumpcjonizmu, które odciągają ludzi od kościołów.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy