Reklama

Zamek Sarny: wstęp do kaplicy będzie płatny

Opublikowano: ndz, 22 lis 2020 13:00
Autor: | Zdjęcie: foto: internet

Zamek Sarny: wstęp do kaplicy będzie płatny - Zdjęcie główne

Zamek Sarny: wstęp do kaplicy będzie płatny | foto foto: internet

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamek Sarny nie otrzymał pieniędzy z Funduszy Norweskich na remont i konserwację barokowej Kaplicy Św. Jana Nepomucena. To już trzeci raz, kiedy odmówiono właścicielom Zamku Sarny wsparcia z funduszy europejskich na jej remont. Co dalej? O to m.in. pytamy Martina Sobczyka, współwłaściciela zabytkowego Zamku Sarny.

Zamek Sarny. Dlaczego po raz trzeci odmówiono Wam przyznania funduszy?

Poza jednym podmiotem kościelnym na liście przyznanych dotacji widnieją wyłącznie projekty proponowane przez gminy i instytucje państwowe. Teoretycznie ten i inne konkursy są otwarte np. dla fundacji - w tej edycji Funduszy Norweskich wniosków różnych fundacji było dziewięć. Żaden jednak nie przeszedł, a wszystkie miały na celu remont zabytków na cele publiczne i działania kulturalne. Widzimy w tym przejaw dążenia do nadmiernego upaństwowienia działalności kulturalnej.

Ile pieniędzy chcieliście pozyskać?

Na remont kaplicy oraz spichlerza dworskiego oraz na program działań kulturalnych wnioskowaliśmy o 6,3 mln zł dotacji. Do tego dochodził nasz wkład własny i VAT. Łącznie to był projekt o wartości prawie 10 mln zł. Samo przygotowanie i złożenie skomplikowanego wniosku było dla nas wyzwaniem. Fundacje musiały wykazać, że w momencie składania dokumentów dysponują pieniędzmi na realizację projektu. Samorządy, czy kościoły mogły zaś pokazać różnego rodzaju uchwały, czy plany, co zawsze jest łatwiejsze.

Jaki jest koszt remontu samej kaplicy w Zamku Sarny?

Remont kaplicy pochłonie ponad 4 mln zł. W jego trakcie wyremontujemy wszystko w tym budynku - dach, ściany, fundamenty i oczywiście polichromie. Z pomocą Funduszy Norweskich mogłoby się to zakończyć już za rok lub półtora. Bez tego wsparcia to będzie proces wieloletni. I dlatego od kolejnego sezonu wstęp do Kaplicy Św. Jana Nepomucena w Sarnach będzie biletowany. Jakie będą ceny biletów? Po odbudowie konstrukcji pałacu, co było podstawowym zadaniem, kiedy kilka lat temu zaczęliśmy remont, chcemy priorytetowo potraktować kaplicę. Jest ona świetnym dziełem sztuki, a malowidło jest w coraz gorszym stanie. Do tej pory zwiedzanie było bezpłatne, ale bez przewodnika. W cenie biletu będzie od przyszłego roku zwiedzanie z przewodnikiem. Uważamy, że będzie to dużo atrakcyjniejsze i jednocześnie pozwoli zgromadzić choć część funduszy potrzebnych na remont. Na trasie zwiedzania będą też wybrane sale w pałacu, których remont chcemy zacząć w najbliższych miesiącach. Cena nie będzie odbiegać od porównywalnych obiektów, na pewno nie będzie zaporowa.

Zamek Sarny: Kaplica Św. Jana Nepomucena

Kaplicę Św. Jana Nepomucena w Zamku Sarny wybudował na początku XVIII wieku hrabia Franciszek Antoni von Götzen, który w tym samym czasie nie szczędził środków na budowę obecnej bazyliki w Wambierzycach. Jak na kaplicę pałacową, świątynia w Sarnach jest bardzo duża. Była ona symbolem bogactwa i wysokiej pozycji społecznej hrabiego. Jednocześnie w ten sposób hrabia manifestował przywiązanie do wiary katolickiej, była to jego wypowiedź w trwającym wtedy procesie rekatolicyzacji hrabstwa kłodzkiego. Malowidło ukończone w 1738 r. w swoim programie jest arcykatolickie, przedstawia zastępy świętych na czele ze św. Janem z Nepomuku. To na tyle dobre malarstwo, że nawet protestancka linia Götzenów, którzy rezydowali w Sarnach w XIX wieku, nie zlikwidowała go lecz postanowiła sfinansować jego konserwację.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy