Reklama

Adiunkt z Nysy na stypendium w USA

Opublikowano: śr, 23 lut 2022 14:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dr Agnieszka Kaczmarek, adiunkt w Wydziale Neofilologii PWSZ w Nysie, pomyślnie zakończyła uczestnictwo w Fulbright Scholarship Program.

Umożliwia on naukowcom realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA. Stypendium zostało przyznane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta oraz J. William Fulbright Foreign Scholarship Board (FFSB) - radę mianowaną przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rada FFSB działa przy współpracy z Departamentem Stanu USA, czyli odpowiednikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce. Program Fulbrighta jest największym programem wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, działającym od ponad 75 lat.

 

W semestrze zimowym 2021/2022, dr Kaczmarek dołączyła do Wydziału Anglistyki California State University, Bakersfield (CSUB), gdzie w ramach otrzymanego stypendium realizowała projekt poświęcony percepcji gór i wspinaczki w wyobraźni amerykańskich pisarek. Opiekunem naukowym projektu w USA był prof. Emerson Case, któremu należą się ogromne wyrazy wdzięczności. Przynależność do CSUB umożliwiła stypendystce dostęp do zasobów zgromadzonych nie tylko w Walter W. Stiern Library, ale także w bibliotekach dwudziestu dwóch innych kampusów, wchodzących w skład systemu Cal State: CSU Los Angeles, San Jose State University, CSU Stanislaus, CSU Long Beach, CSU Chico, CSU Northridge, aby wymienić tylko kilka z nich. Dzięki dodatkowym opcjom wypożyczeń międzybibliotecznych, dr Kaczmarek mogła skorzystać również z zasobów innych bibliotek, co w praktyce dało nieograniczone możliwości badawcze poprzez nielimitowany dostęp do źródeł.

 

Bezcennym doświadczeniem podczas trwania stypendium Fulbrighta były wywiady, które stypendystka przeprowadziła z kluczowymi kobiecymi postaciami amerykańskiej wspinaczki górskiej: dr Arlene Blum (liderką 1978 American Women's Himalayan Expedition), dr Irene Beardsley, 
dr Elizabeth White, Annie Whitehouse oraz Kitty Calhoun, które podzieliły się swoimi spostrzeżeniami nt. obecności kobiet w kręgach alpinistycznych w II połowie XX wieku. Spotkania stworzyły też możliwość dalszego kontaktu, jak i umożliwiły skorzystanie ze źródeł zgromadzonych w bibliotece Uniwersytetu Stanforda, co znacznie poszerzyło spektrum badań. Upowszechnienie rezultatów projektu planowane jest podczas wystąpień na konferencjach oraz w publikacjach artykułów w czasopismach naukowych.

 

Reprezentując Polskę, PWSZ w Nysie i CSUB, dr Kaczmarek wzięła także udział w oficjalnym spotkaniu stypendystów Fulbrighta przebywających w południowej Kalifornii, które odbyło się na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Wraz z innymi stypendystami z Meksyku, Belgii, Zimbabwe, Niemiec, Francji i Egiptu, dr Kaczmarek uczestniczyła w dyskusji poprowadzonej przez dr Neclę Tschirgi, profesor Uniwersytetu San Diego, która moderowała rozmowę na temat współczesnych napięć między globalizmem a nacjonalizmem. Dr Kaczmarek miała też możliwość obserwacji i uczestnictwa w wybranych zajęciach dra Stevena Frye'a, dotyczących współczesnej literatury amerykańskiej. Z kolei zajęcia z krytycznego myślenia, prowadzone przez dr Marię Palaiologou, były świetną okazją do zapoznania się z materiałami, które mogą wzbogacić program oferowany studentom w PWSZ w Nysie. Pobyt dr Kaczmarek w CSUB zaowocował również nawiązaniem nowych kontaktów z profesorami z innych kierunków, którzy – miejmy nadzieję – w niedługim czasie odwiedzą wraz z prof. Case’em PWSZ w Nysie, co umożliwi dalsze zacieśnienie współpracy pomiędzy Nyską Alma Mater a Kalifornijskim Uniwersytetem Stanowym w Bakersfield.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy