Czy w oczach szefa komisariatu policji, Nowa Ruda to bezpieczne miasto?
W mojej ocenie Nowa Ruda jest miastem bezpiecznym i przyjaznym zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Wpływ na to ma nie tylko nasza praca, ale też fakt, że nasze społeczeństwo starzeje się gro młodych wyjechało na uczelnie, za pracą, wśród migrujących jest także duży procent osób pozostających w naszym zainteresowaniu.Generalnie noworudzki światek przestępczy mamy rozpoznany i moim zdaniem nie stwarza większych zagrożeń.
Czy podobnie przedstawia się sytuacja w gminie Nowa Ruda i gminie Radków, które są na terenie działania komisariatu, którym Pan kieruje?
Dokładnie tak, jeżeli są zdarzenia kryminalne te najważniejsze, czyli przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, to naprawdę są to incydentalne zdarzenia. Często tego typu przypadki mają miejsce w mieszkaniach w trakcie spożywania alkoholu, na co nasza służba patrolowa nie ma najmniejszego wpływu.
Czy na terenie działania noworudzkiego komisariatu policji są rejony szczególnie niebezpieczne?
Nie możemy powiedzieć, żeby na terenie naszych trzech gmin były jakieś szczególnie niebezpieczne rejony. Tu egzamin zdała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z której nasi mieszkańcy korzystają anonimowo i wskazują miejsca które w ich odczuciu są zagrożone. Najczęściej mieszkańcy wskazują miejsca, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, niewłaściwe parkowanie czy gromadzenie się młodzieży w godzinach wieczorowo – nocnych.To też nie do końca można uznać, za miejsca szczególnie niebezpieczne, takie miejsca odbierane są subiektywnie przez każdego z nas.
Proszę nam powiedzieć, jak przedstawiają się statystyki na terenie waszego działania?
Ogólnie rzecz biorąc, odnotowujemy spadki przestępczości podstawowej – mniej odnotowujemy kradzieży, włamań, rozboi, pobić i bójek. Niestety następuje wzrost przestępczości w sferze oszustw, sprawcy tych przestępstw nie będąc mieszkańcami Nowej Rudy działają z terenu innych miasta, bądź z zagranicy.Mówię tu o całym pakiecie oszustw dokonywanych na naszych mieszkańcach. Przestępcy w tym zakresie są bardzo kreatywni grają naszymi uczuciami, łatwowiernością, zaufaniem do konkretnych znanych domen podszywając się pod nie.
Statystyki, statystykami, ale ludzie mówią co innego. Na przykład boją się wieczorem wyjść na spacer itd. Co Pan odpowie tym osobom?
Przede wszystkim docierający do nas mieszkańcy informują nas o różnych problemach osobistych jak i tych mających wydźwięk ogólnospołeczny. Staramy się rozmawiać z nimi rzeczowo na temat ich spostrzeżeń, ustalając z czego wynikają, czy z tego, że z pobliskiego lokalu wraca trzech nietrzeźwych mężczyzn i w odczuciu zgłaszającego jest to niebezpieczne?Czy to też arogancka młodzież, głośno używa wulgaryzmów i jest hałaśliwa, itd. Zawsze dążymy do spersonalizowania tych zagrożeń, żeby konkretniej działać, żeby mieć wiedzę, i trafnie dyslokować patrole.
Panie Komendancie, czy w minionym roku nadal rejestrowaliście zdarzenia z oszustwami "na wnuczka", "na policjanta", a także tych dokonywanych przez internet?
Tak zwane oszustwa "na wnuczka" to w roku 2023 pojedyncze przypadki. Obecnie mamy do czynienia z nowymi i różnorodnymi oszustwami. Większość osób jest poszkodowana przy zakupie jak i sprzedaży różnych artykułów, czy to przez OLX, czy przez Facebook, itd.Niestety, to wynika z łatwowierności poszkodowanych, którzy udostępniają sześciocyfrowe kody blika i inne dane np. dane z kart płatniczych, kredytowych po dane dostępowe do swoich rachunków bankowych. To jest według mnie beztroska i brak refleksji. Głośno jest też o oszustwach za pomocą SMS-a, w którym czytamy, " brakuje panu 20 groszy do rozliczenia przesyłki zakupionej rzeczy. W treści SMS-a podany jest link odwołujący do uregulowania brakującej kwoty.".
W przekonaniu, że spłacamy te niewielkie groszowe kwoty zatwierdzamy wypływ z rachunku znacznie poważniejszych kwot. Coraz częściej jesteśmy w stanie zablokować konto oszustów i odzyskać wyłudzone środki pieniężne, jednak nie jest to możliwe we wszystkich oszustwach.
Policjanci w patrolu często przejeżdżają obok zaparkowanych na zakazie samochodów. Może Pan powiedzieć, że to zadanie straży miejskiej. Czy między wami jest formalna bądź nie formalna umowa, kto się czym zajmuje?
Po kolei, zauważalna ignorancja policjantów wobec osób niewłaściwe parkujących samochody może wynikać z innych przyczyn. W odczuciu każdego mieszkańca policjanci powinni zatrzymać się i reagować na każde zdarzenie. Proszę wziąć pod uwagę, że funkcjonariusze są nie tylko w patrolach, których niestety jest mniej, co związane jest z wakatami w naszej jednostce, ale często ci policjanci jadą na konkretne zgłoszenia, interwencje.Trudno oczekiwać od policjanta, żeby w drodze na interwencję zajmował się tak błahymi sprawami jak parkowanie pojazdów, co bez wątpienia jest wykroczeniem jednakże nie zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi.
Z tym się zgadzam, ale podczas patrolu policjanci powinni zwracać uwagę na tego typu zdarzenia. Nie mówię tu od razu o mandatach, jest jeszcze pouczenie
Oczywiście podczas patrolu powinni reagować. Jeżeli tylko będziemy mieli takie możliwości i tu znów powiem o wakatach, będziemy się tymi sprawami zajmować.Choć szczerze powiem, to jest walka z wiatrakami, wielokrotnie wskazywane w KMBZ miejsca, gdzie mieszkańcy niewłaściwie parkują np. os. Piastowskim, czy na ulicach Krańcowej i Szpitalnej pomimo wskazań w KMZB i podejmowanych przez policjantów działań po kilku dniach jest to samo, co było przed naszymi interwencjami. Ludzie dalej tam parkują za nic mają wysokie grzywny.
Czy to świadczy o małej ilości miejsc do parkowanie, czy zdecydowanie większej ilości samochodów nie mi to rozstrzygać. Na pewno jest to nasze zadanie i nie cedujemy tego na strażników miejskich, ale przypomnę, że mają uprawnienia w tego rodzaju zdarzeniach w tym celu posługując się między innymi tzw. blokadami kół, które w niektórych przypadkach można stosować.
Jak ocenia Pan poziom bezpieczeństwa na drogach dwóch gmin noworudzkich i gminy Radków?
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, to największy problem stanowią nietrzeźwi kierujący. Pomimo wprowadzonych zaostrzeń kar wobec sprawców przestępstw drogowych, którzy dopuszczają się jazdy w stanie nietrzeźwości, poziom tych przestępstw utrzymuje się na podobnym poziomie.Kolejną nagminnością jest niestosowanie się osób ukaranych za jazdę w stanie nietrzeźwości do wydanego sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Osoby te w dalszym ciągu jeżdżą autami a w niektórych przypadkach będąc nietrzeźwym.
Czyli wysokie mandaty, punkty karne w końcu wyroki nic nie zmieniły?
Niektórzy za nic mają te grzywny mandaty i punkty karne. Być może zmieni się to od marca 2024r, kiedy nastąpi jeszcze większa restrykcja karna wobec tych przestępców mówię o odbieraniu samochodów sprawcom.
Jak przedstawia się sytuacja z nowelizacją dotyczącą pieszych, ich pierwszeństwa itd.? Kierowcy mają już nawyk ustępowania pieszemu?
Zauważyliśmy już, że kultura jazdy w tym zakresie wśród kierowców wzrosła, faktycznie ustępują pierwszeństwa choć w drugim półroczu 2023 roku odnotowaliśmy wypadek na przejściu dla pieszych wynikający z winy kierującego.
Ilu policjantów i policjantek pełni służbie w noworudzkim komisariacie?
Jak już wspomniałem, w dalszym ciągu borykamy się z problemami kadrowymi, które zwiększą się w marcu, bowiem luty jest optymalnym miesiącem odejść policjantów na emerytury.
Ilu policjantów zapowiedziało przejście na emeryturę?
W tym roku w lutym dwóch, a już mamy 5 wakatów, czyli w marcu będzie ich 7 i są to wakaty prewencyjne. Jest to tendencja ogólnokrajowa. Dlatego cały czas szukamy chętnych kandydatów do służby w policji.Pomimo różnych sondaży uważam, że praca w policji jest pracą ciekawą, ale mającą charakter służalczy wobec społeczeństwa, na pewno nie ma w niej monotonii. Dlatego zapraszam do wejścia w nasze szeregi wszystkich tych którzy chcą pracować, służyć naszym mieszkańcom.
Jeżeli chodzi o areszt (PdOZ), dalej zwożą do was osoby w trzech powiatów?
Tak, nadal areszt noworudzki jest aresztem regionalnym obsługującym trzy powiaty: kłodzki, ząbkowicki i dzierżoniowski. W roku 2023 podobnie jak w roku 2022 przez noworudzki areszt przewinęło się ponad 1 800 osób.Część z naszych aresztantów było zatrzymanych do wytrzeźwienia i jest to ta większa część, a pozostali do czynności procesowych w związku z popełnionymi przestępstwami, w tym zatrzymanymi były również kobiety.
A jak wygląda sytuacja z flotą waszych pojazdów, sprzętem w komisariacie?
Dzięki naszym samorządom w ramach programu "Sponsoring 50/50" mamy stosunkowo nowy tabor pojazdów. W roku 2023 z rozdzielnika centralnego otrzymaliśmy nowy oznakowany radiowóz hybrydową toyotę.
Coś się w komisariacie zmienia, macie jakiś nowy sprzęt?
Teraz jesteśmy na etapie remontu najczęściej eksploatowanych pomieszczeń w komisariacie. Na wiosnę planujemy remonty na zewnątrz komisariatu.Jeżeli chodzi o sprzęt techniki biurowe, już skończyły się czasy, w których policjanci funkcjonowali używając prywatnych komputerów biurek. Obecnie każdy policjant jest wyposażony w indywidualne zestawy komputerowe z dostępem do baz danych w zakresie swoich uprawnień.
Czego byście sobie życzyli w rozpoczętym roku?
Spokoju i jak najmniej przestępstw, ale w końcu po to też jesteśmy. Na pewno chcielibyśmy, żeby było jak najmniej poszkodowanych w wyniku działalności przestępczej, bo to pozwoliłoby nam poświęcić więcej czasu na działalność prewencyjną.Korzystając z okazji pragnę w imieniu policjantów złożyć państwu na 2024rok życzenia pomyślności, zdrowia i tego aby państwo nie musieli korzystać z naszych usług.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.