Reklama

Bądź przedsiębiorczy. Bądź innowacyjny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Bądź przedsiębiorczy. Bądź innowacyjny  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedsiębiorcy stawiający na innowacyjność i rozwój mogą starać się o pozyskanie dofinansowania na realizację swoich planów

Jeśli chcesz stworzyć nowe rozwiązanie technologiczne albo dopracować i przetestować znaną już ścieżkę rozwoju, to możesz uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie prac badawczych (B+R). Opracowaną technologię będziesz mógł wdrożyć w swojej firmie, bądź zaoferować ją swoim kontrahentom.

Chcąc otrzymać dofinansowanie na B+R powinieneś zaplanować przebieg całego procesu. Przede wszystkim zastanów się, czy możesz sam wykonać takie badania. A może lepiej będzie zlecić je jednostce naukowej. Możesz dostać wtedy bon na zakup badań od jednostki naukowej.

Są jeszcze dwa ważne warunki, które musisz spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie. Po pierwsze, Twój projekt musi być innowacyjny - co najmniej na skalę Twojego przedsiębiorstwa (szczegółowe zasady znajdziesz w wymaganiach dotyczących konkretnych programów). Po drugie, zakres Twoich badań powinien wpisywać się w krajowe lub regionalne inteligentne specjalizacje.

Krajowe specjalizacje znajdziesz na www. smart.gov.pl w zakładce „Wspieranie przedsiębiorczości”. Natomiast specjalizacji regionalnych szukaj w regionalnych strategiach innowacji województw.

Dofinansowanie na prace B+R możesz uzyskać w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) oraz w programie regionalnym w Twoim województwie. W pierwszym z nich dofinansowania na prace badawcze są przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (www.ncbir. gov.pl) oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (www.poir.parp.gov.pl).

W regionach wnioski możesz natomiast składać w urzędach marszałkowskich bądź instytucjach, którym zostały zlecone takie zadania. W przypadku województwa dolnośląskiego wnioski przyjmowane są w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

 Wybierz dofinansowanie

W Programie Inteligentny Rozwój możesz starać się o przyznanie dofinansowania na projekty większej wartości i wpisujące się w krajowe specjalizacje. Natomiast w programach regionalnych wsparcie jest przewidziane na projekty mniejsze i zgodne ze specjalizacjami danego województwa.

Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie przygody z B+R, weź pod uwagę możliwość dofinansowania na infrastrukturę potrzebną do prowadzenia takiej działalności. Możesz uzyskać fundusze na zakup i zainstalowanie niezbędnego sprzętu, aparatury, czy programów informatycznych. Do wniosku o dofinansowanie powinieneś dołączyć agendę badawczą, w której opiszesz, na jakie badania i prace rozwojowe wykorzystasz zakupiony sprzęt. Zakres badań, które chcesz prowadzić dzięki nabytej infrastrukturze powinien być zgodny z krajowymi inteligentnymi specjalizacjami. Możesz również całkowicie nastawić swoją firmę na działalność badawczą. Wtedy dofinansowanie przeznaczysz na przekształcenie firmy w centrum badawczo-rozwojowe. Taki status nadaje Ministerstwo Rozwoju.

Dofinansowanie na infrastrukturę B+R możesz uzyskać w Programie Inteligentny Rozwój oraz w programie regionalnym w Twoim województwie. W POIR wnioski są przyjmowane przez Ministerstwo Rozwoju. W regionach za realizację programów odpowiadają natomiast Urzędy Marszałkowskie bądź instytucje, którym zostały zlecone takie zadania.

O tym, do którego programu powinieneś skierować wniosek, decyduje głównie wpisanie się w krajowe lub regionalne inteligentne specjalizacje. Znaczenie może mieć także wartość projektu, która jest wyższa w POIR.

Jeśli masz wyniki badań, które są gotowe do zastosowania, możesz starać się o dofinansowanie na ich wdrożenie do swojej działalności. Kiedy zastosujesz nowe technologie w swojej firmie, na pewno wzrośnie jej konkurencyjność, obniżą się koszty pracy. Poprawi się również efektywność. Możliwe, że dzięki temu będziesz oszczędzał energię i różne surowce, albo zatrudnisz kolejne osoby. 

Przemyśl pomysł

Chcąc wdrożyć nowatorskie rozwiązania, często potrzebne są spore fundusze. Pamiętaj więc, aby dokładnie przemyśleć budżet Twojego projektu. Jest to tym ważniejsze, że część wydatków będziesz musiał ponieść z własnych środków. Wdrażając wyniki badań, nie musisz wpisywać się w inteligentne specjalizacje, o których czytałeś wcześniej. Jeśli jednak zakres Twojej działalności jest do nich zbliżony, to dobrze. Wzrasta Twoja szansa na dofinansowanie.

Badania na rynek

Skoro Twoim zadaniem jest wdrożenie nowatorskich rozwiązań, to na pewno rozumiesz, że musi się to wiązać z innowacją. W Programie Inteligentny Rozwój fundusze na takie cele są dostępne m.in. w ramach instrumentu nazywanego „badania na rynek” w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.poir.parp.gov.pl). Możesz tu złożyć wniosek na projekt wdrożeniowy, jeśli jego wartość przekracza 10 mln zł. Dofinansowanie możesz przeznaczyć na wydatki inwestycyjne, prace rozwojowe nad dostosowaniem innowacyjnego rozwiązania oraz doradztwo.

Kredyt z premią

Możesz korzystać także z tzw. kredytu na innowacje technologiczne. Najpierw musisz uzyskać promesę kredytu na technologię w banku. Potem składasz wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl) i możesz dostać premię technologiczną, którą przeznaczysz na spłatę części kapitału kredytu w banku. 

Więcej możliwości

Program Inteligentny Rozwój zawiera jeszcze inne instrumenty, które mogą Ci pomóc we wdrożeniu innowacji w Twojej firmie. Są to m.in. inwestycje prywatne, fundusze kapitałowe, itp. O szczegółach takich form wsparcia możesz przeczytać na www.poir.parp.gov.pl.

Masz niewiele czasu na przygotowanie wniosków. Ogłoszono terminy składania wniosków o dofinansowanie

 Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, której Zarząd Województwa Dolnośląskiego powierzył zadania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020 ogłosił nabory wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Oś priorytetowa 1 Przedsiębiorstwa i innowacje

Wnioski można składać od 31.10.2016 r. do 9.11.2016 r.

 

Wsparcie udzielane będzie mikroprzedsiębiorcom, prowadzącym działalność krócej niż przez 2 lata licząc od daty ogłoszenia konkursu oraz prowadzącym działalność gospodarczą. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 50 tys. zł. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 250 tys. zł.

 

W tym samym czasie trwa nabór również w ramach działania 1.5 dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą powyżej 2 lat. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 100 tys. zł, a maksymalna 4 mln zł.

 

Wsparcie udzielane będzie przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego lub zamierzają realizować projekt/inwestycję na terenie województwa dolnośląskiego.

 

Jakie formy wsparcia?

W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty wspierające innowacyjność produktową i procesową polegającą na:

- wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług

- dokonaniu zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług.

 

Innowacja produktowa - oznacza wprowadzenie na rynek przez dane przedsiębiorstwo nowego towaru lub usługi lub znaczące ulepszenie oferowanych uprzednio towarów i usług w odniesieniu do ich charakterystyk lub przeznaczenia.

Innowacja procesowa - oznacza wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych lub znacząco ulepszonych metod produkcji lub dostawy.

  

W ramach powyższych kierunków wsparcia, możliwe będzie także dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko, np. ograniczające materiałowodochłonność procesu produkcyjnego oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań (technologii) dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu (np. rozwój zeroemisyjnych i niskoemisyjnych technologii), co w konsekwencji zapewni ograniczenie negatywnych skutków środowiskowych (z wyłączeniem wprowadzania technologii mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy