Reklama

Barbórka za pasem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: polska - org.pl

Barbórka za pasem - Zdjęcie główne

foto foto: polska - org.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już za chwilę noworudzcy górnicy będą bawić się podczas tradycyjnej Barbórki. Pierwsza górnicza zabawa rozpocznie się już 30 listopada. Druga 1 grudnia.

Najpierw odbędzie się „Karczma Piwna Gwarków Noworudzkich”. Już po raz 47 górnicy spotkają się, aby wspólnie kultywować górnicze tradycje, które tu, w Nowej Rudzie są bardzo silne i widoczne. - Kultywowanie tradycji górniczych jest w tym wszystkim najpiękniejsze - ocenia Jan Podgórski, współorganizator imprezy. - W tym roku świętować będzie blisko 500 górników. Będą to górnicy z naszego terenu, ale też goście m.in. z Górnego Śląska - dodaje. 47 „Karczma Piwna Gwarków Noworudzkich” odbędzie się 30 listopada od godz. 17:00 w Centrum Turystyczno-Sportowym w dzielnicy Słupiec. A już następnego dnia, czyli 1 grudnia od godz. 18:00 w słupieckiej bibliotece bawić się będą górnicy z Noworudzkiego Bractwa Górniczego „Stara Strzecha” - O szczegółach programu jeszcze nie chcę mówić. Wzorem roku ubiegłego będą dwie części - spotkanie przy piwie i zabawa - mówi nam Tadeusz Grzelak ze stowarzyszenia. - Będzie ok. 100 osób. Chcielibyśmy, aby była tradycyjna orkiestra górnicza i żeby nie zabrakło górniczych mundurów - dodaje. Tradycja Barbórki i piwnych karczm Barbórka, czyli Dzień Górnika to tradycyjne górnicze święto. W Polsce jest obchodzone 4 grudnia, w dniu Św. Barbary będącej patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. W tym dniu organizowane są m.in. koncerty, występy artystyczne, zabawy i bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. W dniach poprzedzających Barbórkę, organizowane są tzw. karczmy piwne, w których uczestniczą górnicy i osoby związane z górnictwem. Organizowane są one przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa. Karczmy piwne nie mają długiej tradycji. Pojawiły się dopiero w latach 80-tych XX wieku. Wcześniej organizowane były tzw. spotkania gwarków przy piwie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy