Reklama

Będą grzebać w hałdzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: ilustracyjne pixabay.com

Będą grzebać w hałdzie - Zdjęcie główne

foto foto: ilustracyjne pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chcą usuwać części palne z hałdy na polu „Słupiec”. Co to oznacza w praktyce i czy jest to realne pytamy Aleksandra Barana z noworudzko-wałbrzyskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Chcąc zacząć usuwać części palne z hałdy musi powstać specjalna instalacja. Właśnie trwają przygotowania do jej montażu. - Usuwanie to inaczej dekarbonizacja części palnych. W górotworze są frakcje węglowe i one powodują powstawanie ciągłego zagrożenia pożarowego. Kopci się, dymi bądź pali się. Wiadomo, że te frakcje w hałdzie zawierają dużo węgla i wymyślono taki projekt, żeby ten węgiel odzyskać, albo go usunąć z górotworu stanowiącego hałdę i ukształtować stożek hałdy i na nowo go zalesić i przeznaczyć na cele rekreacyjno-turystyczne - tłumaczy Aleksander Baran z noworudzko-wałbrzyskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zdaniem Barana musi powstać zabudowana instalacja, która by oddzieliła węgiel, czy też inne części palne od pozostałych części hałdy. - W związku z tym musiałyby zostać zainstalowane odpowiednie maszyny i urządzenia, które byłyby w stanie to zrobić. Później te maszyny zostaną zdemontowane, bo instalacja będzie budowlą czasową, jeżeli w ogóle to przedsięwzięcie dojdzie do skutku, bo jest ono bardzo nowatorskie i nic podobnego w naszym kraju nie było jeszcze robione - przypomina Baran. Dokumentacja techniczna jest w trakcie przygotowywania. I o ile z jej zrobieniem nie powinno być problemów, to gorzej będzie później. - Jeżeli to dojdzie do skutku, to byłoby to przedsięwzięcie bardzo kosztowne i trzeba by było znaleźć inwestorów - ocenia Aleksander Baran. W praktyce więc może okazać się, że plan ten i przygotowywana obecnie dokumentacja nigdy nie doczekają się realizacji lub dojdzie do tego za wiele lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy