reklama

Bezpieczeństwo rowerzystów na drogach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpieczeństwo rowerzystów na drogach - Zdjęcie główne
Autor: KPP w Trzebnicy

Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny i ekologiczny. Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Świadome i odpowiedzialne zachowanie

Świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, oparte na rozwadze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, stanowi najskuteczniejszą formę zapobiegania zdarzeniom drogowym. Dlatego wszyscy uczestnicy ruchu powinni być świadomi swojego wpływu na bezpieczeństwo innych.

Rowerzyści po zmroku

Kierowanie rowerem po zapadnięciu zmroku lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych niewątpliwie zwiększa ryzyko wypadków. Pomimo, że przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy, a szczególnie najmłodsi, powinni w takim kasku jeździć. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem.

Widoczność i ostrożność

To, że rowerzysta widzi samochód, nie oznacza, że widzi go również kierujący innym pojazdem. Dlatego na drodze należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych.

Apel Policji

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Korzystajmy z dróg w taki sposób, aby nie zagrażało to naszemu bezpieczeństwu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zabezpieczenie rowerów

Policjanci przypominają właścicielom rowerów o należyte zabezpieczenie swojego mienia. Zabezpieczajmy swój rower, mocując go do stałych elementów, np. przed sklepem lub domem. Nie pozostawiajmy rowerów bez nadzoru. Złodziej najczęściej wykorzystuje pozostawienie roweru bez zabezpieczenia na klatce schodowej. Przypominajmy naszym dzieciom, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru.

Bezpieczeństwo na drodze to wspólne działanie wszystkich uczestników ruchu. Dbajmy o siebie i innych, przestrzegając zasad oraz dbając o widoczność i odpowiednie zabezpieczenie naszych jednośladów.

Zdjęcie: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo