Reklama

Dominacja Ukraińców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Dominacja Ukraińców - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W całym kraju brakuje rąk do pracy. Polscy pracodawcy zatrudniają coraz więcej Ukraińców, którzy dominują wśród cudzoziemców legalnie pracujących na Dolnym Śląsku. Tak jest też w Nowej Rudzie i Radkowie.

Polacy za takie pieniądze pracować nie chcą. Ukraińcy przyjmują je z ucałowaniem ręki. Coraz więcej rodaków wyjeżdża za chlebem za granicę lub do dużych miast. W polskich firmach brakuje rąk do pracy, a pracodawcy ratując sytuację zatrudniają cudzoziemców, a najwięcej mieszkańców Ukrainy. Pracują w Radkowie i Nowej Rudzie - Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku od stycznia do kwietnia do naszej ewidencji wpisano 810 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy z czego 99 oświadczeń pochodzi z miasta i gminy Nowa Ruda, a 17 oświadczeń z miasta i gminy i Radków - informuje Klaudia Woszczuła z kłodzkiego pośredniaka. Ukraińcy zatrudniani są przede wszystkim w hotelarstwie, gastronomii i budownictwie. - Zawody w jakich najczęściej pracodawcy powierzają im wykonywanie prac to kucharz, pomoc kuchenna, kelner, pokojowa, pomocniczy robotnik budowlany, robotnik i pracownik budowlany, murarz, brukarz, robotnik gospodarczy, monter konstrukcji budowlanych, pomocniczy robotnik torowy, pomocniczy robotnik drogowy, pracownik produkcyjny, pracownik sprzątający - wylicza Woszczuła. 316 474 legalnych Liczba ta dotyczy całego kraju. W ubiegłym roku na 47 tys. 378 osób zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców 38 tys. 321, to Ukraińcy, którzy pracują w polskich firmach lub zakładają swoje własne biznesy. - W tej chwili Ukraińcy stanowią ponad 70 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Dla naszego systemu emerytalnego legalne zatrudnianie cudzoziemców jest bardzo korzystne. Im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu - przekonuje Iwona Kowalska z wrocławskiej centrali regionalnej ZUSu. Tendencja wzrostowa Na koniec ubiegłego roku w wałbrzyskim oddziale ZUS (pod który podlega też nasz powiat) ubezpieczonych było 7 tys. 717 Ukraińców. Wzrostową tendencję zatrudniania cudzoziemców na naszym terenie odnotowują też pracownicy kłodzkiego urzędu pracy. Z roku na rok pracodawcy zatrudniają coraz więcej pracowników z Ukrainy. W 2017 r. w naszym urzędzie pracy zarejestrowanych było 2 615 oświadczeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy