reklama

Cmentarz wielu kultur

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cmentarz wielu kultur - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCmentarz w Krajanowie wyróżnia się spośród innych nekropolii znajdujących się na naszym terenie. Po pierwsze dlatego, że znajdują się tam niemieckie tablice. Po drugie, że jest ich więcej niż polskich nagrobków.
reklama

– Dopiero w 1982 r. udało mi się w Krajanowie utworzyć cmentarz. Wtedy odbył się też pierwszy polski pogrzeb – przypomina ks. Tadeusz Duda, proboszcz parafii w Świerkach. Od tego momentu duchowny dba również o niemieckie nagrobki. Uporządkował przedwojenne tablice nagrobkowe, które są ułożone wzdłuż muru przy kościele. Dzięki temu do dzisiaj zachowało się ponad 100 tablic i krzyży. Do Krajanowa co roku przyjeżdża także autokar pełny niemieckich przesiedleńców, którzy chcą uczcić pamięć swoich krewnych. Organizatorem tych niezwykłych pielgrzymek jest Georg Just, którego brat spoczywa na cmentarzu. To również z jego inicjatywy w Niemczech przeprowadzono zbiórką pieniędzy na zakup ołtarza do kościoła, a także chodnika. Natomiast w 2006 r. odsłonięto pamiątkową tablicę w języku polskim i niemieckim. Zdaniem Małgorzaty Zawady, kulturoznawcy z Wrocławia, nie często upamiętnia się niemieckie nagrobki.
– Niemcy mają inny stosunek do zmarłych. Tam już po 10 latach groby są likwidowane – mówi Zawada.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama