Reklama

Cmentarze są źle zarządzane

Opublikowano: czw, 22 sie 2019 00:00
Autor:

Cmentarze są źle zarządzane - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni z Komisji Rewizyjnej kontrolowali noworudzkie cmentarze. Sprawdzamy co stwierdzili i czy ujawnili jakieś nieprawidłowości w ich zarządzaniu.

Przeprowadzona kontrola cmentarzy komunalnych w centrum Nowej Rudy i dzielnicy Słupiec dotyczyła ich funkcjonowania. - Kontrolę przeprowadzono w dwóch częściach - 2 oraz 9 lipca. Stan faktyczny został ustalony na podstawie dowodów zebranych w toku postępowania kontrolnego. Zespół kontrolujący sprecyzował 10 wniosków pokontrolnych - mówi nam Jadwiga Ziemska, przewodnicząca komisji rewizyjnej Rady Miejskiej. - Brak należytej staranności realizacji postanowień umowy na administrowanie i utrzymanie we właściwym stanie sanitarnym oraz porządkowym terenów dwóch cmentarzy komunalnych w mieście Nowa Ruda, to główne nieprawidłowości stwierdzone podczas kontroli - ocenia przewodnicząca. A jednak zarządzane są źle? Do nieprawidłowości tych należą m.in. częstotliwość koszenia traw przez jednego pracownika, zaśmiecanie nagrobków w trakcie koszenia i zaleganie skoszonej trawy. - Jakość wykonywanej usługi budzi wątpliwości, co do rzetelności wykonywanych czynności gospodarczych - twierdzi Ziemska. Nieprawidłowości ujawniono też w zakresie czynności administracyjnych i należą do nich m.in. brak otwierania i zamykania cmentarzy, zgodnie z regulaminem. Brak jest też aktualizacji w systemie informatycznym Grobonet, chaos w zagospodarowaniu przestrzeni cmentarza, ale też brak tzw. wyznaczonej linii zabudowy. - Zespół kontrolujący wnioskował o wyciągnięcie konsekwencji od administratora za brak realizacji zapisów umowy. Protokół kontroli został dostarczony administratorowi cmentarza celem zapoznania i podpisania - mówi nam Jadwiga Ziemska. Administrator cmentarzy komunalnych odesłał jednak protokół przewodniczącemu Rady Miejskiej bez podpisania tłumacząc, że jest bezprzedmiotowy. W dodatku z wadą prawną. Te zarzuty odpiera Ziemska. Ludzie mieli rację? O tym jak zarządzane są noworudzkie cmentarze mieszkańcy mówili nam wielokrotnie. Kontrola radnych została przeprowadzona m.in. z powodu skarg, które wpływały do radnych. - To jedna z przesłanek przeprowadzonej kontroli. Kontrola odbyła się ze względu na liczne skargi mieszkańców w zakresie utrzymania i funkcjonowania cmentarzy komunalnych - potwierdza w rozmowie z nami Jadwiga Ziemska. - Teraz wyciągnięcie konsekwencji z powodu braku należytej staranności realizacji postanowień umowy leży w gestii burmistrza, a nie komisji rewizyjnej - przypomina Ziemska. Za kilka tygodni sprawdzimy, czy i jakie działania podjął burmistrz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy