Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja, to tradycja wywodząca się z chrześcijańskiego wspomnienia św. Mikołaja z Miry - biskupa, znanego ze swojej hojności wobec ubogich, patrona pojednania Wschodu i Zachodu, dzieci, producentów guzików, cukierników oraz piekarzy.
Przez wieki św. Mikołaj był również jednym z powszechnie szanowanych świętych zarówno w Kościele katolickim, jak i Kościele prawosławnym.
Dlaczego Mikołajki obchodzone są 6 grudnia?
Współcześnie Mikołajki kojarzymy głównie z tradycją świecką oraz postacią starszego mężczyzny w czerwonym stroju. Przed XIX wiekiem Dzień Świętego Mikołaja był istotnym świętem kościelnym, a w tym dniu obowiązywał zakaz pracy.W trakcie Soboru Watykańskiego II doszło do rewizji kultu świętych, zakładając, że historyczne dowody na istnienie postaci św. Mikołaja z Miry są nieudowodnione. W rezultacie postanowiono, że obchody tego dnia zostaną zdegradowane do formy dobrowolnego wspomnienia.
Dlaczego więc Mikołajki obchodzone są właśnie 6 grudnia? Według legendy, to właśnie tego dnia, między rokiem 345 a 352, św. Mikołaj z Miry zmarł. Kult tej postaci i związane z nim obchody są praktykowane co najmniej od IX wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.