Reklama

Do chorych bez lekarza

Opublikowano: śr, 25 wrz 2019 00:00
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Do chorych bez lekarza - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tylko jest ryzyko zamknięcia oddziału wewnętrznego. Również słabnie w sile pogotowie ratunkowe. Nie będzie w Nowej Rudzie już stacjonować karetka reanimacyjna, czyli taka w której pracuje lekarz. Tak chce kierownictwo szpitala.

Mówiono o tym już kilka miesięcy temu. Wówczas jednak dyrektor kłodzkiego szpitala, Jadwiga Radziejewska nie potwierdzała krążących po mieście informacji o planach przekwalifikowania karetki. Tymczasem 21 maja dyrekcja szpitala złożyła wniosek do Wojewody Dolnośląskiego dotyczący przekwalifikowania zespołu ratownictwa medycznego typu „S” na zespół typu „P” w Nowej Rudzie. - 13 sierpnia Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji w sprawie przedłożonego wniosku o przekwalifikowanie zespołu ratownictwa medycznego typu „S” na zespół typu „P” - ujawnia Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego. - A 8 lipca Wojewoda Dolnośląski zwrócił się do Starosty Kłodzkiego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie tego wniosku - zaznacza rzeczniczka. Zgoda starosty Starosta Kłodzki zaopiniował pozytywnie przekwalifikowanie zespołu ratownictwa medycznego. - Przyczyną przekształcenia jest ograniczona dostępność lekarzy specjalistów uprawnionych do realizacji świadczeń w ratownictwie medycznym zaopiniował wniosek o to przekształcenie pozytywnie - tłumaczy Bartosz Wojciechowski, rzecznik prasowy Starosty Kłodzkiego. Decyzja o przekwalifikowaniu karetki zatwierdzana jest jednak na poziomie Ministerstwa Zdrowia. I teraz wszystko w rękach ministerialnych urzędników, którzy na swoich biurkach mają już pismo od wojewody. - Przeprowadzamy analizę, ze szczególnym uwzględnieniem czasu dojazdu oraz liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego typu „S” bez obecności lekarza - tłumaczy Sylwia Jurgiel. - W oparciu o wyniki tych analiz, w tym danych statystycznych wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego, będzie można sformułować ostateczne wnioski dotyczące zasadności przekwalifikowania karetki na obszarze powiatu kłodzkiego - dodaje rzeczniczka prasowa Wojewody. Karetka bez lekarza Do 2010 r. w Polsce funkcjonowało kilka rodzajów ambulansów. Były one oznaczone poprzez malowaną na nadwoziu samochodu literę wewnątrz okręgu. Po 2010 r. stary podział został zastąpiony na podział na karetki specjalistyczne, podstawowe, transportowe, weterynaryjne, neonatologiczne. Załoga medyczna karetki specjalistycznej składa się minimum z trzech osób, a jedna z nich to lekarz. Karetka podstawowa przyjeżdża do pacjenta w składzie co najmniej dwóch osób - są to ratownicy lub pielęgniarki, ale nie ma lekarza. I tak może być wkrótce w Nowej Rudzie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy