Reklama

Duch Gór ma ulicę w Radkowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Duch Gór ma ulicę w Radkowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest postacią rodem z legend. Choć był i jest związany głównie z Karkonoszami, to w Górach Stołowych jest coraz bardziej znany. W Radkowie ma nawet swoją ulicę, z której możemy podziwiać widok na nasze góry. A mowa o Duchu Gór, zwanym inaczej Liczyrzepą i nowo powstałej ulicy nazwanej ulicą Liczyrzepy.

Nową ulicę w Radkowie mamy od tegorocznych wakacji. - To jest droga, która w tej chwili znajduje się za radkowskim zalewem, za siedzibą firmy Chris jadąc od strony Radkowa, jest odnogą ul. Kolonia Leśna. To jest właśnie nowo utworzona ulica Liczyrzepy- mówi Aleksander Mielniczuk, przewodniczący radkowskich radnych. Duch Gór inaczej Liczyrzepa, Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz był i jest do dziś przedmiotem badań naukowców i mitografów. Jego legenda sięga średniowiecza. Legenda sudecka mówi z kolei o tym, że to nie kto inny, a właśnie Liczyrzepa stworzył Błędne Skały. Kojarzony z górami, Liczyrzepa doczekał się swojej ulicy w Radkowie. - U nas wszystko znajduje się u podnóża Gór Stołowych. Trudno też wskazać inną ulicę, której lokalizacja pozwoliłaby cieszyć się tak ładnym widokiem na nasze góry. Liczyrzepa utożsamiany jest z Duchem Gór więc stąd ta nazwa – mówi przewodniczący miejskich radnych. - Poza tym trzeba było uporządkować numerację domów, które są, a które nie były tak naprawdę przypisane do konkretnej ulicy. Tak było kiedyś np. w przypadku ulic Kamiennej, Widokowej, czy Nowy Świat w Radkowie. Również tych powstałych w ostatnich latach – tłumaczy Mielniczuk. Liczyrzepy – jedna z dwóch Ulica Liczyrzepy jest jedną z dwóch ulic w mieście i gminie Radków, o tak fantazyjnej i nie typowej nazwie. - Są ulice, które już od dawna figurują w nomenklaturze jak np. Łąkowa, Piękna, Leśna, które po latach 90- tych nie potrzebowały zmiany nazwy. Były też takie, które traciły na uwarunkowaniach historycznych. Była kiedyś np. ulica Świerczewskiego, a teraz jest Jagiellońska. Nazwy zostały uporządkowane, żeby nie budziły kontrowersji. Pojawiają się też nowe nazwy ulic, ale takich nazw jak Liczyrzepy to więcej nie ma. Chociaż jest też ul. Stołowogórska w Radkowie, która nie ma aż tak odległej historii i wprost z niej widać piękną panoramę Gór Stołowych i stąd wzięła się jej nazwa - przypomina radny Mielniczuk. Warto przypomnieć, że Liczyrzepa wita również turystów wjeżdżających do Radkowa, gdzie przy parkingu ma swój pomnik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy