Reklama

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: pon, 29 lut 2016 11:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rondo w Ludwikowicach Kłodzkich już z imieniem Żołnierzy Wyklętych. Oficjalne otwarcie odbyło się w niedzielę.

Od niedzieli rondo w Ludwikowicach Kłodzkich, na którym rozpoczyna się obwodnica Nowej Rudy nosi imię Żołnierzy Wyklętych. - Od dzisiaj każdy kierowca przejeżdżający z Wałbrzycha do Kłodzka powinien choć przez chwilę zastanowić się kim byli Żołnierze Wyklęci, o których milczą karty podręczników do historii. Upamiętnianie bohaterów, którzy oddali najwyższą cenę, często własne życie za wolną Polskę jest naszym obowiązkiem - mówił Julian Golak, radny województwa dolnośląskiego w filmie opublikowanym na jednym z portali społecznościowych wkrótce po uroczystości.

 
Właśnie wróciłem z uroczystości w Ludwikowicach Kłodzkich. Decyzją Rady Gminy Nowa Ruda rondo na drodze wojewódzkiej...

 

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się członków antysowieckiego, antykomunistycznego ruchu oporu. Po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się oni walczyć o wolną, niezależną od ZSRR Polskę. Ruch ten liczył w latach 1944-1947 nawet 180 tysięcy osób i był zwalczany przez władze PRL. Żołnierze Wyklęci byli torturowani, więzieni oraz mordowani. Przez lata zapomniani, a pod wpływem silnej propagandy władz komunistycznych byli często uznawani nie za bohaterów, a za bandytów. Od 2011 roku w Polsce oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych wyszli tzw. Noworudzcy Patrioci, a odpowiednią decyzję wydała Rada Gminy Nowa Ruda.

W oficjalnej uroczystości wzięło udział ok. 100 osób. Wśród nich m.in. Adrianna Mierzejewska, wójt Gminy Nowa Ruda, Julian Golak - radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Teresa Bazała, radna Gminy Nowa Ruda.

Uroczystość uświetnił pokaz rac na cześć Żołnierzy Wyklętych przygotowany przez tzw. Noworudzkich Patriotów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy