reklama
reklama

Dziś 19 lutego - Dzień pamięci o polskich naukowcach, którzy zmienili świat

Opublikowano:
Autor:

Dziś 19 lutego - Dzień pamięci o polskich naukowcach, którzy zmienili świat - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKiedy mówimy o przełomowych odkryciach naukowych autorstwa naszych rodaków, od razu w głowie pojawiają się nazwiska Kopernika czy Skłodowskiej-Curie. Historia nauki jest jednak pełna jest polskich umysłów, których wkład w światową wiedzę - choć nie zawsze doceniony - jest nie do przecenienia. Dzień Nauki Polskiej, obchodzony 19 lutego, to doskonała okazja, by przypomnieć tych, którzy zmienili bieg dziejów.
reklama

Matematycy, którzy wyprzedzili epokę

Lwowska Szkoła Matematyczna to jedno z najważniejszych środowisk matematycznych XX wieku. W kawiarniach Lwowa Stefan Banach, Hugo Steinhaus czy Stanisław Ulam prowadzili burzliwe dyskusje, które stały się fundamentem nowoczesnej matematyki.

Banach stworzył analizę funkcjonalną – dziedzinę, bez której nie istniałaby dzisiejsza sztuczna inteligencja czy ekonomia. Steinhaus z kolei zapoczątkował współczesną statystykę i rachunek prawdopodobieństwa. A Ulam? Jego prace znalazły zastosowanie w amerykańskim programie atomowym i rozwoju broni wodorowej.

Tajemnica Enigmy: Polacy, którzy wygrali wojnę bez oddania strzału

Kiedy alianci łamali niemieckie szyfry w Bletchley Park, nie wszyscy wiedzieli, że fundamenty pod ten sukces położyli Polacy. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski już w 1932 roku złamali kod Enigmy, opracowując metody, które pozwoliły aliantom skrócić II wojnę światową i ocalić miliony istnień. Wspomniana trójka stowrzyła również tak zwaną bombę kryptologiczną, której celem było automatyczne łamanie szyfrogramów enigmy. To ich przełomowe odkrycia umożliwiły Alanowi Turingowi dalszą pracę nad maszyną deszyfrującą.

reklama

Medycyna i biologia: Polacy, którzy ratowali świat

Nie byłoby nowoczesnej transfuzjologii bez Ludwika Hirszfelda, który odkrył zasady dziedziczenia grup krwi i czynnik Rh. Szczepionka na tyfus? To zaś dzieło Rudolfa Weigla, który w okupowanym Lwowie nie tylko opracował lek, ale także ukrywał Żydów i członków ruchu oporu. Kazimierz Funk za to jako pierwszy użył słowa „witamina”, a jego badania pomogły w walce ze szkorbutem i beri-beri. To on położył fundamenty pod współczesną dietetykę i suplementację.

Polacy w technologii: krzem, dźwięk i wykrywacz min

Jan Czochralski opracował metodę hodowli monokryształów krzemu – bez niej nie byłoby dzisiejszych mikroprocesorów. Kolejny wybitnych technolog - Stefan Kudelski, stworzył magnetofon Nagra, rewolucjonizując przemysł filmowy i nagraniowy. Zapomnieć nie możemy również o Józefie Kosacki, którem zawdzięczamy pierwszy, ręczny wykrywacz min, który ocalił tysiące żołnierzy alianckich.

reklama

Duma i inspiracja

Dzień Nauki Polskiej to nie tylko święto przeszłości, ale także impuls do przyszłości. Osiągnięcia Banacha, Rejewskiego czy Czochralskiego pokazują, że wśró Polaków nie brakuje genialnych umysłów, które wyprzedzały swoją epokę. Ich praca jest dowodem na to, że nauka nie zna granic – tak jak pasja do odkrywania i zmieniania świata.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Aktualne informacje z Nowej Rudy, Radkowa i okolic. Kilka razy dziennie aktualizowany portal Gazety Noworudzkiej. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama