21 marca to kalendarzowy pierwszy dzień wiosny, obchodzony przez uczniów jako dzień wagarowicza. W tym dniu część uczniów opuszcza teren szkoły i korzysta z niego w różny sposób. Historia dnia wagarowicza nie jest do końca znana. Wiadomo, że to „święto” stało się popularne się w latach 80.
Obecnie w dzień wagarowicza w wielu szkołach organizowane są m.in. imprezy sportowe, czy wyjścia do kina.
Topienie marzanny
Jeszcze kilka lat temu tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny było topienie lub palenie marzanny. Teraz zwyczaj ten coraz bardziej odchodzi w zapomnienie, duży wpływ na to ma ekologia.Dawniej marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić albo spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok.
Obecnie marzanna w postaci kukły bardziej uosabia zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, żeby zrobić miejsce wiośnie.
Przeczytaj również: Wzruszająca historia. Po naszej publikacji Elisabeth Leonard odnalazła rodzinę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.